Stable (latest release) - en to pt translation catalogue (797 entries)

[ctx: log selector]
en: None currently available
pt: Nenhum actualmente disponível

[ctx: log engines]
en: None currently available
pt: Nenhum actualmente disponível

en: Default (uses temporary files)
pt: Padrão (usa ficheiros temporários)

en: Null logger (will log nothing)
pt: Registo nulo

en: Cannot set %s as the current logging engine
pt: Não é possível definir %s como mecanismo de registo

en: Disabled
pt: Desactivado

en: Only errors
pt: Apenas erros

en: Warnings and errors
pt: Avisos e erros

en: Full debug (all events)
pt: Depuração completa (todos os eventos)

en: Sorry, there is a problem with your license key. You'll need to %scheck your license%s to have access to updates, downloads, and support.
pt: Desculpe, há um problema com a sua chave de licença. Tem de %sverificar a licença%s para ter acesso a actualizações, descarregamentos e suporte.

en: %s must contain numbers, letters, dashes and undescores only
pt: %s deve conter apenas números, letras, traços e underscores

en: Logging level
pt: Nível de registo

en: Method
pt: Método

en: The selected log file is empty or has not been generated yet.
pt: O arquivo de registo seleccionado está vazio ou ainda não foi criado.

en: Download log
pt: Descarregar o registo

en: Google Maps API
pt: API do Google Maps

en: We highly recommend that you specify a valid %s for The Events Calendar to use. Doing this will help prevent problems with maps, especially for sites that receive a lot of traffic.
pt: É altamente recomendável que especifique uma %s válida para o Calendário de Eventos. Isso vai ajudar a evitar problemas com mapas, especialmente em sites com muitas visitas.

en: Google Maps API key
pt: Chave de API do Google Maps

en: <p>%s to create your Google Maps API key.
pt: <p>%s para criar a sua chave de API do Google Maps.

en: Click here
pt: Clique aqui

en: Default encoding for imported csv file
pt: Codificação por omissão nos ficheiros CSV importados

en: Event Excerpt
pt: Resumo do evento

en: Event Timezone
pt: Fuso horário do evento

en: Hide Event From Event Listings
pt: Esconder o evento das listas de eventos

en: Event Sticky in Month View
pt: Evento fixo na visualização do mês

en: Event Organizer Name(s) or ID(s)
pt: Nome(s) ou ID(s) do(s) organizador(es) do evento

en: Event Allow Comments
pt: Evento permite comentários

en: Event Allow Trackbacks and Pingbacks
pt: Evento permite trackbacks e pingbacks

en: Venue Description
pt: Descrição do local

en: Organizer Description
pt: Descrição do organizador

en: APIs
pt: APIs.

en: <p>Certain features and add-ons require an API key in order for The Events Calendar to work with outside sources. Please follow the instructions below to configure your settings.</p>
pt: <p>Algumas funcionalidades necessitam de uma chave API para que o Calendário de Eventos trabalhe com fontes externas. Por favor, siga as instruções de configuração abaixo.</p>

en: Event Name or ID or Slug
pt: Nome do evento ou ID ou slug

en: Ticket Name
pt: Nome do bilhete

en: Ticket Description
pt: Descrição do bilhete

en: Ticket Start Sale Date
pt: Data de início da venda de bilhetes

en: Ticket Start Sale Time
pt: Hora de início da venda de bilhetes

en: Ticket End Sale Date
pt: Data do fim da venda de bilhetes

en: Ticket End Sale Time
pt: Hora do fim da venda de bilhetes

en: Ticket Stock
pt: Bilhetes disponíveis

en: RSVPs
pt: RSVP

en: Buy
pt: Comprar

en: Tickets are not yet available.
pt: Ainda não há bilhetes disponíveis.

en: Tickets are no longer available.
pt: Já não há bilhetes disponíveis.

en: There are no tickets available at this time.
pt: Por agora não há bilhetes disponíveis.

en: Going
pt: Vão

en: Not Going
pt: Não vão

en: Ticket
pt: Bilhete

en: This RSVP is no longer active.
pt: Este RSVP já não está activo.

en: Require users to log in before they RSVP
pt: Os utilizadores devem iniciar a sessão antes de RSVP

en: Login requirements
pt: Requisitos de início de sessão

en: You can require that users log into your site before they are able to RSVP (or buy tickets). Please review your WordPress Membership option (via the General Settings admin screen) before adjusting this setting.
pt: Pode exigir que os utilizadores iniciem a sessão no site antes de RSVP (ou de comprarem bilhetes). Por favor, verifique as opção WordPress Membership (na área de configurações gerais) antes de ajustar esta configuração.

en: %d Ticket | %d Tickets
pt[0]: %d bilhete
pt[1]: %d bilhetes

en: Reserved by %1$s (%2$s)
pt: Reservado por %1$s (%2$s)

en:  on %s
pt: em %s

en: Update %s
pt: Actualizar %s

en: Login to RSVP
pt: Inicie a sessão para RSVP

en: Customer Name
pt: Nome de cliente

en: Customer Email Address
pt: Endereço de Email de Cliente

en: Don't list me on the public attendee list
pt: Não quero ser listado na lista pública de participantes

en: If you are creating a recurring event, Tickets will only show up once per Event Series, meaning that the same ticket will apper across all events. Please configure your events accordingly.
pt: Se está a criar um evento recorrente, “Bilhetes” só aparece uma vez por série de eventos, o que significa que o mesmo bilhete será exibido em todos os eventos. Por favor configure os seus eventos em conformidade.

en: Event Featured Image
pt: Imagem de destaque do evento

en: Venue Featured Image
pt: Imagem de destaque do local

en: Organizer Featured Image
pt: Imagem de destaque do organizador

en:  (View Full %1$s Description Here: %2$s)
pt:  (Ver a descrição completa de %1$s aqui: %2$s)

en: No notable changes detected
pt: Não foram feitas alterações significativas

en: Templates introduced or updated with this release (%s):
pt: Novos templates ou alterações com esta versão (%s):

en: Existing theme overrides that may need revision:
pt: O tema existente vai limpar o que talvez precise de revisão:

en: based on %s version
pt: baseado na versão %s

en: No notable template changes detected.
pt: Não foram detetadas mudanças significativas no template.

en: Recent Template Changes
pt: Mudanças recentes no template

en: View order
pt: Ver encomenda

en: Use global stock
pt: Usar stock global

en: Deleted:
pt: Eliminado:

en: (%s sold) | (%s sold)
pt[0]: (%s vendido)
pt[1]: (%s vendidos)

en: global inventory
pt: inventário global

[ctx: ticket stock message (cancelled stock)]
en:  cancelled: %1$d
pt: cancelado: %1$d

en:  pending: %1$d
pt: pendente: %1$d

en: Sold %1$d (units remaining: %2$s%3$s%4$s)
pt: Vendido %1$d (unidades a faltar: %2$s%3$s%4$s)

en: Please fill in the RSVP confirmation name and email fields.
pt: Por favor complete os campos nome e email na confirmação RSVP

en: Send RSVP confirmation to:
pt: Enviar a confirmação RSVP para:

en: Post Type:
pt: Tipo de conteúdo:

en: Edit Event
pt: Editar evento

en: See Event Page
pt: Ver Página do Evento

en: Edit Venue
pt: Editar local

en: Sales by Ticket
pt: Vendas por Bilhete

en: Edit Ticket
pt: Editar Bilhete

en: Total Sold:
pt: Vendidos no Total:

en: When will ticket sales occur?
pt: Quando é que irá ocorrer a venda de bilhetes?

en: If you don't set a start/end date for sales, tickets will be available from now until the event ends.
pt: Se não especificar uma data de início/fim para vendas, os bilhetes estarão disponíveis desde agora até ao fim do evento.

en: (Total available # of this ticket type. Once they're gone, ticket type is sold out.)
pt: (# total de bilhetes disponíveis deste tipo. Quando acabarem, este tipo de bilhete estará esgotado)

en: Selling tickets for recurring events
pt: Vender bilhetes para eventos recorrentes

en: Currently, Tickets will only show up on the frontend once per full event. For PRO users this means the same ticket will appear across all events in the series. Please configure your events accordingly.
pt: De momento, os Bilhetes aparecerão apenas uma vez por evento na página inicial. Para utilizadores PRO isto significa que o mesmo bilhete irá aparecer em todos os eventos na série. Por favor configure os seus eventos de acordo com isto.

en: Ticket Settings
pt: Opções de Bilhetes

en: Post types that can have tickets
pt: Este tipo de artigo pode ter bilhetes

en: %1$s out of %2$s available
pt: %1$s de %2$s disponíveis

en: Out of stock!
pt: Esgotados!

en: Full Name
pt: Nome completo

en: Confirm RSVP
pt: Confirme RSVP

en: Looking for more immediate support? We offer %1$s with the purchase of any of our premium plugins (like %2$s). Pick up a license and you can post there directly and expect a response within 24-48 hours during weekdays.
pt: Procura apoio mais imediato? Oferecemos %1$s com a compra de qualquer um dos nossos plugins premium (como %2$s). Adquira uma licença e pode publicar directamente e esperar a nossa resposta dentro de 24-48 horas durante a semana.

en: Already have Events Tickets Plus? You can %s in our premium support forums. Our support team monitors the forums and will respond to your thread within 24-48 hours (during the week).
pt: Já tem Bilhetes de Eventos Plus? Pode %s no nosso fórum de apoio premium. A nossa equipa de apoio monitoria os fóruns e irá responder ao seu artigo dentro de 24-48 horas (durante a semana de trabalho).

[ctx: Attendee number]
en: Attendee %1$s
pt: Participante %1$s

en: Your tickets from %s
pt: Os seus bilhetes de %s

en: Your RSVP has been received! Check your email for your RSVP confirmation.
pt: O seu RSVP foi recebido! Verifique a confirmação do seu RSVP no seu email.

en: You can't RSVP more than the total remaining tickets.
pt: Não pode fazer mais RSVPs que o total de bilhetes disponíveis.

en: In order to RSVP, you must enter your name and a valid email address.
pt: Para enviar um RSVP, tem de inserir o seu nome e um endereço de email válido.

en: (deleted)
pt: (eliminado)

en: Return to the %1$sAttendees Report%2$s.
pt: Regresse ao %1$sRelatório de Participantes%2$s

en: Post updated. %1$s
pt: Artigo actualizado. %1$s

en: Post published. %1$s
pt: Artigo publicado. %1$s

en: Post submitted.
pt: Artigo submetido.

en: Post scheduled.
pt: Artigo agendado.

en: Post draft updated.
pt: Rascunho do artigo actualizado.

en: Cheatin Huh?
pt: Então, a fazer batota?

en: Invalid Event ID
pt: ID de Evento Inválido

en: Empty user and email
pt: Utilizador e email vazios

en: Invalid Email
pt: Email inválido

en: Invalid User ID
pt: ID de utilizador inválida

en: Error when sending the email
pt: Erro ao enviar email

en: Email sent successfully!
pt: Email enviado com sucesso!

en: Send Email
pt: Enviar email

en: %1$s%2$s%3$sInserted:%4$s A new item was inserted successfully. %5$s%2$s%3$sUpdated:%4$s An item was found with the same name and/or start date. The existing item was updated with the new value from the file.%5$s%2$s%3$sSkipped:%4$s A row was found in the CSV file that could not be imported. Please see below for the invalid rows.%5$s%6$s
pt: %1$s%2$s%3$sAdicionado:%4$s Um novo item for adicionado com sucesso.
    %5$s%2$s%3$sActualizado:%4$s Um item foi com o mesmo nome e/ou data de início foi encontrado. O item existente foi actualizado com o novo valor do ficheiro. %5$s%2$s%3$sIgnorado:%4$s Uma fila no ficheiro CSV não pôde ser importada. Por favor veja abaixo as filas inválidas.%5$s%6$s

en: Previous %s
pt: Anterior %s

en: Next %s
pt: Próximo %s

en: When The Events Calendar and Event Tickets are both activated, The Events Calendar must be running version %1$s or greater. Please %2$supdate now.%3$s
pt: Quando o Calendádio de Eventos e os Bilhetes de Eventos estão activados, o Calendário de Eventos tem de estar na versão %1$s ou mais recente. Por favor %2$sactualize agora.%3$s

en: Support for Event Tickets
pt: Apoio de Bilhetes de Eventos

en: Customizing Event Tickets
pt: Personalizar Bilhetes de Eventos

en: We are committed to helping you sell tickets for your event. Check out our handy %s to get started.
pt: Estamos determinados a ajudá-lo a vender bilhetes para os seu evento. Veja or nossos úteis %s para começar.

en: Events Tickets Plus
pt: Bilhetes de Eventos Plus

en: If you have a valid license for one of our paid plugins, you can %s in our premium support forums. Our support team monitors the forums and will respond to your thread within 24-48 hours (during the week).
pt: Se tem uma licença válida para um dos nossos plugins pagos, pode %s nos nossos fóruns de apoio premium. A nossa equipa de apoio monitoriza os fóruns e irá responder ao seu artigo dentro de 24-48 horas (durante a semana).

en: It appears as if the tribe-common libraries cannot be found! The directory should be in the "common/" directory in the events calendar plugin.
pt: Parece que as biblioteca comum da Tribe não foi encontrada! O directório deveria estar no directório “common/“ no plugin calendário de eventos.

en: %1$s updated. %2$sView %3$s
pt: %1$s actualizado. %2$sVer %3$s

en: Event published. %1$sView %2$s
pt: Evento publicado. %1$sVer %2$s

en: %1$s submitted. %2$sPreview %3$s
pt: %1$s submetido. %2$sPré-visualizar %3$s

en: %1$s scheduled for: %2$s. %3$sPreview %4$s
pt: %1$s agendado para: %2$s. %3$sPré-visualizar %4$s

en: %1$s draft updated. %2$sPreview %3$s
pt: %1$s rascunho actualizado. %2$s Pré-visualizar %3$s

en: %1$s scheduled for: %2$s.
pt: %1$s agendado para: %2$s

en: Without a defined location your event will not display a %sGoogle Rich Snippet%s on the search results.
pt: Se não definir uma localização, o seu evento não irá mostrar um %sGoogle Rich Snippet%s nos resultados de busca.

en: Check out the %savailable add-ons%s.
pt: Veja os %sadd-ons disponíveis%s.

en: No %1$s scheduled for %2$s. Please try another day.
pt: Não há %1$s programados para %2$s. Por favor tente outro dia.

en: There were no results found for %s this month. Try searching next month.
pt: Não encontrámos resultados para %s este mês. Tente procurar no mês seguinte.

en: There were no results found for %s.
pt: Não encontrámos resultados para %s.

en: No results were found for %1$s in or near %2$s.
pt: Não encontrámos resultados para %1$s em ou perto de %2$s.

en: Keep the Core Plugin %sFREE%s!
pt: Mantenha o Core Plugin %sGRATUITO%s!

en: %s Name can not be empty
pt: %s Nome não pode ficar vazio

en: %s Name already exists
pt: %s Nome já existe

en: Previous Day
pt: Dia Anterior

en: Next Day
pt: Dia Seguinte

en: The settings below will impact events imported from files and other websites. Be sure to save your changes before starting to import events.
pt: As definições abaixo irão afectar eventos importados de ficheiros e outros sites. Verifique que guardou as suas alterações antes de começar a importar eventos.

en: Questions? %sWatch the video%s.
pt: Questões? %sVeja o vídeo%s.

en: post a thread
pt: publicar um tópico

en: Using stylesheets and page templates
pt: Usar modelos de página e folhas de estilos

en: Troubleshooting common problems
pt: Resolvendo problemas comuns

en: Customizing the Events plugins
pt: Personalizar os plugins de Eventos

en: Events Tickets
pt: Bilhetes de Eventos

en: premium support on our website
pt: suporte premium no nosso site

en: CSV Import Settings
pt: Opções de Importação CSV

en: Default status to use for imported events
pt: Estado por omissão em eventos importados

en: This Action has been deprecated, to comply with WordPress Standards we are now using Underscores (_) instead of Dashes (-). From: "%s" To: "%s"
pt: Esta ação foi substituída. Seguindo os padrões do WordPress, agora usamos underscores (_) em vez de traços (-). De: “%s” Para: “%s”

en: This Filter has been deprecated, to comply with WordPress Standards we are now using Underscores (_) instead of Dashes (-). From: "%s" To: "%s"
pt: Este filtro foi substituído. Seguindo os padrões do WordPress, agora usamos underscores (_) em vez de traços (-). De: “%s” Para: “%s”

en: We are committed to helping make your calendar spectacular and have a wealth of resources available, including a handy %s to get your calendar up and running.
pt: Estamos determinados a ajudá-lo a fazer o seu calendário espectacular e temos um enorme leque de recursos disponíveis, incluindo um conveniente %s para iniciar o seu calendário.

en: Support for The Events Calendar
pt: Apoio para o Calendário de Eventos

en: %s: A thorough walkthrough of The Events Calendar and the settings that are available to you.
pt: %s: Um detalhado passo-a-passo do Calendário de Eventos e das opções disponíveis.

en: Settings overview
pt: Sumário das Opções

en: Features overview
pt: Características

en: Unnamed %s
pt: %s sem nome

en: Create New %s
pt: Criar novo %s

en: Add another %s
pt: Adicionar outro %s

en: Clear
pt: Limpar

en: Please note that all hands-on support is provided via the forums. You can email or tweet at us… ​but we will probably point you back to the forums 😄
pt: Por favor, tenha em atenção que todo o apoio prático é dado nos fóruns. Pode enviar-nos um email ou um tweet… mas provavelmente vamos direccionar para o fórum 😄

en: Read more about our support policy
pt: Leia mais sobre a nossa política de suporte

en: Search our support forum
pt: Pesquise o nosso fórum de apoio

en: Check our Knowledgebase
pt: Consulte a nossa Base de Conhecimentos

en: %s. Testing for an existing conflict is the best start for in-depth troubleshooting. We will often ask you to follow these steps when opening a new thread, so doing this ahead of time will be super helpful.
pt: %s. Testar algum conflito existente é o melhor início para uma resolução a fundo, de problemas. Vamos pedri-lhe com frequência, que siga estes passos quando criar uma nova Thread, por isso, fazer isto antecipadamente, será super-útil.

en: Test for a theme or plugin conflict
pt: Teste incompatibilidade de tema ou plugin

en: Knowledgebase
pt: Base da sabedoria

en: <strong>Want to dive deeper?</strong> Check out our %s for developers.
pt: <strong>Quer mergulhar mais fundo?</strong> consulte a nossa %s para Developers.

en: list of available functions
pt: Lista de funções disponíveis

en: Getting More Help
pt: Obter Mais Ajuda

en: Thanks you for using %s! All of us at Modern Tribe sincerely appreciate your support and we’re excited to see you using our plugins.
pt: Obrigado por usar %s! Todos nós na Modern Tribe estamos gratos pelo seu apoio e entusiasmados por vê-lo usar os nossos plugins.

en: Getting Support
pt: Obter suporte

en: Install Plugin
pt: Instalar plugin

en: Active Users:
pt: Utilizadores activos:

en: Rating:
pt: Classificação:

en: Plugin Active
pt: Plugin Activo

en: Plugin Inactive
pt: Plugin Inactivo

en: Visit the Add-on Page
pt: Visite a Página de Add-on

en: <a href="%s">edit Events settings</a>.
pt: <a href="%2">editar opções de Eventos</a>.

en: Thanks for setting up a valid key, it will expire on %s
pt: Obrigado por introduzir uma chave válida (até %s)

en: Enter the format to use for displaying dates with the year. Used when displaying a date in a future year.
pt: Defina o formato a utilizar para mostrar datas com o ano. Utilizado quando mostrar uma data num ano futuro.

en: Upgrade Plugin
pt: Actualizar plugin

en: Install %s
pt: Instalar %s

en: Activate Plugin
pt: Activar plugin

en: Event Tickets
pt: Bilhetes de Evento

en:  and
pt:  e

en: Facebook Events
pt: Eventos Facebook

en: Events Filter Bar
pt: Barra de Filtro de Eventos

en: Event Tickets Plus
pt: Bilhetes de Eventos Plus

en: Community Tickets
pt: Bilhetes Comunitários

en: Activate %s
pt: Activar %s

en: View %1$s %2$s | View All %1$s %2$s
pt[0]: Ver %1$s %2$s
pt[1]: Ver todos %1$s %2$s

en: %s must be a positive number or percent.
pt: %s deve ser um número positivo ou percentagem.

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Editing the ticket price is currently disallowed.
pt: A edição do preço do bilhete está de momento desactivada.

en: Default currency symbol
pt: Símbolo de moeda por omissão

en: Set the default currency symbol for event costs. Note that this only impacts future events, and changes made will not apply retroactively.
pt: Define o símbolo de moeda por omissão para custos de eventos. Note que esta opção só irá ser aplicada em eventos futuros, e não tem efeitos retroactivos.

en: Currency symbol follows value
pt: Símbolo de moeda a seguir ao valor

en: The currency symbol normally precedes the value. Enabling this option positions the symbol after the value.
pt: O símbolo da moeda normalmente precede o valor. Se habilitar esta opção o símbolo será apresentado após o valor.

en: Map Settings
pt: Definições de mapas

en: Enable Google Maps
pt: Activar Google Maps

en: Check to enable maps for events and venues.
pt: Escolha para activar mapas para eventos e locais.

en: Google Maps default zoom level
pt: Nível de zoom por omissão dos Google Maps

en: 0 = zoomed out; 21 = zoomed in.
pt: 0 = Zoom out; 21 = Zoom in.

en: Miscellaneous Settings
pt: Definições várias

en: Duplicate Venues &amp; Organizers
pt: Locais e Organizadores duplicados

en: You might find duplicate venues and organizers when updating The Events Calendar from a pre-3.0 version. Click this button to automatically merge identical venues and organizers.
pt: Poderá encontrar locais e organizadores duplicados ao actualizar o Calendário de Eventos a partir de uma versão anterior à 3.0. Clique neste botão para agregar automaticamente locais e organizadores idênticos.

en: View Welcome Page
pt: Ver a página de boas-vindas

en: View the page that displayed when you initially installed the plugin.
pt: Visitar a página que lhe foi mostrada quando instalou o plugin.

en: View Update Page
pt: Ver página de actualizações

en: View the page that displayed when you updated the plugin.
pt: Visitar a página que lhe foi mostrada quando actualizou o plugin.

en: Debug mode
pt: Modo de depuração

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
pt: Active esta opção para registar a informação de debug. Por omissão esta informação será guardada no log de erros de PHP do seu servidor. Se pretende ver as mensagens de erro no seu browser, recomendamos que instale o %s e procure pelo separador "Tribe" no output.

en: Debug Bar Plugin
pt: Plugin Debug Bar

[ctx: not available]
en: n/a
pt: N/D

en: You need to upgrade!
pt: Precisa de actualizar!

en: You are up to date!
pt: Está actualizado!

en: Events Calendar PRO
pt: Calendário de Eventos PRO

en: More...
pt: Mais...

en: Latest Version:
pt: Última versão:

en: Requires:
pt: Requer:

en: Premium Add-Ons
pt: Extensões Premium

en: News and Tutorials
pt: Notícias e tutoriais

en: Network Settings
pt: Definições de rede

en: This is where all of the global network settings for Modern Tribe's The Events Calendar can be modified.
pt: Aqui é onde todas as definições globais de rede para o Calendário de Eventos Modern Tribe podem ser modificadas.

en: Hide the following settings tabs on every site:
pt: Esconder estes separadores de definições em todos os sites:

en: Enable timezone support
pt: Activar suporte de fuso horário

en: Update Timezone Data
pt: Actualizar dados de fuso horário

en: Click this button to update your database and take advantage of additional timezone capabilities. Please <a href="%s" target="_blank">configure WordPress</a> to use the correct timezone before clicking this button!
pt: Pressione este botão para actualizar a sua base de dados e tirar partido de opções adicionais de fuso horário. Por favor <a href="%s" target="_blank">configurar o WordPress</a> para utilizar o fuso horário correcto antes de pressionar este botão!

en: Timezone Settings
pt: Definições de fuso horário

en: Timezone mode
pt: Modo de fuso horário

en: Use the local timezones for each event
pt: Utilize o fuso horário local para cada evento

en: Use the sitewide timezone everywhere
pt: Utilize o fuso horário do site em todo o lado

en: Show timezone
pt: Mostrar fuso horário

en: Appends the timezone to the end of event scheduling information &ndash; this can be useful when you have events in numerous different timezones.
pt: Anexa o fuso horário ao fim da informação da marcação de evento &ndash; Isto pode ser útil quando existem múltiplos fusos horários.

en: City:
pt: Cidade:

en: Country:
pt: País:

en: State or Province:
pt: Estado ou região:

en: Select a State:
pt: Selecione um estado:

en: Postal Code:
pt: Código postal:

en: Show Google Map:
pt: Mostrar Google Map:

en: Show Google Maps Link:
pt: Mostrar link do Google Maps:

en: Title:
pt: Título:

en: Show:
pt: Mostrar:

en: Show widget only if there are upcoming events:
pt: Mostrar widget apenas se houver eventos futuros:

en: Details
pt: Detalhes

en: Event Tags:
pt: Etiquetas de eventos:

en: Origin:
pt: Origem:

en: Yesterday
pt: Ontem

en: Tomorrow
pt: Amanhã

en: Category
pt: Categoria

[ctx: category list label]
note: translators: %s is the singular translation of "Event"
en: %s Category | %s Categories
pt[0]: %s Categoria
pt[1]: %s Categorias

en: Tags:
pt: Etiquetas:

en: Loading %s
pt: Carregar %s

en: Find out more »
pt: Saiba mais »

en: %s for
pt: %s de

en: Calendar powered by %sThe Events Calendar%s
pt: Calendário por %sCalendário de Eventos%s

en: Click to view a Google Map
pt: Clique para ver no Google Maps

en: + Google Map
pt: + Mapa Google

en: Upcoming %s
pt: Próximos %s

en: %1$s for %2$s - %3$s
pt: %1$s para %2$s - %3$s

en: Past %s
pt: Passado %s

en: %1$s for %2$s
pt: %1$s para %2$s

en: Your current Events URL is %s
pt: O seu URL de Eventos actual é %s

en: You %1$scannot%2$s use the same slug as above. The above should ideally be plural, and this singular.%3$sYour single Event URL is like: %4$s
pt: %1$sNão pode%2$s usar a mesma slug que é usada acima. A slug acima deverá idealmente ser plural, e esta singular. %3$sO URL do seu evento individual será: %4$s

en: Column Mapping: %s
pt: Mapeamento de colunas: %s

en: Columns have been mapped based on your last import. Please ensure the selected fields match the columns in your CSV file.
pt: As colunas foram mapeadas com base na sua última importação . Por favor, verifique se os campos selecionados correspondem às colunas no seu arquivo CSV.

en: Column Headings
pt: Cabeçalhos das colunas

en: Event Fields
pt: Campos do evento

en: Perform Import
pt: Importar

en: Instructions
pt: Instruções

en: Import Settings
pt: Importar definições

en: Published
pt: Publicado

en: Pending
pt: Pendente

en: Draft
pt: Rascunho

en: Save Settings
pt: Guardar definições

en: Events Import
pt: Importação de eventos

en: Import Instructions
pt: Instruções de importação

en: If your events have Organizers or Venues, please import those first.
pt: Se os seus eventos têm organizadores ou locais, por favor importe esses primeiro.

en: To import organizers or venues:
pt: Para importar organizadores ou locais:

en: Select the appropriate import type.
pt: Selecione o tipo de importação apropriado.

en: Upload a CSV file with one record on each line. The first line may contain column names (check the box below).
pt: Carregue um ficheiro CSV com um registo em cada linha. A primeira linha deve conter os nomes das colunas (veja a caixa abaixo).

en: One column in your CSV should have the Organizer/Venue name. All other fields are optional.
pt: O seu ficheiro CSV deve ter uma coluna com o nome do Organizador/Local. Todos os outros campos são opcionais.

en: After you upload your file, you'll have the opportunity to indicate how the columns in your CSV map to fields in The Events Calendar.
pt: Depois de ter carregado o seu ficheiro terá a oportunidade de indicar a forma como as colunas no seu ficheiro CSV serão distribuídas pelos campos do The Events Calendar.

en: After importing your Organizers and Venues, import your Events:
pt: Depois de importar os seus Organizadores e Locais, importe os seus Eventos:

en: One column in your CSV should have the Event title. Another should have the Event start date. All other fields are optional.
pt: Uma coluna do seu ficheiro CSV deveria ser a do título do evento. Outra deveria ser a da data de início do evento. Todos os outros campos são opcionais.

en: Import Type:
pt: Tipo de importação:

en: CSV File:
pt: Ficheiro CSV:

en: This file has column names in the first row
pt: Este ficheiro tem nomes de colunas na primeira linha

en: Import CSV File
pt: Importar ficheiro CSV

en: Import Result
pt: Resultado da Importação

en: Import complete!
pt: Importação concluída!

en: Inserted: %d
pt: Inseridos: %d

en: Updated: %d
pt: Actualizados: %d

en: Skipped: %d
pt: Ignorados: %d

en: The import statistics above have the following meaning:
pt: As estatísticas de importação acima têm o seguinte significado:

en: Skipped row numbers: %s
pt: Ignoradas as linhas: %s

en: Day Navigation
pt: Navegação por dias

en: Find out more
pt: Saiba mais

en: %s List Navigation
pt: %s Lista de Navegação

en: Find %s
pt: Pesquisar %s

en: Event Views Navigation
pt: Navegação de eventos

en: View As
pt: Ver como

en: %s Tags:
pt: Etiquetas de %s:

en: Calendar Month Navigation
pt: Navegação Mês de Calendário

en: %s Navigation
pt: %s Navegação

en: Attendee List
pt: Lista de participantes

en: Your tickets
pt: Os seus bilhetes

en: Ticket Type
pt: Tipo de bilhete

en: Purchaser
pt: Comprador

en: View All %s
pt: Ver todos %s

en: There are no upcoming %s at this time.
pt: Não existem %s agendados de momento.

note: Description of the plugin/theme
en: The Events Calendar is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily share your events. Beautiful. Solid. Awesome.
pt: O calendário de eventos é um plugin extensível, cuidadosamente criado que lhe permite facilmente partilhar os seus eventos. Belo. Sólido. Espéctacular.

en: North Carolina
pt: Carolina do Norte

en: Add to Google Calendar
pt: Adicionar aos calendários Google

en: Google Calendar
pt: Calendário Google

en: Download .ics file
pt: Descarregar ficheiro .ics

en: iCal Export
pt: Exportar iCal

en: Month's %s
pt: %s do mês

en: Week's %s
pt: %s da semana

en: Day's %s
pt: %s do dia

en: Listed %s
pt: %s da lista

en: Use this to share calendar data with Google Calendar, Apple iCal and other compatible apps
pt: Utilize esta opção para partilhar com os calendários Google, calendários Apple e outras apps compatíveis.

en: You are running Version %s and deserve a hug :-)
pt: Está a correr a %s Versão e merece um abraço :-)

en: Every time you rate %s5 stars%s, a fairy is born. Okay maybe not, but more happy users mean more contributions and help on the forums. The community NEEDS your voice.
pt: Cada vez que dá %s5 estrelas%s, nasce uma fada. Bem… talvez não, mas mais utilizadores contentes significa mais contributos e ajuda nos fóruns. A comunidade PRECISA da sua voz.

en: Rate It
pt: Classifique

en: PSST... Want a Discount?
pt: PSST... Quer um Desconto?

en: We send out discounts to our core users via our newsletter.
pt: Enviamos descontos aos nossos utilizadores principais através da nossa newsletter.

en: Sign Up
pt: Inscreva-se

en: Looking for Something Special?
pt: Procura algo especial?

en: Community Events
pt: Eventos da Comunidade

en: Filters
pt: Filtros

en: News For Events Users
pt: Novidades para os Utilizadores dos Eventos

en: Keep The Events Calendar Core FREE
pt: Mantenha o The Calendar Core grátis

en: 5 star ratings help us bring TEC to more users. More happy users mean more support, more features, and more of everything you know and love about The Events Calendar. We couldn't do this without your support.
pt: 5 estrelas nas classificações ajudam-nos a trazer mais utilizadores TEC. Mais utilizadores felizes significa mais apoio, mais recursos, e mais de tudo o que você sabe e gosta sobre o The Events Calendar. Nós não podemos fazer isso sem o seu apoio.

en: Rate it five stars today!
pt: Classifique com cinco estrela hoje!

en: Newsletter Signup
pt: Inscrição na Newsletter

en: Stay in touch with The Events Calendar Pro. We send out periodic updates, key developer notices, and even the occasional discount.
pt: Fique em contacto com o The Events Calendar Pro. Nós enviamos actualizações periódicas, avisos de chave de programador, e até mesmo descontos ocasionais.

en: Getting Started
pt: Como Começar

en: Check out the New User Primer &amp; Tutorials
pt: Confira o novo utilizador Primer &amp; tutoriais

en: Looking for More Features?
pt: À procura de mais funcionalidades?

en: Support Resources
pt: Recursos de Suporte

en: FAQs, Documentation, Tutorials and Forums
pt: FAQs, Documentação, Tutoriais e Forums

en: Release Notes
pt: Notas de Lançamento

en: Product Releases, Tutorials and Community Activity
pt: Lançamentos de produtos, tutoriais e actividade da comunidade

en: Tribe Event Add-Ons
pt: Add-Ons Tribe Event

en: Version
pt: Versão

en: Last Update
pt: Último update

en: Hide From %s Listings
pt: Esconder das listas de %s

en: Sticky in Month View
pt: Sticky em vista de Mês

en: Time &amp; Date
pt: Hora &amp; Data

en: You have changed the recurrence rules of this %1$s.  Saving the %1$s will update all future %2$s.  If you did not mean to change all %2$s, then please refresh the page.
pt: Mudou as regras de recorrência deste %1$s. Guardar o %1$s irá actualizar todos os futuros %2$s. Se não era sua intenção mudar todos os %2$s, por favor actualize a página.

en: All Day %s:
pt: Todo o dia:

en: Start Date &amp; Time:
pt: Data e hora de início:

en: YYYY-MM-DD
pt: DD-MM-YYYY

en: End Date &amp; Time:
pt: Data e hora do final:

en: Timezone:
pt: Fuso horário

en: %s Website
pt: Site do %s

en: %s Cost
pt: Custo de %s

en: Currency Symbol:
pt: Símbolo de Moeda

[ctx: Currency symbol position]
en: Before cost
pt: Antes do Custo

[ctx: Currency symbol position]
en: After cost
pt: Depois do Custo

en: Cost:
pt: Preço:

en: Enter a 0 for %s that are free or leave blank to hide the field.
pt: Introduza um 0 para %s que são grátis ou deixe o espaço em branco para ocultar o campo.

en: %s Name:
pt: %s Nome:

en: Phone:
pt: Telefone:

en: Website:
pt: Site:

en: Email:
pt: E-mail:

en: %s Name Already Exists
pt: O nome %s já existe

en: Event Details
pt: Detalhes do Evento

en: Start Date / Time:
pt: Data e hora de início:

en: End Date / Time:
pt: Data e hora de fim:

en: Address:
pt: Endereço:

en: Finalized:
pt: Finalizado:

en: Awaiting review:
pt: A aguardar revisão:

en: Checked in:
pt: Check-in feito:

en: Send the attendee list by email
pt: Enviar a lista de participantes por email

en: Select a User:
pt: Escolha um utilizador:

en: Select...
pt: Escolha...

en: or
pt: ou

en: Email Address:
pt: Endereço de Email:

en: Edit
pt: Editar

en: Edit in %s
pt: Editar em %s

en: View
pt: Ver

en: Sold %d
pt: %d Vendidos

en: This event was created using Community Events. Are you sure you want to sell tickets for it?
pt: Este evento foi criado usando Eventos da Comunidade. Tem a certeza que quer comprar bilhetes?

en: Upload image for the ticket header
pt: Enviar imagem para cabeçalho do bilhete

en: The maximum image size in the email will be 580px wide by any height, and then scaled for mobile. If you would like "retina" support use an image sized to 1160px wide.
pt: A dimensão máxima da imagem neste email é de 580px de largura por qualquer altura, e depois é redimensionada para mobile. Se quiser suporte para "retina" use uma imagem com uma largura de 1160px.

en: Select an Image
pt: Escolha uma imagem

en: Remove
pt: Remover

en: Add new ticket
pt: Adicionar novo bilhete

en: Edit ticket
pt: Editar Bilhete

en: Sell using:
pt: Vender usando:

en: Ticket Name:
pt: Nome Bilhete:

en: Ticket Description:
pt: Descrição Bilhete:

en: Price:
pt: Preço:

en: (0 or empty for free tickets)
pt: (0 ou vazio para bilhetes gratuitos)

en: Sale Price:
pt: Preço de Saldo:

en: (Current sale price - this can be managed via the product editor)
pt: (Preço atual de venda - isto pode ser gerido via editor de produto)

en: Start sale:
pt: Começar venda:

en: End sale:
pt: Terminar Venda:

en: Save this ticket
pt: Guardar este bilhete

en: Default Events Template
pt: Template padrão de eventos

en: Default Page Template
pt: Template padrão de página

en: Display Settings
pt: Configuração de visualização

en: The settings below control the display of your calendar. If things don't look right, try switching between the three style sheet options or pick a page template from your theme.</p><p>There are going to be situations where no out-of-the-box template is 100&#37; perfect. Check out our <a href="%s">our themer's guide</a> for instructions on custom modifications.
pt: As definições abaixo controlam a exibição do seu calendário. Se as coisas não parecem bem, tente alternar entre as opções de três style sheet ou escolha um template a partir do seu tema.
    </p><p>Irão ocorrer situações onde nenhum template original é 100&#37; perfeito. Consulte o nosso <a href="%s">Guia de temas</a> para instruções de modificações personalizadas.

en: Basic Template Settings
pt: Definições de Template Básico

en: Default stylesheet used for events templates
pt: Folha de estilos usada por omissão para templates de eventos

en: Skeleton Styles
pt: Estilos base

en: Only includes enough css to achieve complex layouts like calendar and week view.
pt: Apenas inclui CSS suficiente para alcançar layouts complexos como as opções de visualização do calendário ou por semana.

en: Full Styles
pt: Estilos Completos

en: More detailed styling, tries to grab styles from your theme.
pt: Estilização mais detalhada, tenta herdar as opções de estilo do seu tema.

en: Tribe Events Styles
pt: Estilos do Calendário de Eventos

en: A fully designed and styled theme for your events pages.
pt: Um tema desenhado e estilizado na íntegra para as suas páginas de eventos.

en: Events template
pt: Template de Eventos

en: Choose a page template to control the appearance of your calendar and event content.
pt: Escolha um template de página para controlar a aparência do seu calendário e do conteúdo do evento.

en: Enable event views
pt: Activar vistas de evento

en: You must select at least one view.
pt: Tem que escolher pelo menos uma vista

en: Default view
pt: Visualização padrão

en: Disable the Event Search Bar
pt: Desativar a Barra da Pesquisa de Eventos

en: Check this to use the classic header.
pt: Selecione para utilizar o cabeçalho clássico.

en: Month view events per day
pt: Visualização mensal de eventos por dia

en: Change the default 3 events per day in month view. Please note there may be performance issues if you set this too high. <a href="%s">Read more</a>.
pt: Mudar a vista pré definida de 3 eventos por dia. Por favor tenha em atenção que, caso coloque um valor muito alto, podem ocorrer problemas de desempenho. <a href="%s">Ler mais</a>

en: Enable the Month View Cache
pt: Activar o Cache de Vista Mensal

en: Check this to cache your month view HTML in transients, which can help improve calendar speed on sites with many events. <a href="%s">Read more</a>.
pt: Active esta opção para armazenar em cache o HTML da visualização por mês em transientes, o que pode ajudar a melhorar a velocidade do calendário em sites com muitos eventos. <a href="%s">Leia mais</a>.

en: Date Format Settings
pt: Definições do Formato da Data

en: <p>The following three fields accept the date format options available to the php date() function. <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank">Learn how to make your own date format here</a>.</p>
pt: <p>Os três campos seguintes aceitam o formato da data disponíveis na função php date(). <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank">Aprenda como fazer o seu próprio formato aqui</a>.</p>

en: Date with year
pt: Data com ano

en: Date without year
pt: Data sem ano

en: Enter the format to use for displaying dates without a year. Used when showing an event from the current year.
pt: Insira o formato a utilizar para disponibilizar datas sem ano. Utilizado quando apresentados eventos do ano corrente.

en: Month and year format
pt: Formato mês e ano

en: Enter the format to use for dates that show a month and year only. Used on month view.
pt: Insira o formato a utilizar em datas que mostram apenas o mês e o ano. Utilizado na vista mensal.

en: Date time separator
pt: Separador data hora

en: Enter the separator that will be placed between the date and time, when both are shown.
pt: Insira o separador que será colocado entre a data e a hora, quando ambos mostrados.

en: Time range separator
pt: Separador intervalo de tempo

en: Enter the separator that will be used between the start and end time of an event.
pt: Insira o separador que será utilizado entre a hora de início e a hora de término de um evento.

en: Datepicker Date Format
pt: Datepicker Formato da Data

en: Select the date format to use in datepickers
pt: Selecione o formato da data a ser utilizado nos datepickers

en: Advanced Template Settings
pt: Definições Avançadas de Template

en: Add HTML before event content
pt: Adicionar HTML antes do conteúdo do evento

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code before the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
pt: Se está familiarizado com HTML, pode adicionar código extra antes do template do evento. Alguns temas podem necessitar disto para ajudar a criar estilos ou layouts.

en: Add HTML after event content
pt: Adicionar HTML após o conteúdo do evento

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code after the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
pt: Se está familiarizado com HTML, pode adicionar código extra depois do template do evento. Alguns temas podem necessitar disto para ajudar a criar estilos ou layouts.

en: Finding & extending your calendar.
pt: Encontrar e expandir o seu calendário.

en: Finding your calendar.
pt: Encontre o seu calendário.

en: Where's my calendar?
pt: Onde está o meu calendário?

en: Right here
pt: Aqui

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
pt: Procura funcionalidades adicionais, como eventos recorrentes, informações personalizadas, eventos da comunidade, venda de bilhetes e muito mais?

en: Check out the available add-ons
pt: Verifique os add-ons disponíveis

en: We hope our plugin is helping you out.
pt: Esperemos que nosso plugin o tenha ajudado.

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
pt: Está a pensar "Uau, este plugin é fantástico! Eu devia agradecer à Modern Tribe por todo o seu árduo trabalho." O maior agradecimento que podemos pedir é reconhecimento. Adicione um pequeno link textual no final do seu calendário a apontar para o projecto do Calendário de Eventos.

en: See an example of the link
pt: Ver um exemplo de um link

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
pt: Está a pensar "Uau, este plugin é fantástico! Eu devia agradecer à Modern Tribe por todo o seu árduo trabalho." O maior agradecimento que podemos pedir é reconhecimento. Adicione um pequeno link textual no final do seu calendário a apontar para o projecto do Calendário de Eventos.

en: Show The Events Calendar link
pt: Mostrar link do Calendário de Eventos

en: General Settings
pt: Definições Gerais

en: Number of events to show per page
pt: Número de eventos a mostrar por página

en: Use Javascript to control date filtering
pt: Usar JavaScript para controlar filtros de datas

en: This option is disabled when "Disable the Event Search Bar" is checked on the Display settings tab.
pt: Esta opção é desativada quando "Desativar Barra de Pesquisa de Eventos" é escolhida na barra de definições.

en: Enable live ajax for datepicker on front end (User submit not required).
pt: Possibilitar live Ajax para o datepicker no frontend (Envio do utilizador não necessário).

en: Show comments
pt: Mostrar comentários

en: Enable comments on event pages.
pt: Ativar comenários nas páginas de Eventos

en: Include events in main blog loop
pt: Incluir eventos no loop do blog principal

en: Show events with the site's other posts. When this box is checked, events will also continue to appear on the default events page.
pt: Mostrar eventos com os outros posts do site. Quando esta caixa estiver selecionada, os eventos irão continuar a aparecer na página de eventos.

en: Events URL slug
pt: Slug da URL de Eventos

en: You cannot edit the slug for your events page as you do not have pretty permalinks enabled. The current URL for your events page is <a href="%1$s">%2$s</a>. In order to edit the slug here, <a href="%3$soptions-permalink.php">enable pretty permalinks</a>.
pt: Você não pode editar a Slug da página dos seus eventos porque não tem os permalinks bonitos activados. O URL actual para a sua página de eventos é <a href="%1$s">%2$s</a>. para editar a Slug vá aqui, <a href="%3$soptions-permalink.php">Activar permalinks bonitos</a>.

en: The slug used for building the events URL.
pt: A slug usada para criar o URL dos eventos.

en: Your current events URL is: %s
pt: O seu URL actual de eventos é: %s

en: Here is the iCal feed URL for your events:
pt: iCal feed para os seus eventos:

en: Single event URL slug
pt: URL slug de Evento individual

en: The above should ideally be plural, and this singular.<br />Your single event URL is: %s
pt: Idealmente, o texto acima deverá ser plurar e este singular. <br/>O url do seu evento individual é: %s

en: End of day cutoff
pt: Limite do final do dia

en: Have an event that runs past midnight? Select a time after that event's end to avoid showing the event on the next day's calendar.
pt: Tem um evento que ainda ocorre depois de passada a meia-noite? Selecione uma hora após o termino desse evento para evitar que o mesmo seja disponibilizado no calendário no dia seguinte.

en: View Calendar
pt: Ver Calendário

en: Add %s
pt: Adicionar %s

en: Settings
pt: Configurações

en: Calendar
pt: Calendário

en: List
pt: Lista

en: Month
pt: Mês

en: Day
pt: Dia

en: Search
pt: Pesquisar

en: Date
pt: Data

en: %s In
pt: %s Em

en: %s From
pt: %s De

en: Day Of
pt: Dia De

en: Once Every 30 Mins
pt: A cada 30 Mins

en: Error
pt: Erro

en: License Key
pt: Chave da Licença

en: A valid license key is required for support and updates
pt: É necessária uma licença válida para receber apoio e atualizações.

en: License key(s) updated.
pt: Chaves da licenças actualizadas.

en: unknown date
pt: data desconhecida

en: Sorry, key validation server is not available.
pt: Desculpe, o servidor de validação das chaves não está disponível.

en: Valid Key! Expires on %s
pt: Chave válida! Expira em %s

en: Hmmm... something's wrong with this validator. Please contact %ssupport%s.
pt: Ups.. alguma coisa correu mal com esta validação. Por favor contacte o nosso %ssuporte%s.

en: Events Settings
pt: Definiçoes de Eventos

en: %s Settings
pt: %s Configurações

en: You've requested a non-existent tab.
pt: Pediu uma tab não existente.

en: Save Changes
pt: Guardar alterações

en: You don't have permission to do that.
pt: Não tem permissão para fazer isso.

en: The request was sent insecurely.
pt: O pedido foi enviado sem segurança.

en: The request wasn't sent from this tab.
pt: O pedido não foi feito a partir desta tab.

en: Your form had the following errors:
pt: O seu formulário tem os seguintes erros:

en: None of your settings were saved. Please try again.
pt: Nenhuma das suas definições foi salva. Por favor tente novamente.

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
pt[0]: A definição acima não foi salva. Outras definições foram salvas com successo.
pt[1]: As definições acima não foram salvas. Outras definições foram salvas com successo.

en: There are no fields setup for this tab yet.
pt: Ainda não existem campos de configuração para esta tab.

en: System Information
pt: Informação do Sistema

en: Unknown or not set
pt: Desconhecido ou não definido

en: All Day
pt: Todo o Dia

en: Ongoing
pt: Em curso

en: No matching %1$s listed under %2$s scheduled for %3$s. Please try another day.
pt: Não foram encontradas instâncias de %1$s listadas em %2$s agendadas para %3$s. Por favor tente outro dia.

en: No matching %1$s listed under %2$s. Please try viewing the full calendar for a complete list of events.
pt: Não foram encontradas instâncias de %1$s listadas em %2$s. Por favor tente visualizar o calendário inteiro para uma lista de eventos completa.

en: There were no results found.
pt: Não foram encontrados resultados.

en: The requested date "%s" was not valid &ndash; showing the current month instead
pt: A data solicitada "%s" não é válida &ndash; alternativamente exibindo o mês corrente.

en: This %s has passed.
pt: Este %s já decorreu.

en: No upcoming %1$s listed under %2$s. Check out upcoming %3$s for this category or view the full calendar.
pt: Nenhum %1$s agendado listado sob %2$s. Verifique %3$s próximos para esta categoria ou consulte o calendário completo.

en: No matching %1$s listed under %2$s. Please try viewing the full calendar for a complete list of %3$s.
pt: Nenhum %1$s correspondente listado sob %2$s. Por favor tente consultar o calendário completo para uma lista completa de %3$s.

en: No previous %s
pt: Sem %s prévios

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: %s
pt: Substituições do template deverão ser movidas para o subdiretório correto: %s

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: tribe_get_template_part('%s')
pt: Substituições do template deverão ser movidas para o subdiretório correto: tribe_get_template_part('%s')

en: Order #
pt: Encomenda #

en: Order Status
pt: Estado da Encomenda

en: Purchaser name
pt: Nome do Comprador

en: Purchaser email
pt: Email do Comprador

en: Ticket type
pt: Tipo de Bilhete

en: Ticket #
pt: Bilhete #

en: Security Code
pt: Código de Segurança

en: Undo Check in
pt: Cancelar Check in

en: Print
pt: Imprimir

en: Export
pt: Exportar

en: Filter by purchaser name, ticket #, order # or security code
pt: Filtar pelo nome do comprador,bilhete #, encomenda # ou código de segurança.

en: Delete
pt: Apagar

en: Tickets
pt: Bilhetes

en: Ticket header image
pt: Imagem de cabeçalho do bilhete

en: Set as ticket header
pt: Definir como cabeçalho do bilhete

en: Your ticket has been saved.
pt: O seu bilhete foi guardado.

en: Your ticket has been deleted.
pt: O seu bilhete foi eliminado.

en: See who purchased tickets to this event
pt: Ver quem comprou bilhetes para este evento

en: Attendees
pt: Participantes

en: You need to select a user or type a valid email address
pt: Precisa de escolher um utilizador ou introduzir um endereço de email válido

en: Sending...
pt: A enviar...

en: Columns
pt: Colunas

en: You can use Screen Options to select which columns you want to see. The selection works in the table below, in the email, for print and for the CSV export.
pt: Pode usar as opções de ecrã para selecionar que colunas pretende usar. A seleção funciona na tabela abaixo, no email, a imprimir e para exportar o CSV.

en: Yes
pt: Sim

en: attendees
pt: participantes

en: Attendee List for: %s
pt: Lista de Participantes para: %s

en: Invalid or incomplete field passed
pt: Campo inválido ou incompleto passou

en: Field ID:
pt: ID do campo:

en: Non-existant field validation function passed
pt: Função de validação de campo não-existente passou

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
pt: com nome da função:

en: %s must contain numbers and letters only
pt: %s deve conter somente números e letras

en: %s must contain numbers, letters and dots only
pt: %s deve conter somente números, letras e pontos

en: %s must be a positive number.
pt: %s deve ser um número positivo.

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
pt: %s deve ser uma slug válida (números, letras, traço e underscores).

en: %s must be a valid absolute URL.
pt: %s deve ser um URL válido e absoluto.

en: %s must have a value that's part of its options.
pt: %s deve ser um valor que seja parte das suas opções.

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
pt: Validação da comparação falhou pois não foi indicado nenhum valor de comparação para campo %s

en: %s cannot be the same as %s.
pt: %s não pode ser o mesmo que %s

en: %s cannot be a duplicate
pt: %s não pode ser duplicado

en: %s must be a number or percentage.
pt: %s deve ser um número ou percentagem.

en: %s must be a number between 0 and 21.
pt: %s deve ser um número entre 0 e 21.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
pt: %s deve consistir somente de letras, número, pontos, apóstrofes e espaços.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
pt: %s deve ser constituído por letras, espaços, apóstrofes e traços

en: %s must consist of 5 numbers.
pt: %s deve ser constituído por 5 números.

en: %s must be a phone number.
pt: %s deve ser um número de telefone.

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
pt: A lista de países deve ser formatada como um país por linha no seguinte formato: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.

en: Select a Country:
pt: Selecione um país:

en: Afghanistan
pt: Afeganistão

en: Albania
pt: Albânia

en: Algeria
pt: Argélia

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: Antarctica
pt: Antártica

en: Armenia
pt: Arménia

en: Australia
pt: Austrália

en: Austria
pt: Áustria

en: Belarus
pt: Bielorrússia

en: Belgium
pt: Bélgica

en: Bermuda
pt: Bermudas

en: Bhutan
pt: Butão

en: Bolivia
pt: Bolívia

en: Brazil
pt: Brasil

en: Bulgaria
pt: Bulgária

en: Canada
pt: Canadá

en: Cape Verde
pt: Cabo Verde

en: Cook Islands
pt: Ilhas Cook

en: Cote D'Ivoire
pt: Costa do Marfim

en: Cyprus
pt: Chipre

en: Czech Republic
pt: República Checa

en: Denmark
pt: Dinamarca

en: Dominican Republic
pt: República Dominicana

en: East Timor
pt: Timor Leste

en: Ecuador
pt: Equador

en: Egypt
pt: Egipto

en: Equatorial Guinea
pt: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt: Eritreia

en: Estonia
pt: Estónia

en: Ethiopia
pt: Etiópia

en: France
pt: França

en: Gabon
pt: Gabão

en: Gambia
pt: Gâmbia

en: Georgia
pt: Geórgia

en: Germany
pt: Alemanha

en: Greece
pt: Grécia

en: Guinea
pt: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt: Guiné-Bissau

en: Hungary
pt: Hungria

en: Iceland
pt: Islândia

en: India
pt: Índia

en: Indonesia
pt: Indonésia

en: Iraq
pt: Iraque

en: Ireland
pt: Irlanda

en: Italy
pt: Itália

en: Japan
pt: Japão

en: Jordan
pt: Jordânia

en: Latvia
pt: Letónia

en: Lebanon
pt: Líbano

en: Liberia
pt: Libéria

en: Libya
pt: Líbia

en: Lithuania
pt: Lituânia

en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

en: Macedonia
pt: Macedónia

en: Madagascar
pt: Madagáscar

en: Malaysia
pt: Malásia

en: Maldives
pt: Maldivas

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Mauritania
pt: Mauritânia

en: Mauritius
pt: Maurícias

en: Mexico
pt: México

en: Monaco
pt: Mónaco

en: Mongolia
pt: Mongólia

en: Morocco
pt: Marrocos

en: Mozambique
pt: Moçambique

en: Namibia
pt: Namíbia

en: Nicaragua
pt: Nicarágua

en: Nigeria
pt: Nigéria

en: Norfolk Island
pt: Ilha Norfolk

en: Northern Mariana Islands
pt: Ilhas Marianas do Norte

en: Norway
pt: Noruega

en: Pakistan
pt: Paquistão

en: Panama
pt: Panamá

en: Paraguay
pt: Paraguai

en: Peru
pt: Perú

en: Philippines
pt: Filipinas

en: Unnamed Venue
pt: Local sem nome

en: United States
pt: Estados Unidos

en: Go to plugins page
pt: Ir para a página de plugins

en: Return to Plugins page
pt: Voltar para a página de plugins

en: Go to WordPress Updates page
pt: Ir para a página de actualizações do WordPress

en: Return to WordPress Updates
pt: Voltar para a página de actualizações do WordPress

en: Welcome to The Events Calendar
pt: O Calendário de Eventos dá-lhe as boas-vindas

en: Thanks for Updating The Events Calendar
pt: Obrigado por actualizar o Calendário de Eventos

en: <a href="%s">Edit the page slug</a>
pt: <a href="%s">Editar o slug da página</a>

en: Ask the site administrator to edit the page slug
pt: Solicitar ao administrador do site para editar a slug da página.

en:  ask the site administrator set a different Events URL slug.
pt: Solicitar ao administrado do site para definir um slug de URL de Evento diferente.

en: Use Saved %s:
pt: Usar %s antigo:

en: Edit %s
pt: Editar %s

en: Please wait while timezone data is added to your events.
pt: Por favor aguarde enquanto dados de fuso horário são adicionados aos seus eventos.

en: Update complete: timezone data has been added to all events in the database.
pt: Actualização completa: dados de fuso horário foram adicionados a todos os eventos na base de dados.

en: %d%% complete
pt: %d%% completo

en: A problem stopped the timezone update process from completing. Please refresh and try again.
pt: Um problema impediu a conclusão do processo de actualização de fuso horário. Por favor faça refresh e tente de novo.

en: %s Categories
pt: Categorias de %s

en: Start Date
pt: Data de início

en: End Date
pt: Data de fim

en: All %s
pt: Todos %s

en: Start:
pt: Início:

en: End:
pt: Fim:

en: Date:
pt: Data:

en: Time:
pt: Hora:

en: Merge Duplicates
pt: Juntar Duplicados

en: Event Add-Ons
pt: Add-Ons de Evento

en: Free
pt: Gratuito

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
pt: Este calendário é fornecido pelo The Events Calendar.

en: Invalid field type specified
pt: Tipo de campo especificado inválido

en: No radio options specified
pt: Não foram especificadas opções de radio

en: No checkbox options specified
pt: Não foram especificadas opções de checkbox

en: No select options specified
pt: Não foram especificadas opções de select

en: Import
pt: Importar

en: The file went away. Please try again.
pt: O ficheiro desapareceu?! Tente novamente!

en: General
pt: Geral

en: We were unable to process your request. Please try again.
pt: Não fomos capazes de satisfazer o seu pedido. Por favor tente novamente.

en: The following fields are required for a successful import:
pt: Os seguintes campos são necessários para uma importação bem sucedida:

en: Do Not Import
pt: Não Importar

en: Event Name
pt: Nome do evento

en: Event Description
pt: Descrição do evento

en: Event Start Date
pt: Data de início do evento

en: Event Start Time
pt: Hora de início do evento

en: Event End Date
pt: Data do fim do evento

en: Event End Time
pt: Hora do fim do evento

en: All Day Event
pt: Todo o dia

en: Event Venue Name
pt: Nome do local do evento

en: Event Show Map Link
pt: Mostrar link do Evento no Google Maps:

en: Event Show Map
pt: Mostrar Evento no Mapa

en: Event Cost
pt: Preço do evento

en: Event Currency Symbol
pt: Símbolo de numerário do evento

en: Event Currency Position
pt: Posição de numerário do evento

en: Event Category
pt: Categoria de eventos

en: Event Tags
pt: Tags de evento

en: Event Website
pt: Site do evento

en: Venue Name
pt: Nome do Local do Evento

en: Venue Country
pt: Páis do Local do Evento

en: Venue Address
pt: Endereço do Local do Evento:

en: Venue Address 2
pt: Endereço do Local do Evento 2

en: Venue City
pt: Cidade do Evento

en: Venue State/Province
pt: Estado ou região do Evento

en: Venue Zip
pt: Código Postal do Evento

en: Venue Phone
pt: Telefone do Evento:

en: Venue Website
pt: Site do local do evento

en: Organizer Name
pt: Nome do organizador

en: Organizer Email
pt: Email do Organizador

en: Organizer Website
pt: Site do organizador

en: Organizer Phone
pt: Telefone do Organizador

en: No importer defined for %s
pt: Nenhum importador definido para %s

en: Missing required fields in row %d.
pt: Falta um campo obrigatório na linha %d.

en: Failed to import record in row %d.
pt: Falha ao importar registo na linha %d.

en: %s (post ID %d) updated.
pt: %s (post ID %d) actualizado.

en: %s (post ID %d) created.
pt: %s (post ID %d) criado.

en: Temporary file not found. Could not save %s.
pt: Ficheiro temporário não encontrado. Sem poder guardar %s.

en: Could not save %s.
pt: Sem poder guardar %s.

en: Settings saved.
pt: Definições guardadas.

en: A widget that displays upcoming events.
pt: Um widget que mostra os próximos eventos

en: Events List
pt: Lista de Eventos

en: Upcoming Events
pt: Próximos eventos

en: Venues
pt: Locais

en: Venue
pt: Local

en: Organizers
pt: Organizadores

en: Organizer
pt: Organizador

en: Events
pt: Eventos

en: Event
pt: Evento

note: #-#-#-#-#  tmp-the-events-calendar.pot (The Events Calendar 4.2.1.1) #-#-#-#-# Plugin Name of the plugin/theme
en: The Events Calendar
pt: Agenda de Eventos

en: month
pt: mês

en: list
pt: lista

en: upcoming
pt: próximos

en: past
pt: passados

en: day
pt: dia

en: today
pt: hoje

en: Initializing Tribe Events on %s
pt: A iniciar Tribe Events em %s.

en: Your version of The Events Calendar is not up-to-date with one of your The Events Calendar add-ons. Please %supdate now.%s
pt: A sua versão do Calendário de Eventos não se encontra a par de um dos seus Add-ons do Calendário de Eventos. Por favor %sactualize agora%s.

en: The following plugins are out of date: %1$s. All add-ons contain dependencies on The Events Calendar and will not function properly unless paired with the right version. %2$sLearn More%3$s.
pt: Estes plugins estão obsoletos: %1$s. Todos os add-on contêm dependências do Calendário de Eventos e não funcionarão correctamente a menos que associados com a versão correcta. %2$sSaibaMais%3$s.

en: Display
pt: Visualização

en: Help
pt: Ajuda

en: Licenses
pt: Licenças

en: Sorry, The Events Calendar requires WordPress %s or higher. Please upgrade your WordPress install.
pt: Desculpe, mas o plugin Agenda de Eventos precisa do Wordpress %s ou superior. Por favor, actualize seu Wordpress.

en: Sorry, The Events Calendar requires PHP %s or higher. Talk to your Web host about moving you to a newer version of PHP.
pt: Desculpe, mas o plugin Agenda de Eventos exige versão PHP %s ou superior. Entre em contacto com o seu servidor de alojamento e peça para actualizarem a versão do PHP.

en: category
pt: categoria

en: Add New
pt: Adicionar novo

en: Add New %s
pt: Adicionar novo %s

en: New %s
pt: Novo %s

en: View %s
pt: Ver %s

en: Search %s
pt: Pesquisar %s

en: No %s found
pt: Sem nenhum(ns) %s encontrado(s)

en: No %s found in Trash
pt: Nenhum %s encontrado no Lixo.

en: %s Category
pt: Categoria de %s

en: Search %s Categories
pt: Pesquisar Categorias de %s

en: All %s Categories
pt: Todas as categorias de %s

en: Parent %s Category
pt: Categoria de %s Parent

en: Parent %s Category:
pt: Categoria de %s Parent:

en: Edit %s Category
pt: Editar Categoria de %s

en: Update %s Category
pt: Actualizar Categoria de %s

en: Add New %s Category
pt: Adicionar nova categoria de %s

en: New %s Category Name
pt: Novo Nome de Categoria de %s

en: Custom field updated.
pt: Campo personalizado actualizado.

en: Custom field deleted.
pt: Campo personalizado excluído.

en: %s updated.
pt: %s actualizado.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: %1$s restored to revision from %2$s
pt: %1$s restaurado para revisão de %2$s

en: %s saved.
pt: %s guardado.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: %s restored to revision from %s
pt: %s recuperado para revisão de %s

en: %s published.
pt: %s publicado.

en: %s submitted.
pt: %s submetido.

en: %s draft updated.
pt: %s rascunho actualizado.

en: Use New %s
pt: Usar %s Novo

en: My %s
pt: O meu %s

en: Available %s
pt: Disponível %s

en: No saved %s exists.
pt: Não existem %s guardado(s).

en: Next
pt: Próximo

en: Prev
pt: Anterior

en: Today
pt: Hoje

en: Done
pt: Concluído

en: Network
pt: Rede

en: page
pt: página

en: event
pt: evento

en: events
pt: eventos

en: all
pt: todas

en: Date out of range.
pt: Data fora do alcance.

en: %s Options
pt: %s Opções

en: %s Information
pt: %s Informação

en: Support
pt: Suporte

en: View All Add-Ons
pt: Ver todos os add-ons

en: News from Modern Tribe
pt: Notícias da Modern Tribe

en: Additional Functionality
pt: Funcionalidade adicional

en: Looking for additional functionality including recurring events, ticket sales, publicly submitted events, new views and more?
pt: Necessita de mais funcionalidades, incluindo eventos recorrentes, venda de bilhetes, eventos criados pelos utilizadores, novas visualizações…?
