Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (901 entries)

en: This calendar is powered by %1$s.
fr: Ce calendrier est propulsé par %1$s

en: Rate %1$sThe Events Calendar%2$s %3$s
fr: Évaluez %1$sThe Events Calendar%2$s %3$s

en: Rate %1$sEvent Tickets%2$s %3$s
fr: Évaluez %1$sEvent Tickets%2$s %3$s

en: venue
fr: lieu

en: venues
fr: lieux

en: You confirmed you will not be attending %s
fr: Merci de nous avoir informé que vous ne participerez pas à l’évènement %s

en: Thank you for confirming that you will not be attending the above event.
fr: Merci de confirmer que vous ne participerez pas à l’évènement ci-dessus.

en: Type:
fr: Type :

en: organizer
fr: organisateur

[ctx: log selector]
en: None currently available
fr: Non disponible actuellement

[ctx: log engines]
en: None currently available
fr: Non disponible actuellement

en: Default (uses temporary files)
fr: Valeur par défaut (utilise les fichiers temporaires)

en: Null logger (will log nothing)
fr: Connexion froide (aucune journalisation)

en: Cannot set %s as the current logging engine
fr: Impossible de définir %s comme moteur de journalisation

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Only errors
fr: Seulement les erreurs

en: Warnings and errors
fr: Avertissements et erreurs

en: Full debug (all events)
fr: Débogage complet (tous les évènements)

en: Sorry, there is a problem with your license key. You'll need to %scheck your license%s to have access to updates, downloads, and support.
fr: Désolé, il y a un problème avec votre clé de licence. Veuillez %svérifier votre licence%s pour pouvoir accéder aux mises à jour, aux téléchargement et au support.

en: %s must contain numbers, letters, dashes and undescores only
fr: %s ne peut contenir que des chiffres, des lettres, des tirets et des tirets bas.

en: Logging level
fr: Niveau de journalisation

en: Method
fr: Méthode

en: The selected log file is empty or has not been generated yet.
fr: Le journal de connexion est vide ou n’a pas encore été généré.

en: Download log
fr: Journal des téléchargements

en: Google Maps API
fr: Clé de l’API Google Maps

en: We highly recommend that you specify a valid %s for The Events Calendar to use. Doing this will help prevent problems with maps, especially for sites that receive a lot of traffic.
fr: Il est vivement recommandé de saisir une %s valide pour utiliser The Events Calendar. Si vous en indiquez une, vous éviterez les problèmes liés aux cartes, surtout avec des sites à très forte audience.

en: Click here
fr: Cliquez ici

en: Default encoding for imported csv file
fr: Encodage par défaut du fichier csv à importer

en: Event Timezone
fr: Fuseau horaire de l’évènement

en: Organizer Description
fr: Informations sur l’organisateur

en: Encode contents
fr: Encoder le contenu

en: Do Not Encode Contents
fr: Ne pas encoder le contenu

en: <p>Certain features and add-ons require an API key in order for The Events Calendar to work with outside sources. Please follow the instructions below to configure your settings.</p>
fr: <p>Certaines fonctionnalités et modules nécessitent une clé API pour que The Events Calendar puisse fonctionner avec des sources externes. Veuillez suivre les instructions ci-dessous pour configurer vos réglages.</p>

en: Encoding Changes: %d
fr: Modifications d’encodage : %d

en: Rows numbers with encoding changes: %s
fr: Numéros des colonnes contenant des modifications d’encodage : %s

en: Event Name or ID or Slug
fr: Nom ou ID ou identifiant de l’évènement

en: Ticket Name
fr: Nom du ticket

en: Ticket Description
fr: Description du ticket

en: Ticket Start Sale Date
fr: Date de démarrage pour la vente de tickets

en: Ticket Start Sale Time
fr: Horaire de démarrage pour la vente de tickets

en: Ticket End Sale Date
fr: Date de fin de la vente de tickets

en: Ticket End Sale Time
fr: Horaire de fin de la vente de tickets

en: Ticket Stock
fr: Tickets disponibles

en: Buy
fr: Acheter

en: %d Ticket | %d Tickets
fr[0]: %d ticket
fr[1]: %d tickets

en: You have %s for this %s.
fr: Vous avez %s pour ce %s.

en: View your %s
fr: Voir votre %s

en: My RSVPs for This %s
fr: Mes RSVP pour ce %s

en: Reserved by %1$s (%2$s)
fr: Réservé par %1$s (%2$s)

en:  on %s
fr: sur %s

en: Attendee %d
fr: %d participant(s)

en: RSVP:
fr: RSVP :

en: Update %s
fr: Mettre à jour %s

en: Login to RSVP
fr: Connexion à RSVP

en: Customer Name
fr: Nom du client

en: Don't list me on the public attendee list
fr: Ne pas m’afficher sur la liste des participants du public

en: If you are creating a recurring event, Tickets will only show up once per Event Series, meaning that the same ticket will apper across all events. Please configure your events accordingly.
fr: Si vous créez un évènement récurrent, les billets n’apparaîtront seulement qu’une fois par série d’évènements, ce qui signifie que le même billet apparaîtra dans tous les évènements. Veuillez configurer vos évènements en conséquence.

en: Event Featured Image
fr: Image mise en avant de l’évènement

en: Venue Featured Image
fr: Image mise en avant de l’évènement

en: Organizer Featured Image
fr: Image mise en avant de l’organisateur

en:  (View Full %1$s Description Here: %2$s)
fr: (Voir toute la description de %1$s ici : %2$s)

en: No notable changes detected
fr: Aucun changement notable détecté

en: Templates introduced or updated with this release (%s):
fr: Modèle introduit ou mis à jour avec cette version (%s) :

en: Existing theme overrides that may need revision:
fr: Thèmes existants qui peuvent avoir besoin de révision :

en: version data missing from override
fr: Version des données manquantes pour le remplacement

en: based on %s version
fr: basé sur la version %s.

en: No notable template changes detected.
fr: Aucun changement notable du modèle détecté.

en: Information about recent template changes and potentially impacted template overrides is provided below.
fr: Des informations sur les changements de modèles récents et des remplacements de modèles potentiellement impactées sont fournies ci-dessous.

en: Recent Template Changes
fr: Changements récents dans le modèle

en: View order
fr: Voir la commande

en: It looks like you have modified your global stock settings but have not saved or updated the post.
fr: Il semblerait que vous avez modifié vos réglages de stock global, mais que vous n’avez pas enregistré ou mis à jour l’article.

en: Use global stock
fr: Utiliser le stock global

en: Independent (do not use global stock)
fr: Indépendant (N’utilise pas le stock global)

en: Deleted:
fr: Supprimé :

en: Enable global stock
fr: Activer le stock global

en: Global stock level
fr: Niveau du stock global

en: (%s sold) | (%s sold)
fr[0]: (%s vendu)
fr[1]: (%s vendus)

en: global inventory
fr: inventaire général

[ctx: ticket stock message (cancelled stock)]
en:  cancelled: %1$d
fr: Annulé : %1$d

en:  pending: %1$d
fr: En attente : %1$d

en: Sold %1$d (units remaining: %2$s%3$s%4$s)
fr: Vendu %1$d (unités restantes : %2$s%3$s%4$s)

en: Please fill in the RSVP confirmation name and email fields.
fr: Veuillez compléter la confirmation RSVP avec votre nom etvotre e-mail.

en: Send RSVP confirmation to:
fr: Envoyer la confirmation RSVP à :

en: Post Type:
fr: Type de contenu :

en: Edit Event
fr: Modifier l'évènement

en: See Event Page
fr: Voir la page de l'évènement

en: Edit Venue
fr: Éditer l'arrivée

en: Sales by Ticket
fr: Ventes par billet

en: Edit Ticket
fr: Modifier le billet

en: Total Sold:
fr: Total vendu :

en: When will ticket sales occur?
fr: Quand la vente des billets doit-elle avoir lieu ?

en: If you don't set a start/end date for sales, tickets will be available from now until the event ends.
fr: Si vous ne réglez pas de date de début/fin de la vente, les billets seront disponibles dès maintenant et jusqu'à la fin de l’évènement.

en: Stock:
fr: Stock :

en: (Total available # of this ticket type. Once they're gone, ticket type is sold out.)
fr: (Nombre total de billet de ce type disponible. Une fois vendus, ce type de billet est épuisé).

en: Selling tickets for recurring events
fr: Vente de billets pour des évènements récurrents

en: Currently, Tickets will only show up on the frontend once per full event. For PRO users this means the same ticket will appear across all events in the series. Please configure your events accordingly.
fr: Actuellement, les billets ne sont présentés dans la boutique qu’une seule fois pour chaque évènement récurrent. Pour les utilisateurs PRO, cela signifie que c’est le même billet qui apparaît pour tous les évènements de la série. Veillez à configurer vos événements en conséquence.

en: Ticket Settings
fr: Réglages du billet

en: Post types that can have tickets
fr: Types de contenu susceptibles d’avoir des billets

en: %1$s out of %2$s available
fr: %1$s sur %2$s disponibles

en: Out of stock!
fr: Il n’y a plus de billet disponible !

en: Full Name
fr: Nom complet

en: Confirm RSVP
fr: Confirmation de réservation

en: Looking for more immediate support? We offer %1$s with the purchase of any of our premium plugins (like %2$s). Pick up a license and you can post there directly and expect a response within 24-48 hours during weekdays.
fr: Il vous faut une assistance immédiate ? Bénéficiez de %1$s avec l’achat de n’importe quelle extension payante (comme %2$s). Procurez-vous une licence et vous pourrez y publier directement votre question et recevoir une réponse dans les 24 à 48 heures en semaine.

en: Already have Events Tickets Plus? You can %s in our premium support forums. Our support team monitors the forums and will respond to your thread within 24-48 hours (during the week).
fr: Vous avez déjà Events Tickets Plus ? Vous pouvez %s dans nos forums de support premium. Notre équipe d’assistance vérifie les forums et répondra à votre message dans le 24 à 48 heures (en semaine).

[ctx: Attendee number]
en: Attendee %1$s
fr: Participant %1$s

en: Your tickets from %s
fr: Vos tickets de %s

en: Your RSVP has been received! Check your email for your RSVP confirmation.
fr: Réservation confirmée ! Vérifier votre messagerie pour la confirmation de la réservation.

en: In order to RSVP, you must enter your name and a valid email address.
fr: Pour faire une réservation, merci d’indiquer votre nom et une adresse e-mail valide.

en: (deleted)
fr: (supprim&eacute;)

en: Return to the %1$sAttendees Report%2$s.
fr: Retour au %1$sRapport des participants%2$s.

en: Post updated. %1$s
fr: Article mis à jour. %1$s

en: Post published. %1$s
fr: Article publié. %1$s

en: Post submitted.
fr: Article envoyé.

en: Post scheduled.
fr: Article planifié.

en: Post draft updated.
fr: Le brouillon de l&rsquo;article a été mis à jour.

en: Cheatin Huh?
fr: Une mauvaise manipulation ?

en: Invalid Event ID
fr: ID de l’évènement non valide

en: Empty user and email
fr: Identifiant et adresse de messagerie incomplets

en: Invalid Email
fr: Adresse email invalide

en: Invalid User ID
fr: Identifiant utilisateur non valide

en: Error when sending the email
fr: Une erreur est survenue lors de l’envoi de votre message

en: Email sent successfully!
fr: Votre message a bien été envoyé !

en: Send Email
fr: Envoyer

en: %1$s%2$s%3$sInserted:%4$s A new item was inserted successfully. %5$s%2$s%3$sUpdated:%4$s An item was found with the same name and/or start date. The existing item was updated with the new value from the file.%5$s%2$s%3$sSkipped:%4$s A row was found in the CSV file that could not be imported. Please see below for the invalid rows.%5$s%6$s
fr: %1$s%2$s%3$s est insérée : %4$s Un nouvel élément à été inséré. 
    %5$s%2$s%3$s Mis à jour : %4$s Un élément à été trouvé avec le même nom et/ou la même date de début.
    L’élément existant a été mis à jour avec la nouvelle valeur à partir du fichier.%5$s%2$s%3$sIgnoré : %4$s Une ligne a été trouvée dans le fichier CSV qui ne pouvait pas être importé. Veuillez voir ci-dessous pour les lignes non valides.%5$s%6$s

en: Previous %s
fr: %s précédent

en: Next %s
fr: %s suivant

en: When The Events Calendar and Event Tickets are both activated, The Events Calendar must be running version %1$s or greater. Please %2$supdate now.%3$s
fr: Lorsque The Events Calendar et Event Tickets sont tous deux activés, The Events Calendar doit être en version %1$s ou supérieure. Merci de le %2$smettre à jour maintenant%3$s.

en: Support for Event Tickets
fr: Support pour Event Tickets

en: Customizing Event Tickets
fr: Customiser Event Tickets

en: We are committed to helping you sell tickets for your event. Check out our handy %s to get started.
fr: Nous nous engageons à vous aider à vendre des billets pour votre évènement. Découvrez notre aide %s pour commencer.

en: %1$s updated. %2$sView %3$s
fr: %1$s mis à jour. %2$sVoir%3$s

en: Event published. %1$sView %2$s
fr: L’évènement à été publié. %1$sVoir%2$s

en: %1$s submitted. %2$sPreview %3$s
fr: %1$s envoyé. %2$sAperçu%3$s

en: %1$s scheduled for: %2$s. %3$sPreview %4$s
fr: %1$s planifié pour : %2$s. %3$sAperçu%4$s

en: %1$s draft updated. %2$sPreview %3$s
fr: %1$s brouillon mis à jour. %2$sAperçu%3$s

en: %1$s scheduled for: %2$s.
fr: %1$s planifié pour : %2$s.

en: Without a defined location your event will not display a %sGoogle Rich Snippet%s on the search results.
fr: Sans un emplacement défini votre évènement ne sera pas afficher comme un %sGoogle Rich Snippets%s dans les résultats de recherche.

en: Check out the %savailable add-ons%s.
fr: Consultez les %smodules disponibles%s.

en: No %1$s scheduled for %2$s. Please try another day.
fr: Aucun %1$s prévue pour %2$s. Veuillez essayé avec un autre jour.

en: There were no results found for %s this month. Try searching next month.
fr: Aucun résultat n’a été trouvé pour %s ce mois-ci. Essayez avec le mois suivant.

en: There were no results found for %s.
fr: Il n’y a aucun résultat concernant la recherche %s.

en: No results were found for %1$s in or near %2$s.
fr: Aucun résultat n’a été trouvé pour %1$s dans ou près de %2$s.

en: Keep the Core Plugin %sFREE%s!
fr: Garder l’extension %sGratuite%s !

en: You may want to consider %sobfuscating%s any e-mail address published on your site to best avoid it getting harvested by spammers.
fr: Vous pouvez envisager %sd’obscurcir%s les adresses e-mail publiées sur votre site afin d’éviter qu’elles ne soient récoltées par les spammeurs.

en: %s Name can not be empty
fr: Le nom de %s doit être rempli

en: %s Name already exists
fr: Le nom de %s est déjà utilisé

en: Previous Day
fr: Jour précédent

en: Next Day
fr: Jour suivant

en: The settings below will impact events imported from files and other websites. Be sure to save your changes before starting to import events.
fr: Les réglages ci-dessous auront un impact sur les évènements importés de fichiers et d’autres sites. Assurez-vous d’enregistrer vos modifications avant de commencer à importer des évènements.

en: Questions? %sWatch the video%s.
fr: Des questions ? %sVisionnez la vidéo%s

en: Upload a properly formatted, UTF-8 encoded CSV file. Not sure if your file is UTF-8 encoded? Make sure to specify the character encoding when you save the file, or pass it through a %sconversion tool%s.
fr: Mettre en ligne un fichier CSV, correctement formaté en UTF-8. Vous ne savez pas si votre fichier est codé en UTF-8 ? Assurez-vous de spécifier le codage de caractères lorsque vous enregistrez le fichier, ou passer à travers un %soutil de conversion%s.

en: open-source forum on WordPress.org
fr: Forum open-source de WordPress.org

en: post a thread
fr: poster un ticket

en: %s: An overview of the default templates and styles that are included in the plugin, as well as how to change them.
fr: %s : Un aperçu des modèles par défaut et les styles qui sont inclus dans l’extension, ainsi que la façon de les changer.

en: Using stylesheets and page templates
fr: Utilisation de feuilles de style et modèles de page

en: %s: Do you see an issue with your calendar? Go here first to find where it’s coming from and how to fix it.
fr: %s : Voyez-vous un problème avec votre calendrier ? Allez ici pour trouver d'où il vient et comment y remédier.

en: Troubleshooting common problems
fr: Dépannage des problèmes connus

en: %s: Code and guides for customizing your calendar in useful and interesting ways.
fr: %s : Code et guides pour la personnalisation de votre calendrier de manières utiles et intéressantes.

en: Customizing the Events plugins
fr: Personnaliser les extensions d’Events

en: Events Tickets
fr: Tickets d’évènements

en: If you have tried the above steps and are still having trouble, you can post a new thread to our WordPress.org forums for %1$s or %2$s. Our support staff monitors these forums once a week and would be happy to assist you there.
fr: Si vous avez essayé les étapes ci-dessus et avez encore des problèmes, vous pouvez poster un nouveau fil sur notre forum WordPress.org pour %1$s ou %2$s. Notre équipe de support surveille ce forum une fois par semaine et sera heureuse de vous y aider.

en: premium support on our website
fr: Support Premium sur notre site Web.

en: CSV Import Settings
fr: Réglages d’importation CSV

en: Default status to use for imported events
fr: États par défaut à utiliser pour les évènements importés.

en: This Action has been deprecated, to comply with WordPress Standards we are now using Underscores (_) instead of Dashes (-). From: "%s" To: "%s"
fr: Cette action a été dépréciée, pour se conformer aux normes de WordPress, nous utilisons maintenant les tirets bas (_) à la place des tirets  (-). De : « %s » à : « %s »

en: This Filter has been deprecated, to comply with WordPress Standards we are now using Underscores (_) instead of Dashes (-). From: "%s" To: "%s"
fr: Ce filtre a été dépréciée, pour se conformer aux standards de WordPress, nous utilisons maintenant les tirets bas  (_) à la place des tirets (-). De : « %s » à: « %s »

en: New User Primer
fr: Nouvel utilisateur principal

en: Support for The Events Calendar
fr: Support pour The Events Calendar

en: %s: A thorough walkthrough of The Events Calendar and the settings that are available to you.
fr: %s : Un aperçu de The Events Calendar et des réglages qui sont disponibles pour vous.

en: Settings overview
fr: Aperçu des réglages.

en: %s: A complete look at the features you can expect to see right out of the box as well as how to use them.
fr: %s : Un coup d’œil complet sur les fonctionnalités que vous pouvez vous attendre à voir tout de suite ainsi que la façon de les utiliser.

en: Features overview
fr: Aperçu des fonctionnalités.

en: The details of your calendar plugin and settings is often needed for you or our staff to help troubleshoot an issue. We may ask you to share this information if you ask for support. If you post in one of our premium forums, please copy and paste this information into the System Information field and it will help us help you faster!
fr: Les détails sur votre extension de calendrier et les réglages sont souvent nécessaires pour vous ou notre équipe pour aider à résoudre un problème. Nous pouvons vous demander de partager cette information si vous demandez de l’aide. Si vous publiez dans un de nos forums, veuillez copier coller ces informations dans le champ réservé aux informations système, cela nous aidera à vous aider plus rapidement&nbsp;!

en: Only license fields for %1$snetwork activated%2$s plugins will be listed on this screen.
fr: Seuls les champs de licence pour les extensions %1$sactivées sur le réseau%2$s seront affichés sur cet écran.

en: Unnamed %s
fr: %s sans nom

en: Create New %s
fr: Créer un nouvel %s

en: Add another %s
fr: Ajouter un autre %s

en: Clear
fr: Effacé

en: Please note that all hands-on support is provided via the forums. You can email or tweet at us… ​but we will probably point you back to the forums 😄
fr: Veuillez noter que tout le support est fourni via les forums. Vous pouvez nous envoyer un message ou un tweet ... mais nous vous redirigerons probablement vers les forums 😄

en: Read more about our support policy
fr: En savoir plus sur notre politique de support

en: %s. There are very few issues we haven’t seen and it’s likely another user has already asked your question and gotten an answer from our support staff. While posting to the forums is open only to paid customers, they are open for anyone to search and review.
fr: %s. Il y a très peu d’incidents que nous n’avons pas vu et il est probable qu’un autre utilisateur ai déjà posé votre question et obtenu une réponse de notre équipe de support. Alors que publier sur les forums est uniquement possible pour les clients payants, la consultation des sujets est ouverte à tous.

en: Search our support forum
fr: Rechercher sur notre forum de support

en: %s. All of the common (and not-so-common) answers to questions we see are here. It’s often the fastest path to finding an answer!
fr: %s. Toutes les réponses communes (et pas si communes) aux questions que nous recevons sont ici. C’est le moyen le plus rapide pour trouver une réponse !

en: Check our Knowledgebase
fr: Visitez notre base de connaissance.

en: %s. Testing for an existing conflict is the best start for in-depth troubleshooting. We will often ask you to follow these steps when opening a new thread, so doing this ahead of time will be super helpful.
fr: %s. Le test de conflit est le meilleur point de départ pour un dépannage en profondeur. Nous allons souvent vous demander de suivre ces étapes lors de l’ouverture d'un nouveau ticket, en faisant cela préalablement, nous serons plus efficace.

en: Test for a theme or plugin conflict
fr: Tester pour un conflit de thème ou d’extension.

en: Our website’s %s is a great place to find tips and tricks for using and customizing our plugins.
fr: Notre site web %s est un excellent endroit pour trouver des trucs et astuces sur l’utilisation et la personnalisation de vos extensions.

en: Knowledgebase
fr: Base de connaissances

en: <strong>Want to dive deeper?</strong> Check out our %s for developers.
fr: <strong>Vous voulez allez plus loin ?</strong> Consultez notre %s pour les développeurs.

en: list of available functions
fr: Liste des fonctions disponibles.

en: Getting More Help
fr: Obtenir plus d’aide

en: Optimize your site's event listings with %1$sThe Events Calendar%2$s, our free calendar plugin. Looking for additional functionality including recurring events, user-submission, advanced ticket sales and more? Check out our %3$spremium add-ons%4$s.
fr: Optimiser les listes d’évènements de votre site avec %1$sThe Events Calendar%2$s, notre extension gratuite de calendrier. Vous recherchez des fonctionnalités supplémentaires, y compris des évènements récurrents, l’envoi par utilisateur, la vente de billets à l’avance et plus ? Consultez nos %3$smodules premiums%4$s.

en: Thanks you for using %s! All of us at Modern Tribe sincerely appreciate your support and we’re excited to see you using our plugins.
fr: Merci d'utiliser %s ! Chacun d’entre nous chez Modern Tribe apprécions sincèrement votre soutien et sommes heureux de vous voir utiliser nos extensions.

en: Getting Support
fr: Obtenir de l’aide

en: Install Plugin
fr: Installer l’extension

en: Active Users:
fr: Utilisateurs actifs :

en: Rating:
fr: Note :

en: Plugin Active
fr: Extension activée

en: Plugin Inactive
fr: Extension désactivée

en: Visit the Add-on Page
fr: Visitez notre page de modules

en: <a href="%s">edit Events settings</a>.
fr: <a href="%s">Modifier les réglages des évènements</a>.

en: Thanks for setting up a valid key, it will expire on %s
fr: Merci d’avoir saisi une clé valide, elle expirera le %s

en: Enter the format to use for displaying dates with the year. Used when displaying a date in a future year.
fr: Saisissez le format à utiliser pour l’affichage des dates avec l’année. Utilisé lors de l’affichage d’une date dans une année à venir.

en: Thank you for using Event Tickets! All of us at Modern Tribe sincerely appreciate your support and we're excited to see you using our plugins. Check out our handy %1$sNew User Primer%2$s to get started.
fr: Merci d’utiliser Event Tickets ! Nous tous à Modern Tribe apprécions sincèrement votre support et nous sommes ravis de vous voir utiliser nos extensions. Consultez notre guide %1$sNouvel utilisateur principal%2$s pour commencer.

en: Upgrade Plugin
fr: Mettre à niveau l’extension

en: Install %s
fr: %s installé

en: Activate Plugin
fr: Activer l&rsquo;extension

en: The Events Calendar is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily share your events.
fr: The Events Calendar est un calendrier soigneusement élaboré, l’extension extensible vous permet de facilement partager vos évènements.

en: Event Tickets
fr: Tickets d’évènements

en: Events Tickets is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily sell tickets for your events.
fr: Events Tickets est une extension soigneusement élaborée et extensible qui vous permet de vendre facilement vos tickets pour vos évènements.

en: Advanced Post Manager
fr: Gestionnaire d’article avancé

en: Turbo charge your posts admin for any custom post type with sortable filters and columns, and auto-registration of metaboxes.
fr: Turbo charge vos messages d’administration pour tout type de contenu personnalisé avec des filtres et des colonnes triables et auto-enregistrement des metaboxes .

en:  and
fr: et

en: Eventbrite Tickets
fr: Tickets Eventbrite

en: Facebook Events
fr: Évènements Facebook

en: Events Filter Bar
fr: Barre de filtrage d’évènements

en: Activate %s
fr: Activer %s

en: organizers
fr: organisateurs

en: View %1$s %2$s | View All %1$s %2$s
fr[0]: Voir %1$s %2$s
fr[1]: Voir les %1$s %2$s

en: %s must be a positive number or percent.
fr: %s doit être une valeur positive (nombre ou pourcentage)

en: Cancel
fr: Annuler

en: Editing the ticket price is currently disallowed.
fr: La modification du prix du billet n’est pas autorisée actuellement.

en: Default currency symbol
fr: Symbole de devise par défaut

en: Set the default currency symbol for event costs. Note that this only impacts future events, and changes made will not apply retroactively.
fr: Indiquez un symbole de devise par défaut pour les coûts des évènements. Veuillez noter que cela concernera seulement les évènements à venir : les changements effectués ne s’appliqueront pas rétroactivement.

en: Currency symbol follows value
fr: Placer le symbole de devise après la valeur

en: The currency symbol normally precedes the value. Enabling this option positions the symbol after the value.
fr: Par défaut, le symbole monétaire précède la valeur. Si vous cochez cette option, le symbole sera placé après la valeur.

en: Map Settings
fr: Paramètres des plans

en: Enable Google Maps
fr: Autoriser Google Maps

en: Check to enable maps for events and venues.
fr: Activer pour afficher des plans d'accès pour vos événements et lieux.

en: Google Maps default zoom level
fr: Niveau de zoom par défaut de Google Maps

en: 0 = zoomed out; 21 = zoomed in.
fr: 0 = Zoom minimum; 21 = Zoom maximum

en: Miscellaneous Settings
fr: Paramètres divers

en: Duplicate Venues &amp; Organizers
fr: Lieux et organisateurs en double

en: You might find duplicate venues and organizers when updating The Events Calendar from a pre-3.0 version. Click this button to automatically merge identical venues and organizers.
fr: Il se peut que vous trouviez des lieux et des organisateurs en double après une mise à jour de The Events Calendar à partir d'une version antérieure à la 3.0. Cliquez sur ce bouton pour fusionner automatiquement les lieux et les organisateurs identiques

en: View Welcome Page
fr: Voir la page d'accueil

en: View the page that displayed when you initially installed the plugin.
fr: Voir la page qui s'est affichée tout au début lorsque vous avez installé l'extension.

en: View Update Page
fr: Voir la page des mises à jour

en: View the page that displayed when you updated the plugin.
fr: Voir la page qui s'est affichée lorsque vous avez mis à jour l'extension

en: Debug mode
fr: Mode de débogage

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
fr: Activer cette option pour enregistrer les informations de débogage. Par défaut les informations seront enregistrées sur le ficher d’enregistrement de votre serveur PHP (Error Log). Si vous souhaitez voir les messages du journal sur votre navigateur, nous vous recommandons d’installer %s et de rechercher l’onglet « Tribe » dans la sortie de débogage.

en: Debug Bar Plugin
fr: Extension Debug Bar

[ctx: not available]
en: n/a
fr: n/d

en: You need to upgrade!
fr: Vous devez mettre à jour !

en: You are up to date!
fr: Vous avez la dernière version !

en: More...
fr: Plus&hellip;

en: Latest Version:
fr: Dernière version :

en: Requires:
fr: Requiert :

en: Premium Add-Ons
fr: Modules Premium

en: News and Tutorials
fr: Actus et tutoriels

en: <p>The license key you received when completing your purchase from %1$s will grant you access to support and updates until it expires. You do not need to enter the key below for the plugins to work, but you will need to enter it to get automatic updates. <strong>Find your license keys at <a href="%2$s" target="_blank">%3$s</a></strong>.</p> <p>Each paid add-on has its own unique license key. Simply paste the key into its appropriate field on below, and give it a moment to validate. You know you're set when a green expiration date appears alongside a "valid" message.</p> <p>If you're seeing a red message telling you that your key isn't valid or is out of installs, visit <a href="%4$s" target="_blank">%5$s</a> to manage your installs or renew / upgrade your license.</p><p>Not seeing an update but expecting one? In WordPress, go to <a href="%6$s">Dashboard > Updates</a> and click "Check Again".</p>
fr: <p>La clé de licence que vous avez reçue lors de votre achat chez %1$s vous donne accès à l’assistance et aux mises à jour jusqu’à son expiration. Il n’est pas nécessaire de la saisir ci-dessous pour que l’extension fonctionne, mais il faudra l’indiquer pour obtenir les mises à jour automatiques. <strong>Retrouvez vos clés de licence ici : <a href="%2$s" target="_blank">%3$s</a></strong>.</p> <p>Chaque module complémentaire payant possède sa propre clé de licence. Copiez-collez simplement la clé dans le champ approprié ci-dessous et attendez quelques instant pour que la validation se fasse. Vous saurez qu’elle a réussi lorsque vous verrez apparaître une date d’expiration en vert à côté d’une mention « valide ».</p> <p>Si vous voyez un message en rouge indiquant que votre clé n’est pas valide ou que vous avez épuisé le nombre d’installations, visitez la page <a href="%4$s" target="_blank">%5$s</a> pour gérer vos installations ou pour renouveler / mettre à niveau votre licence.</p><p>Pas de mise à jour visible alors que vous en attendez une ? Dans WordPress, allez dans <a href="%6$s">Tableau de bord > Mises à jour</a> et cliquez sur « Vérifier à nouveau ».</p>

en: %1$s Using our plugins in a multisite network? %2$s Please note that your license key will be applied to the entire network, not just this site.
fr: %1$s Vous utilisez nos extensions sur un réseau multisite ? %2$s Notez que votre clé de licence s’appliquera à tout le réseau, et pas seulement à ce site en particulier.

en: Network Settings
fr: Réglages du réseau

en: This is where all of the global network settings for Modern Tribe's The Events Calendar can be modified.
fr: C’est ici que tous les réglages généraux concernant les réseaux pour l’extension The Events Calendar de Modern Tribe peuvent être modifiés.

en: Hide the following settings tabs on every site:
fr: Masquer les onglets de réglages suivants sur chaque site :

en: Enable timezone support
fr: Activer le support du fuseau horaire

en: Update Timezone Data
fr: Mise à jour des données de fuseau horaire

en: Click this button to update your database and take advantage of additional timezone capabilities. Please <a href="%s" target="_blank">configure WordPress</a> to use the correct timezone before clicking this button!
fr: Cliquer sur ce bouton pour mettre à jour votre base de données et bénéficier des nouvelles fonctionnalités de fuseau horaire. Merci de <a href="%s" target="_blank">configurer WordPress</a> avec le bon fuseau horaire avant de cliquer sur ce bouton !

en: Timezone Settings
fr: Paramètres  de fuseau horaire

en: Timezone mode
fr: Mode de fuseau horaire

en: Use the local timezones for each event
fr: Utiliser le fuseau horaire local pour chaque événement

en: Use the sitewide timezone everywhere
fr: Utiliser le fuseau horaire général du site partout

en: Show timezone
fr: Afficher le fuseau horaire

en: Appends the timezone to the end of event scheduling information &ndash; this can be useful when you have events in numerous different timezones.
fr: Ajoute le fuseau horaire à la fin des informations de date et heure &ndash; cela peut être utile  quand vous avez de nombreux événements avec des fuseaux horaires différents.

en: City:
fr: Ville :

en: Country:
fr: Pays :

en: State or Province:
fr: État ou province :

en: Select a State:
fr: Sélectionner un État :

en: Postal Code:
fr: Code postal :

en: Show Google Map:
fr: Afficher Google Map :

en: Show Google Maps Link:
fr: Afficher le lien Google Maps :

en: Title:
fr: Titre :

en: Show:
fr: Afficher :

en: Show widget only if there are upcoming events:
fr: Afficher le widget uniquement s'il y a des événements à venir :

en: Details
fr: Détails

en: Event Tags:
fr: Mots-clefs de l'événement :

en: Origin:
fr: Origine :

en: %s:
fr: %s :

en: The function needs to be passed an $event or used in the loop.
fr: La fonction a besoin d'un $event ou doit être utilisée dans la boucle

en: Yesterday
fr: Hier

en: Tomorrow
fr: Demain

en: Category
fr: Catégorie

[ctx: category list label]
note: translators: %s is the singular translation of "Event"
en: %s Category | %s Categories
fr[0]: Catégorie d’%s
fr[1]: Catégories d’%s

en: Tags:
fr: Mots-clefs :

en: Loading %s
fr: Chargement %s

en: Find out more »
fr: En savoir plus »

en: %s for
fr: %s pour le

en: Calendar powered by %sThe Events Calendar%s
fr: Calendrier crée avec %sThe Events Calendar%s

en: Click to view a Google Map
fr: Cliquez pour voir une carte Google Maps

en: Upcoming %s
fr: Prochains %s

en: %1$s for %2$s - %3$s
fr: %1$s pour %2$s - %3$s

en: Past %s
fr: %s passés

en: %1$s for %2$s
fr: %1$s pour %2$s

en: Your current Events URL is %s
fr: Votre URL actuelle pour les évènements est %s

en: You %1$scannot%2$s use the same slug as above. The above should ideally be plural, and this singular.%3$sYour single Event URL is like: %4$s
fr: Vous %1$sne pouvez pas%2$s utiliser le même permalien que ci-dessus. Le permalien ci-dessus devrait être au pluriel et celui-ci devrait être au singulier.%3$sVotre URL d'évènement unique est : %4$s

en: Column Mapping: %s
fr: Mise en correspondance des colonnes : %s

en: Columns have been mapped based on your last import. Please ensure the selected fields match the columns in your CSV file.
fr: Les colonnes ont été organisées d'après votre dernière importation. Vérifiez que les champs sélectionnés correspondent bien aux colonnes de votre fichier CSV.

en: Column Headings
fr: En-têtes des colonnes

en: Event Fields
fr: Champs des événements

en: Perform Import
fr: Démarrer l'importation

en: Import Settings
fr: Réglages de l’importation

en: Published
fr: Publié

en: Pending
fr: En attente

en: Draft
fr: Brouillon

en: Save Settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Events Import
fr: Importation d'événements

en: Import Instructions
fr:  Instructions d'importation

en: If your events have Organizers or Venues, please import those first.
fr: Si vos événements ont des Organisateurs ou des Lieux, merci de les importer en premier.

en: To import organizers or venues:
fr: Pour importer des organisateurs ou des lieux :

en: Select the appropriate import type.
fr: Sélectionnez le type d'importation approprié.

en: Upload a CSV file with one record on each line. The first line may contain column names (check the box below).
fr: Télécharger un fichier CSV avec un enregistrement sur ​​chaque ligne. La première ligne peut contenir les noms de colonnes (cochez la case ci-dessous).

en: One column in your CSV should have the Organizer/Venue name. All other fields are optional.
fr: Il faut obligatoirement une colonne dans votre fichier CSV qui contienne le nom de l'Organisateur ou du Lieu. Tous les autres champs sont facultatifs.

en: After you upload your file, you'll have the opportunity to indicate how the columns in your CSV map to fields in The Events Calendar.
fr: Après avoir téléchargé votre fichier, vous aurez la possibilité d'indiquer comment les colonnes de votre fichier CSV sont arrimées aux champs dans le calendrier des événements.

en: After importing your Organizers and Venues, import your Events:
fr: Après avoir importé les Organisateurs et Lieux, importer vos événements :

en: One column in your CSV should have the Event title. Another should have the Event start date. All other fields are optional.
fr: Une colonne de votre fichier CSV doit avoir le titre de l'événement. Une autre doit avoir la date de début de l'événement. Tous les autres champs sont facultatifs.

en: Import Type:
fr: Type d'importation :

en: CSV File:
fr: Fichier CSV :

en: This file has column names in the first row
fr: La première ligne de ce fichier contient les noms de colonne

en: Import CSV File
fr: Importer le fichier CSV

en: Import Result
fr: Résultat d'importation

en: Import complete!
fr: Importation terminée !

en: Inserted: %d
fr: Entrées insérées : %d

en: Updated: %d
fr: Entrées mises à jour : %d

en: Skipped: %d
fr: Entrées ignorées : %d

en: The import statistics above have the following meaning:
fr: Les statistiques d'importation ci-dessus ont la signification suivante :

en: Skipped row numbers: %s
fr: Numéros des lignes ignorées : %s

en: Day Navigation
fr: Navigation par jour

en: Find out more
fr: Voir les détails

en: %s List Navigation
fr: Navigation de la liste des %s

en: Find %s
fr: Trouver les %s

en: Event Views Navigation
fr: Navigation par l'affichage des événements

en: View As
fr: Options d'affichage

en: %s Tags:
fr: Étiquettes %s :

en: Calendar Month Navigation
fr: Navigation par Calendrier mensuel

en: %s Navigation
fr: Navigation %s

en: Attendee List
fr: Liste de participants

en: Your tickets
fr: Vos tickets

en: Ticket Type
fr: Type de ticket

en: Purchaser
fr: Acheteur

en: View All %s
fr: Voir tous les %s

en: There are no upcoming %s at this time.
fr: Aucun %s prévu pour le moment.

note: Description of the plugin/theme
en: The Events Calendar is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily share your events. Beautiful. Solid. Awesome.
fr: The Events Calendar est une extension soigneusement conçue qui vous permet de partager facilement vos événements. Beau. Solide. Génial.

en: Poland
fr: Pologne

en: Reunion
fr: Réunion

en: Romania
fr: Roumanie

en: Russian Federation
fr: Russie, Fédération de

en: Saint Kitts And Nevis
fr: Saint Kitts et Nevis

en: Saint Lucia
fr: Sainte Lucie

en: Saint Vincent And The Grenadines
fr: Saint Vincent et les Grenadines

en: San Marino
fr: Saint-Marin

en: Sao Tome And Principe
fr: Sao Tomé et Principe

en: Saudi Arabia
fr: Arabie Saoudite

en: Senegal
fr: Sénégal

en: Serbia
fr: Serbie

en: Singapore
fr: Singapour

en: Slovakia (Slovak Republic)
fr: Slovaquie (République Slovaque)

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Solomon Islands
fr: Salomon, Îles

en: Somalia
fr: Somalie

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: Spain
fr: Espagne

en: St. Helena
fr: Sainte-Hélène

en: St. Pierre And Miquelon
fr: St. Pierre et Miquelon

en: Sudan
fr: Soudan

en: Sweden
fr: Suède

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Syrian Arab Republic
fr: République arabe syrienne

en: Taiwan
fr: Taïwan

en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

en: Tanzania, United Republic Of
fr: Tanzanie, République unie de

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: Trinidad And Tobago
fr: Trinidad et Tobago

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Turkey
fr: Turquie

en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

en: Turks And Caicos Islands
fr: Turques-et-Caïques, Îles

en: Uganda
fr: Ouganda

en: United Arab Emirates
fr: Émirats arabes unis

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: United States Minor Outlying Islands
fr: Îles mineures éloignées des États-Unis

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: Viet Nam
fr: Vietnam

en: Wallis And Futuna Islands
fr: Îles Wallis et Futuna

en: Western Sahara
fr: Sahara occidental

en: Yemen
fr: Yémen

en: Zambia
fr: Zambie

en: California
fr: Californie

en: District of Columbia
fr: District de Columbia

en: Florida
fr: Floride

en: Louisiana
fr: Louisiane

en: New Mexico
fr: Nouveau Mexique

en: North Carolina
fr: Caroline du Nord

en: North Dakota
fr: Dakota du Nord

en: Pennsylvania
fr: Pennsylvanie

en: South Carolina
fr: Caroline du Sud

en: South Dakota
fr: Dakota du Sud

en: Virginia
fr: Virginie

en: %1$s %2$s iCal Feed
fr: %1$s %2$s Flux iCal

en: Add to Google Calendar
fr: Ajouter à Google Agenda

en: Google Calendar
fr: Google Agenda

en: Download .ics file
fr: Télécharger le fichier .ics

en: iCal Export
fr: Exporter vers iCal

en: Month's %s
fr: %s mois

en: Week's %s
fr: %s semaine

en: Day's %s
fr: %s du jour

en: Listed %s
fr:  %s listés

en: Use this to share calendar data with Google Calendar, Apple iCal and other compatible apps
fr: Utilisez ceci pour partager les données de calendrier avec Google Calendar, Apple iCal et d'autres applications compatibles

en: You are running Version %s and deserve a hug :-)
fr: Vous utilisez la version %s et méritez un câlin :-)

en: Every time you rate %s5 stars%s, a fairy is born. Okay maybe not, but more happy users mean more contributions and help on the forums. The community NEEDS your voice.
fr: Chaque fois que vous attribuez %s5 étoiles%s, une fée voit le jour. Bon, peut-être pas, mais davantage d’utilisateurs heureux, c’est davantage de contributions et d’aide sur les forums. La communauté a BESOIN de votre voix.

en: Rate It
fr: Laisser une évaluation

en: PSST... Want a Discount?
fr: Psst ... Vous voulez un rabais?

en: We send out discounts to our core users via our newsletter.
fr: Nous envoyons des réductions à nos utilisateurs de l'extension de base via notre infolettre.

en: Sign Up
fr: Inscrivez-vous

en: Looking for Something Special?
fr: Vous cherchez quelque chose de spécial ?

en: Community Events
fr: Événements de la communauté

en: Filters
fr: Filtres

en: News For Events Users
fr: Actualités pour les inscrits

en: Keep The Events Calendar Core FREE
fr: Pour que la version de base de The Events Calendar reste GRATUITE

en: 5 star ratings help us bring TEC to more users. More happy users mean more support, more features, and more of everything you know and love about The Events Calendar. We couldn't do this without your support.
fr: Les notes de 5 étoiles nous aident à offrir TEC à plus d'utilisateurs. Plus d'utilisateurs heureux signifient plus de soutien, plus de fonctionnalités et plus de tout ce que vous aimez de The Events Calendar. Nous ne pourrions pas faire tout ça sans votre soutien.

en: Rate it five stars today!
fr: Donnez-lui cinq étoiles dès aujourd'hui !

en: Newsletter Signup
fr: Inscription à l'infolettre

en: Stay in touch with The Events Calendar Pro. We send out periodic updates, key developer notices, and even the occasional discount.
fr: Restez en contact avec The Events Calendar Pro. Nous envoyons des mises à jour périodiques, des avis importants aux développeurs et même une remise de temps en temps.

en: Getting Started
fr: Mise en route

en: Check out the New User Primer &amp; Tutorials
fr: Découvrez le Guide de départ du Nouvel Utilisateur et les tutoriels

en: Looking for More Features?
fr: Vous avez besoin de fonctions supplémentaires ?

en: Addons for Community, Tickets, Filters, Facebook and more.
fr: Extensions pour gérer une Communauté, des eBillets, des Filtres, Facebook et plus.

en: Support Resources
fr: Ressources d'assistance

en: FAQs, Documentation, Tutorials and Forums
fr: FAQ, documentation, tutoriels et forums

en: Release Notes
fr: Notes de version

en: Get the Skinny on the Latest Updates
fr: Obtenez tous les détails sur les dernières mises à jour

en: Product Releases, Tutorials and Community Activity
fr: Versions de produits, tutoriels et activités le la communauté.

en: Tribe Event Add-Ons
fr: Modules Tribe Event

en: Hide From %s Listings
fr: Rendre invisible pour les listes de  %s

en: Sticky in Month View
fr: Épinglé en vue mensuelle

en: When events are sticky in month view, they'll display first in the list of events shown within a given day block.
fr: Quand les événements sont épinglés en vue mensuelle, ils s'affichent en premier dans la liste des événements présentés dans le bloc du jour concerné.

en: Time &amp; Date
fr: Heure &amp; date

en: You have changed the recurrence rules of this %1$s.  Saving the %1$s will update all future %2$s.  If you did not mean to change all %2$s, then please refresh the page.
fr: Vous avez changé les règles de récurrence pour votre %1$s. En sauvegardant %1$s, vous allez mettre à jour tous les %2$s futurs. Si vous ne voulez pas modifier tous les %2$s, rafraichissez cette page.

en: All Day %s:
fr: %s sur toute la journée :

en: Start Date &amp; Time:
fr: Heure et date de début :

en: YYYY-MM-DD
fr: AAAA-MM-JJ

en: End Date &amp; Time:
fr: Heure et date de fin :

en: Timezone:
fr: Fuseau horaire :

en: %s Website
fr: Site web de l'%s

en: URL:
fr: Lien :

en: %s Cost
fr: Prix de l'%s

en: Currency Symbol:
fr: Symbole de la devise :

[ctx: Currency symbol position]
en: Before cost
fr: Avant le montant

[ctx: Currency symbol position]
en: After cost
fr: Après le montant

en: Cost:
fr: Prix :

en: Enter a 0 for %s that are free or leave blank to hide the field.
fr: Entrer un 0 pour les %s qui sont gratuits ou n'indiquez rien pour cacher le champ.

en: %s Name:
fr: Nom %s :

en: Phone:
fr: Téléphone :

en: Website:
fr: Site Web :

en: Email:
fr: Courriel :

en: %s Name Already Exists
fr: Le nom %s existe déjà

en: Event Details
fr: Détails de l'événement

en: Start Date / Time:
fr: Date/heure de début :

en: End Date / Time:
fr: Date/heure de fin :

en: Address:
fr: Adresse :

en: Finalized:
fr: Finalisé :

en: Awaiting review:
fr: En attente de révision :

en: Checked in:
fr: Participants enregistrés :

en: Send the attendee list by email
fr: Envoyer la liste des participants par email

en: Select a User:
fr: Sélectionner un utilisateur :

en: Select...
fr: Sélectionner...

en: or
fr: ou

en: Email Address:
fr: Adresse Email :

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit in %s
fr: Modifier dans %s

en: View
fr: Voir

en: Sold %d
fr: %d vendus

en: This event was created using Community Events. Are you sure you want to sell tickets for it?
fr: Cet événement a été crée avec Community Events. Êtes-vous sûr de vouloir vendre des tickets pour cet événement ?

en: Upload image for the ticket header.
fr: Envoi d’image pour l'en-tête du ticket

en: The maximum image size in the email will be 580px wide by any height, and then scaled for mobile. If you would like "retina" support use an image sized to 1160px wide.
fr: La taille maximum d'une image à insérer dans les mails est de 580px de large (hauteur indifférente), elles seront mis à l'échelle pour les mobiles. Si vous souhaitez le support "retina", utilisez une image de 1160px de large.

en: Select an Image
fr: Sélectionner une image

en: Remove
fr: Supprimer

en: Add new ticket
fr: Ajouter nouveau ticket

en: Edit ticket
fr: Modifier ticket

en: Sell using:
fr: Vendre en utilisant :

en: Ticket Name:
fr: Titre du ticket :

en: Ticket Description:
fr: Description du ticket :

en: Price:
fr: Prix :

en: (0 or empty for free tickets)
fr: (0 ou vide pour des billets gratuits)

en: Sale Price:
fr: Prix de vente

en: (Current sale price - this can be managed via the product editor)
fr: (Prix de vente actuel - ceci peut être géré via l'éditeur de produit)

en: Start sale:
fr: Début de la vente :

en: End sale:
fr: Fin de la vente :

en: Save this ticket
fr: Enregistrer ce billet

en: Default Events Template
fr: Thème par défaut des événements

en: Default Page Template
fr: Thème par défaut des pages

en: Display Settings
fr: Paramètres d'affichage

en: The settings below control the display of your calendar. If things don't look right, try switching between the three style sheet options or pick a page template from your theme.</p><p>There are going to be situations where no out-of-the-box template is 100&#37; perfect. Check out our <a href="%s">our themer's guide</a> for instructions on custom modifications.
fr: Les réglages ci-dessous contrôlent l'affichage de votre calendrier. Si l'affichage est incorrect, essayez une autre des trois feuilles de styles disponibles ou utilisez un modèle de page issu de votre thème.</p><p>Il se peut qu'aucune de ces solutions ne réponde à 100&#037; à vos besoins. Dans ce cas, consultez <a href="%s">notre guide de création de thèmes</a> pour effectuer des modifications personnalisées.

en: Basic Template Settings
fr: Réglages de base du thème

en: Default stylesheet used for events templates
fr: Feuille de style par défaut utilisée pour les modèles d'événements

en: Skeleton Styles
fr: Styles de maquette

en: Only includes enough css to achieve complex layouts like calendar and week view.
fr: Contient juste ce qu'il faut de CSS nécessaire pour afficher les éléments complexes comme la vue calendrier ou par semaine.

en: Full Styles
fr: Styles complets

en: More detailed styling, tries to grab styles from your theme.
fr: Apparence plus détaillée, essaie de réutiliser le style de votre thème.

en: Tribe Events Styles
fr: Styles d'événements Tribe

en: A fully designed and styled theme for your events pages.
fr: Un thème conçu spécifiquement pour vos pages d'événements.

en: Events template
fr: Modèle d'événements

en: Choose a page template to control the appearance of your calendar and event content.
fr: Choisissez un modèle de page pour contrôler l'apparence de votre calendrier et du détail de vos événements.

en: Enable event views
fr: Activer les affichages d'événement

en: You must select at least one view.
fr: Veuillez sélectionner au moins un affichage.

en: Default view
fr: Affichage par défaut

en: Disable the Event Search Bar
fr: Désactiver la barre de recherche d'événement

en: Check this to use the classic header.
fr: Cochez afin d'utiliser l'en-tête classique.

en: Month view events per day
fr: Nombre d'événements par jour en vue mensuelle

en: Change the default 3 events per day in month view. Please note there may be performance issues if you set this too high. <a href="%s">Read more</a>.
fr: Changez la valeur par défaut de 3 événements par jour en vue mensuelle. Veuillez noter qu'il pourrait y avoir des problèmes de performances si vous choisissez une valeur trop haute. <a href="%s">En savoir plus</a>.

en: Enable the Month View Cache
fr: Mise en cache de la vue mensuelle

en: Check this to cache your month view HTML in transients, which can help improve calendar speed on sites with many events. <a href="%s">Read more</a>.
fr: Cochez cette case pour activer la mise en cache du code HTML de la vue mensuelle afin d'améliorer la réactivité du calendrier sur les sites gérant de nombreux événements. <a href="%s">En savoir plus</a>.

en: Date Format Settings
fr: Paramètres de format de date

en: <p>The following three fields accept the date format options available to the php date() function. <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank">Learn how to make your own date format here</a>.</p>
fr: <p>Les trois champs suivants acceptent les options de format de date disponible pour la fonction PHP date(). <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank">Apprenez à créer votre propre format de date ici</a>.</p>

en: Date with year
fr: Date avec année

en: Date without year
fr: Date sans année

en: Enter the format to use for displaying dates without a year. Used when showing an event from the current year.
fr: Entrez le format à utiliser pour l&#39;affichage des dates sans année. Utilisé lors de l&#39;affichage d&#39;un événement de l&#39;année en cours.

en: Month and year format
fr: Format mois et année

en: Enter the format to use for dates that show a month and year only. Used on month view.
fr: Entrez le format à utiliser pour les dates qui montrent seulement le mois et l&#39;année. Utilisé pour la vue par mois.

en: Date time separator
fr: Séparateur de dates et d'heures

en: Enter the separator that will be placed between the date and time, when both are shown.
fr: Entrez le séparateur qui sera placé entre la date et l&#39;heure lorsque les deux sont indiquées.

en: Time range separator
fr: Séparateur de plage horaire

en: Enter the separator that will be used between the start and end time of an event.
fr: Entrez le séparateur qui sera utilisé entre l&#39;heure de début et de fin d&#39;un événement.

en: Datepicker Date Format
fr: Format de date du sélecteur de date

en: Select the date format to use in datepickers
fr: Sélectionnez le format de date à utiliser dans le sélecteur de date

en: Advanced Template Settings
fr: Réglages avancés du thème

en: Add HTML before event content
fr: Ajouter du code HTML avant le contenu de l'événement

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code before the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
fr: Si vous êtes familier avec le HTML, vous pouvez ajouter du code avant le modèle de l'événement. Ce peut être nécessaire pour ajuster les styles ou la mise en page avec certains thème.

en: Add HTML after event content
fr: Ajouter du code HTML après le contenu de l'événement

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code after the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
fr: Si vous êtes familier avec le HTML, vous pouvez ajouter du code additionnel après le modèle de l'événement. Ce peut être nécessaire pour ajuster les styles ou la mise en page avec certains thème.

en: Finding & extending your calendar.
fr: Trouver et étendre votre calendrier.

en: Finding your calendar.
fr: Trouver votre calendrier.

en: Where's my calendar?
fr: Où est mon calendrier ?

en: Right here
fr: Juste ici

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
fr: Vous cherchez d'autres fonctionnalités comme les événements récurrents, les méta-données personnalisées, les événements communautaires, la vente de billets et plus encore ?

en: Check out the available add-ons
fr: Consultez les modules disponibles

en: We hope our plugin is helping you out.
fr: Nous espérons que notre plugin vous est utile.

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
fr: Vous vous dites « Waouh ! Cette extension est géniale ! Je devrais remercier Modern Tribe pour tous ses efforts ». La meilleure façon de nous remercier, c'est de dire que cela vient de nous. Ajoutez un petit lien en bas de votre calendrier qui redirige sur le site du projet The Events Calendar.

en: See an example of the link
fr: Voir un exemple de lien

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
fr: Vous vous dites « Waouh ! Ce plugin est génial ! Je devrais remercier Modern Tribe pour tous ses efforts. » La meilleure façon de nous remercier, c'est de dire que ça vient de nous. Ajoutez un petit lien en bas de votre calendrier qui redirige sur le site du projet The Events Calendar.

en: Show The Events Calendar link
fr: Afficher le lien de The Event Calendar

en: General Settings
fr: Réglages généraux

en: Number of events to show per page
fr: Nombre d'événements à afficher par page

en: Use Javascript to control date filtering
fr: Utiliser JavaScript pour contrôler le filtrage de la date

en: This option is disabled when "Disable the Event Search Bar" is checked on the Display settings tab.
fr: Cette option est désactivée lorsque "Désactiver la barre de recherche d'événement" est coché dans l'onglet Paramètres d'affichage.

en: Enable live ajax for datepicker on front end (User submit not required).
fr: Activer Ajax pour le sélecteur de date sur l'interface utilisateur (front-end). N.B. Pas indispensable pour que l'utilisateur puisse saisir une date.

en: Show comments
fr: Afficher les commentaires

en: Enable comments on event pages.
fr: Activer les commentaires sur les pages d'événements.

en: Include events in main blog loop
fr: Intègre les événements dans la boucle principale du blog

en: Show events with the site's other posts. When this box is checked, events will also continue to appear on the default events page.
fr: Affiche les événements avec les autres articles du site. Quand cette case est cochée, les événements continuent d'apparaître sur la page d'événements par défaut.

en: Events URL slug
fr: Nom (slug) de  L'URL des événements

en: You cannot edit the slug for your events page as you do not have pretty permalinks enabled. The current URL for your events page is <a href="%1$s">%2$s</a>. In order to edit the slug here, <a href="%3$soptions-permalink.php">enable pretty permalinks</a>.
fr: Vous ne pouvez pas modifier l’identifiant de votre page d’évènements car vous n’avez pas activé les permaliens simplifiés ("pretty permalinks"). L’URL actuelle de votre page d’évènements est <a href="%1$s">%2$s</a>. Pour le modifier, <a href="%3$soptions-permalink.php">activez les permaliens simplifiés</a> ici.

en: The slug used for building the events URL.
fr: Le nom (slug) utilisé pour créer l'URL des événements.

en: Your current events URL is: %s
fr: Le lien de l'événement est : %s

en: Here is the iCal feed URL for your events:
fr: Voici le lien du flux iCal pour vos événements :

en: Single event URL slug
fr: Permalien pour un événement unique

en: The above should ideally be plural, and this singular.<br />Your single event URL is: %s
fr: Le texte ci-dessus devrait idéalement être au pluriel, et celui ci-dessous au singulier. <br />Le lien pour vos événements uniques est : %s

en: End of day cutoff
fr: Heure de clôture de la fin de journée

en: Have an event that runs past midnight? Select a time after that event's end to avoid showing the event on the next day's calendar.
fr: Votre événement se termine après minuit ? Choisissez une heure après la fin de votre événement pour éviter de montrer cet événement sur la journée suivante.

en: View Calendar
fr: Voir le calendrier

en: Add %s
fr: Ajouter %s

en: Settings
fr: Réglages

en: Calendar
fr: Calendrier

en: List
fr: Liste

en: Month
fr: Mois

en: Day
fr: Jour

en: Search
fr: Recherche

en: %s In
fr: %s en

en: %s From
fr: %s à partir de

en: Day Of
fr: Jour du

en: Once Every 30 Mins
fr: Toutes les 30 minutes

en: Error
fr: Erreur

en: License Key
fr: Clé de licence

en: A valid license key is required for support and updates
fr: Une clé de licence valide est nécessaire pour le support et les mises à jour

en: License key(s) updated.
fr: Clé(s) de licence mise(s) à jour.

en: unknown date
fr: date inconnue

en: Sorry, key validation server is not available.
fr: Désolé, le serveur de validation des clés n'est pas disponible.

en: Valid Key! Expires on %s
fr: Clé valide ! Expire le %s

en: Hmmm... something's wrong with this validator. Please contact %ssupport%s.
fr: Hum... Quelque chose ne fonctionne pas avec ce validateur. Merci de contacter le %ssupport%s.

en: Events Settings
fr: Réglages d'événements

en: %s Settings
fr: Préférences %s

en: You've requested a non-existent tab.
fr: L'onglet demandé n'existe pas.

en: Save Changes
fr: Sauvegarder les modifications

en: You don't have permission to do that.
fr: Vous n'avez pas la permission d'effectuer ceci.

en: The request was sent insecurely.
fr: La requête a été envoyée de manière non sécurisée.

en: The request wasn't sent from this tab.
fr: La requête n'a pas été envoyée depuis cet onglet.

en: Your form had the following errors:
fr: Votre formulaire contient les erreurs suivantes :

en: None of your settings were saved. Please try again.
fr: Aucun de vos réglages n'a été sauvegardé. Merci de réessayer.

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
fr[0]: Le réglage ci-dessus n&#39;a pas été enregistré. Les autres paramètres ont été correctement enregistrés.
fr[1]: Les réglages ci-dessus n&#39;ont pas été enregistrés. Les autres paramètres ont été correctement enregistrés.

en: There are no fields setup for this tab yet.
fr: Il n'y a pas encore de configuration de champs pour cet onglet.

en: System Information
fr: Informations sur le système

en: Unknown or not set
fr: Inconnu ou non défini

en: Rewrite rules were purged on load of this help page. Chances are there is a rewrite rule flush occurring in a plugin or theme!
fr: Les règles de réécriture (Rewrite) ont été purgées lors du chargement de cette page d'aide. Il y a probablement un vidage des règles de Rewrite provoqué par une extension ou un thème.

en: All Day
fr: Toute la journée

en: Ongoing
fr: En cours

en: No matching %1$s listed under %2$s scheduled for %3$s. Please try another day.
fr: Aucune correspondance pour %1$s listé dans %2$s programmé pour le %3$s. Veuillez essayer avec autre jour.

en: No matching %1$s listed under %2$s. Please try viewing the full calendar for a complete list of events.
fr: Aucun %1$s listé dans %2$s. Essayez de visionner le calendrier complet afin d'avoir une liste complète des événements.

en: There were no results found.
fr: Aucun résultat trouvé.

en: The requested date "%s" was not valid &ndash; showing the current month instead
fr: La date demandée "%s" n'était pas valide &ndash; voici le mois en cours à la place.

en: This %s has passed.
fr: Cet %s est passé

en: No upcoming %1$s listed under %2$s. Check out upcoming %3$s for this category or view the full calendar.
fr: Aucun %1$s à venir répertorié sous %2$s. Découvrez les %3$s à venir pour cette catégorie ou le calendrier complet.

en: No matching %1$s listed under %2$s. Please try viewing the full calendar for a complete list of %3$s.
fr: Pas d'%1$s listés dans %2$s. Essayez de visionner le calendrier complet afin d'avoir une liste complète des %3$s.

en: No previous %s
fr: Aucun %s précédent

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: %s
fr: Les remplacements de modèle devraient être déplacés vers le sous-répertoire approprié : %s

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: tribe_get_template_part('%s')
fr: Les remplacements de modèle devraient être déplacés vers le sous-répertoire approprié : tribe_get_template_part('%s')

en: Order #
fr: N° de commande

en: Order Status
fr: Statut de la commande

en: Purchaser name
fr: Nom de l'acheteur

en: Purchaser email
fr: Email de l'acheteur

en: Ticket type
fr: Type de ticket

en: Ticket #
fr: N° du ticket

en: Security Code
fr: Code de sécurité

en: Check in
fr: Enregistrement du participant

en: Undo Check in
fr: Annuler l'enregistrement

en: Print
fr: Imprimer

en: Export
fr: Exporter

en: Filter by purchaser name, ticket #, order # or security code
fr: Filtrer par nom de l'acheteur, numéro de billet, numéro de commande ou code de sécurité

en: Delete
fr: Supprimer

en: Tickets
fr: Billets

en: Ticket header image
fr: Image d'en-tête du ticket

en: Set as ticket header
fr: Définir en tant qu'en-tête de ticket

en: Your ticket has been saved.
fr: Votre ticket a été sauvegardé.

en: Your ticket has been deleted.
fr: Votre ticket a été supprimé.

en: See who purchased tickets to this event
fr: Voir qui a acheté des tickets pour cet événement

en: Attendees
fr: Participants

en: You need to select a user or type a valid email address
fr: Vous devez sélectionner un utilisateur ou insérer une adresse email valide

en: Sending...
fr: Envoi...

en: Columns
fr: Colonnes

en: You can use Screen Options to select which columns you want to see. The selection works in the table below, in the email, for print and for the CSV export.
fr: Vous pouvez utiliser les options d'écran pour sélectionner quelle colonne vous souhaitez rendre visibles. La sélection fonctionne pour le tableau ci-dessous, pour l'email, l'impression et pour l'export CSV.

en: Yes
fr: Oui

en: attendees
fr: participants

en: Attendee List for: %s
fr: Liste de participants pour : %s

en: Invalid or incomplete field passed
fr: Le champ transmis est incomplet ou incorrect

en: Field ID:
fr: Identifiant du dhamp :

en: Non-existant field validation function passed
fr: La fonction de validation du champ transmis n'existe pas

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
fr: avec le nom de la fonction :

en: %s must contain numbers and letters only
fr: %s doit contenir des chiffres et des lettres seulement

en: %s must contain numbers, letters and dots only
fr: %s doit contenir uniquement des chiffres, lettres et points

en: %s must be a positive number.
fr: %s doit être un nombre positif.

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
fr: %s doit être un nom identifiant valide (nombre, lettres, tirets et tirets de soulignement).

en: %s must be a valid absolute URL.
fr: %s doit être une URL absolue valide.

en: %s must have a value that's part of its options.
fr: %s doit être une valeur qui fait parti de ses options.

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
fr: Échec de validation de la comparaison : aucune valeur de comparaison fournie pour le champ %s

en: %s cannot be the same as %s.
fr: %s ne peut être identique à %s.

en: %s cannot be a duplicate
fr: %s ne doit pas être en double

en: %s must be a number or percentage.
fr: %s doit être un nombre ou un pourcentage.

en: %s must be a number between 0 and 21.
fr: %s doit être un nombre entre 0 et 21.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
fr: %s doit contenir seulement des lettres, nombres, tirets, apostrophes et espaces.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
fr: %s doit comporter des lettres, espaces, apostrophes et tirets.

en: %s must consist of 5 numbers.
fr: %s doit comprendre au moins 5 chiffres.

en: %s must be a phone number.
fr: %s doit être un numéro de téléphone.

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
fr: La liste de pays doit être formatée avec un pays par ligne et avec le format suivant: <br>FR, France <br> UK, United Kingdom.

en: Select a Country:
fr: Choisissez un pays :

en: Albania
fr: Albanie

en: Algeria
fr: Algérie

en: American Samoa
fr: Samoa américaines

en: Andorra
fr: Andorre

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Antigua And Barbuda
fr: Antigua et Barbuda

en: Armenia
fr: Arménie

en: Austria
fr: Autriche

en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

en: Barbados
fr: Barbade

en: Belarus
fr: Bélarus

en: Belgium
fr: Belgique

en: Benin
fr: Bénin

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Bosnia And Herzegowina
fr: Bosnie-Herzégovine

en: Bouvet Island
fr: Île Bouvet

en: Brazil
fr: Brésil

en: British Indian Ocean Territory
fr: Territoire britannique de l'Océan indien

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Cape Verde
fr: Cap vert

en: Cayman Islands
fr: Îles Caïmans

en: Central African Republic
fr: République Centrafricaine

en: Chad
fr: Tchad

en: Chile
fr: Chili

en: China
fr: Chine

en: Christmas Island
fr: Île Christmas

en: Colombia
fr: Colombie

en: Comoros
fr: Comores

en: Congo, The Democratic Republic Of The
fr: Congo, République démocratique du

en: Cote D'Ivoire
fr: Côte d'Ivoire

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
fr: Croatie (Nom local : Hrvatska)

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Czech Republic
fr: République Tchèque

en: Denmark
fr: Danemark

en: Dominica
fr: Dominique

en: Dominican Republic
fr: Répubilque dominicaine

en: East Timor
fr: Timor oriental

en: Ecuador
fr: Équateur

en: Egypt
fr: Égypte

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée équatoriale

en: Eritrea
fr: Érythrée

en: Estonia
fr: Estonie

en: Ethiopia
fr: Éthiopie

en: Falkland Islands (Malvinas)
fr: Falkland (Iles Malouines)

en: Faroe Islands
fr: Féroé, Îles

en: Fiji
fr: Fidji

en: Finland
fr: Finlande

en: France, Metropolitan
fr: France Métropolitaine

en: French Guiana
fr: Guyane Française

en: French Polynesia
fr: Polynésie Française

en: French Southern Territories
fr: Territoires d'Outre-Mer

en: Gambia
fr: Gambie

en: Georgia
fr: Géorgie

en: Germany
fr: Allemagne

en: Greece
fr: Grèce

en: Greenland
fr: Groenland

en: Grenada
fr: Grenade

en: Guinea
fr: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

en: Haiti
fr: Haïti

en: Holy See (Vatican City State)
fr: Saint Siège (État du Vatican)

en: Hungary
fr: Hongrie

en: Iceland
fr: Islande

en: India
fr: Inde

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: Iran (Islamic Republic Of)
fr: Iran (République islamique d')

en: Iraq
fr: Irak

en: Ireland
fr: Irlande

en: Israel
fr: Israël

en: Italy
fr: Italie

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Japan
fr: Japon

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Korea, Democratic People's Republic Of
fr: Corée, République populaire démocratique

en: Kuwait
fr: Koweït

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizstan

en: Lao People's Democratic Republic
fr: Laos, République démocratique populaire

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Lebanon
fr: Liban

en: Libya
fr: Libye

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: Macau
fr: Macao

en: Macedonia
fr: Macédoine

en: Marshall Islands
fr: Marshall, Îles

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Mauritius
fr: Maurice, Île

en: Mexico
fr: Mexique

en: Micronesia, Federated States Of
fr: Micronésie, États fédérés de

en: Moldova, Republic Of
fr: Moldavie, République de

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Montenegro
fr: Monténégro

en: Namibia
fr: Namibie

en: Nepal
fr: Népal

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: Netherlands Antilles
fr: Antilles néerlandaises

en: New Caledonia
fr: Nouvelle Calédonie

en: New Zealand
fr: Nouvelle Zélande

en: Northern Mariana Islands
fr: Mariannes du Nord, Îles

en: Norway
fr: Norvège

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie Nouvelle Guinée

en: Peru
fr: Pérou

en: Unnamed Venue
fr: Lieu sans nom

en: United States
fr: USA

en: Go to plugins page
fr: Aller à la page des extensions

en: Return to Plugins page
fr: Retourner à la page des extensions

en: Go to WordPress Updates page
fr: Aller à la page des mises à jour Wordpress

en: Return to WordPress Updates
fr: Retourner à la page des mises à jour WordPress

en: Welcome to The Events Calendar
fr: Bienvenue à The Events Calendar

en: Thanks for Updating The Events Calendar
fr: Merci d'avoir mis à jour The Events Calendar

en: <a href="%s">Edit the page slug</a>
fr: <a href="%s">Modifier l’identifiant de la page</a>

en: Ask the site administrator to edit the page slug
fr: Demandez à l’administrateur du site de modifier l’identifiant de la page.

en:  ask the site administrator set a different Events URL slug.
fr: demandez à l’administrateur de configurer un identifiant d’URL différent pour les évènements.

en: Use Saved %s:
fr: Utiliser un %s enregistré :

en: Edit %s
fr: Modifier %s

en: Please wait while timezone data is added to your events.
fr: Merci de patienter pendant que les données de fuseau horaire sont ajoutées à vos événements.

en: Update complete: timezone data has been added to all events in the database.
fr: Mise à jour terminée : les données de fuseau horaire ont été ajoutées à tous les événements de la base de données.

en: %d%% complete
fr: %d%% complet

en: A problem stopped the timezone update process from completing. Please refresh and try again.
fr: Un problème a empêché la mise à jour des données de fuseau horaire d'aller à son terme. Merci d'actualiser la page et de ré-essayer.

en: %s Categories
fr: Catégories d'%s

en: Start Date
fr: Date de début

en: End Date
fr: Date de fin

en: All %s
fr: Tous les %s

en: Start:
fr: Début :

en: End:
fr: Fin :

en: Date:
fr: Date :

en: Time:
fr: Heure :

en: Merge Duplicates
fr: Fusionner les duplicatas

en: Event Add-Ons
fr: Modules d'événement

[ctx: Cost range separator]
en:  -
fr:  à

en: Free
fr: Gratuit

en: Invalid field type specified
fr: Type de champ spécifié invalide

en: No radio options specified
fr: Aucune option sélectionnée

en: No checkbox options specified
fr: Aucune case cochée

en: No select options specified
fr: Aucune option sélectionnée dans la liste déroulante

en: Import
fr: Importer

en: The file went away. Please try again.
fr: Le fichier a disparu. Merci de ré-essayer à nouveau.

en: General
fr: Général

en: We were unable to process your request. Please try again.
fr: Nous n'avons pas réussi à traiter votre demande. Veuillez recommencer.

en: The following fields are required for a successful import:
fr: Les champs suivants sont requis pour lancer l’importation :

en: Do Not Import
fr: Ne pas importer

en: Event Name
fr: Nom de l'événement

en: Event Description
fr: Description de l'événement

en: Event Start Date
fr: Date de début de l'événement

en: Event Start Time
fr: Heure de début de l'événement

en: Event End Date
fr: Date de fin de l’évènement

en: Event End Time
fr: Heure de fin de l’évènement

en: All Day Event
fr: Évènement sur toute la journée

en: Event Venue Name
fr: Nom du lieu de l’évènement

en: Event Show Map Link
fr: Affichier le lien de la carte de l'événement

en: Event Show Map
fr: Afficher la carte de l'événement

en: Event Cost
fr: Prix d'entrée de l'événement

en: Event Currency Symbol
fr: Symbole monétaire de l'événement

en: Event Currency Position
fr: Position du symbole de devise

en: Event Category
fr: Catégorie de l'événement

en: Event Tags
fr: Étiquettes de l’évènement

en: Event Website
fr: Site Internet de l'événement

en: Venue Name
fr: Nom du lieu

en: Venue Country
fr: Pays du lieu

en: Venue Address
fr: Adresse du lieu

en: Venue Address 2
fr: Adresse complémentaire du lieu

en: Venue City
fr: Ville du lieu

en: Venue State/Province
fr: État/Province du lieu

en: Venue Zip
fr: Code postal du lieu

en: Venue Phone
fr: Numéro de téléphone du lieu

en: Venue Website
fr: Site web du lieu

en: Organizer Name
fr: Nom de l'organisateur

en: Organizer Email
fr: Email de l'organisateur

en: Organizer Website
fr: Site web de l'organisateur

en: Organizer Phone
fr: Numéro de téléphone de l’organisateur

en: No importer defined for %s
fr: Pas d'outil d'importation défini pour %s

en: Missing required fields in row %d.
fr: Champs nécessaires manquants à la ligne %d.

en: Failed to import record in row %d.
fr: Échec de l'importation de l'enregistrement à la ligne %d.

en: %s (post ID %d) updated.
fr: %s (post ID %d) mis à jour.

en: %s (post ID %d) created.
fr: %s (post ID %d) créé.

en: Temporary file not found. Could not save %s.
fr: Fichier temporaire introuvable. Impossible de sauvegarder %s.

en: Could not save %s.
fr: Impossible de sauvegarder %s.

en: Settings saved.
fr: Réglages sauvegardés.

en: A widget that displays upcoming events.
fr: Un widget qui affiche les événements à venir.

en: Events List
fr: Liste d'événements

en: Upcoming Events
fr: Prochains événements

en: Venues
fr: Lieux

en: Venue
fr: Lieu

en: Organizers
fr: Organisateurs

en: Organizer
fr: Organisateur

en: Events
fr: Évènements

en: Event
fr: Évènement

en: month
fr: mois

en: list
fr: liste

en: upcoming
fr: à venir

en: past
fr: terminé

en: day
fr: jour

en: today
fr: aujourd’hui

en: Initializing Tribe Events on %s
fr: Initialisation de Tribe Events à %s

en: Your version of The Events Calendar is not up-to-date with one of your The Events Calendar add-ons. Please %supdate now.%s
fr: Votre version de The Event Calendar n’est pas à jour avec un de vos modules de The Event Calendar. Veuillez %smettre à jour%s.

en: The following plugins are out of date: %1$s. All add-ons contain dependencies on The Events Calendar and will not function properly unless paired with the right version. %2$sLearn More%3$s.
fr: Les extensions suivantes ne sont plus à jour : %1$s. Tous les modules contiennent des dépendances pour The Events Calendar et ne fonctionneront pas correctement à moins qu'ils soient associés à la bonne version. %2$sEn savoir plus%3$s.

en: Display
fr: Affichage

en: Help
fr: Aide

en: Licenses
fr: Licences

en: Sorry, The Events Calendar requires WordPress %s or higher. Please upgrade your WordPress install.
fr: Désolé, l'extension The Events Calendar nécessite WordPress %s ou une version plus récente. Mettez à jour votre installation WordPress

en: Sorry, The Events Calendar requires PHP %s or higher. Talk to your Web host about moving you to a newer version of PHP.
fr: Désolé, The Events Calendar nécessite PHP %s ou une version plus récente. Voyez avec votre hébergeur pour voir comment vous pouvez changer ça.

en: category
fr: catégorie

en: tag
fr: étiquette

en: Add New
fr: Nouveau

en: Add New %s
fr: Ajouter %s

en: New %s
fr: %s nouveau

en: View %s
fr: Voir %s

en: Search %s
fr: Recherche %s

en: No %s found
fr: Aucun %s trouvé

en: No %s found in Trash
fr: Aucun %s trouvés dans la corbeille

en: %s Category
fr: Catégorie d'%s

en: Search %s Categories
fr: Rechercher une catégorie d'%s

en: All %s Categories
fr: Tous les catégories d'%s

en: Parent %s Category
fr: Catégorie d'%s parente

en: Parent %s Category:
fr: Catégorie d'%s parente :

en: Edit %s Category
fr: Modifier catégorie d'%s

en: Update %s Category
fr: Mettre à jour une catégorie d'%s

en: Add New %s Category
fr: Ajouter une catégorie d'%s

en: New %s Category Name
fr: Nom de la nouvelle catégorie d'%s

en: Custom field updated.
fr: Champ personnalisé mis à jour.

en: Custom field deleted.
fr: Champ Personnalisé effacé.

en: %s updated.
fr: %s mis à jour.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: %1$s restored to revision from %2$s
fr: %1$s rétabli à la révision du %2$s

en: %s saved.
fr: %s enregistré.

note: translators: Publish box date format, see http://php.net/date
en: M j, Y @ G:i
fr: j M A à G:i

note: translators: %s: date and time of the revision
en: %s restored to revision from %s
fr: %s restauré à la dernière révision de %s

en: %s published.
fr: %s publié.

en: %s submitted.
fr: %s envoyé.

en: %s draft updated.
fr: %s mis à jour en version brouillon.

en: Use New %s
fr: Utiliser un nouveau %s

en: My %s
fr: Mon %s

en: Available %s
fr: %s disponibles

en: No saved %s exists.
fr: Aucun %s enregistré n'existe.

en: Next
fr: Suivant

en: Prev
fr: Précédent

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Done
fr: Terminé

en: Network
fr: Réseau

en: event
fr: événement

en: events
fr: événements

en: all
fr: tous

en: Date out of range.
fr: La date est en dehors des valeurs possibles

en: %s Options
fr: Options pour les %ss

en: %s Information
fr: Information sur le %s

en: View All Add-Ons
fr: Voir tous les modules

en: News from Modern Tribe
fr: Actu de Modern Tribe

en: Additional Functionality
fr: Fonctionnalité supplémentaire

en: Looking for additional functionality including recurring events, ticket sales, publicly submitted events, new views and more?
fr: Besoin de fonctionnalités additionnelles telles que « Évènements récurrents », « Vente de tickets », « Événements publics », nouveaux modes d’affichages et plus encore ?
