Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (897 entries)

en: Mini
fr: Miniature

en: Send Email Notifications when new events are scheduled or reserved.
fr: Envoyer des notifications par e-mail quand de nouveaux événements sont prévus ou réservés.

en: Send HTML email
fr: Envoyez un e-mail HTML

en: Notification messages are sent to:
fr: Les messages de notification sont envoyés à :

en: Notification messages are sent from:
fr: Les messages de notification sont envoyés par :

en: BCC on notifications (one per line):
fr: BCC sur les notifications (une par ligne)

en: Email subject
fr: Sujet

en: New event added
fr: Nouvel événement ajouté

en: Message Body
fr: Corps du message

en: New Event:
fr: Nouvel événement :

en: Save Email Settings
fr: Enregistrer la configuration

en: Styles are disabled, and were not edited.
fr: Les styles sont désactivés, et n'ont pas été modifiés.

en: The stylesheet has been updated.
fr: La feuille de style a été mise à jour.

en: Write Error! Please verify write permissions on the style file.
fr: Erreur en écriture ! Merci de vérifier les permissions sur le fichier CSS.

en: Stylesheet reset to default.
fr: Feuille de style réinitialisée à sa valeur par défaut.

en: Style Settings Saved
fr: Configuration de l'apparence enregistrée

en: New theme selected.
fr: Nouveau thème sélectionné.

en: Sorry. The file you are looking for doesn't appear to exist. Please check your file name and location!
fr: Désolé, le fichier que vous recherchez ne semble pas exister. Merci de vérifier le nom du fichier et son emplacement !

en: My Calendar Styles
fr: Styles de My Calendar

en: Calendar Style Settings
fr: Configuration du style du calendrier

en: Select My Calendar Theme
fr: Sélectionner un thème

en: Your Custom Stylesheets
fr: Vos feuilles de style personnelles

en: Installed Stylesheets
fr: Feuilles de style installées

en: Choose Style
fr: Choisir un style

en: CSS Style Options
fr: Options des feuilles de styles CSS

en: Apply CSS on these pages (comma separated IDs)
fr: Appliquer la feuille de styles (CSS) sur ces pages (liste d'IDs séparées par des virgules)

en: Reset to default
fr: Ré-initialiser aux valeurs par défaut

en: Disable My Calendar Stylesheet
fr: Désactiver les feuilles de style de My Calendar

en: The editor is not available for custom CSS files. Edit your custom CSS locally, then upload your changes.
fr: L'éditeur n'est pas effectif pour des fichiers CSS personnalisé. Éditer votre CSS personnalisé localement puis téléverser vos modifications.

en: Edit the stylesheet for My Calendar
fr: Modifier la feuille de style de My Calendar

en: Comparing Your Style with latest installed version of My Calendar
fr: Comparaison de Votre Style avec celui de la dernière version de My Calendar

en: Latest (from plugin)
fr: Dernier (de l'extension)

en: Current (in use)
fr: Actuel (utilisé)

en: There have been updates to the stylesheet.
fr: Il y a eu des mises à jour de la feuille de style.

en: Compare Your Stylesheet with latest installed version of My Calendar.
fr: Comparez votre feuille de style avec celle de la dernière version installée de My Calendar.

en: Your stylesheet matches that included with My Calendar.
fr: Votre feuille de style correspond avec celle fournie avec My Calendar.

en: Resetting your stylesheet will set your stylesheet to the version currently distributed with the plug-in.
fr: Réinitialiser votre feuille de style la remettra à la version actuellement distribué avec le plug-in.

en: Map<span> to %s</span>
fr: Carte<span> vers %s</span>

en: Map
fr: Carte

en: Visit web site<span class="screen-reader-text">: %s</span>
fr: Visiter le site web <span class="screen-reader-text">: %s</span>

en: Details about
fr: Détails

en: Send <span class="screen-reader-text">%1$s </span>to Google Calendar
fr: Envoyer <span class="screen-reader-text">%1$s </span>vers Google Calendar

en: Event Details %s
fr: Détails de l'événement %s

en: Daily, weekdays only
fr: Quotidien, jours ouvrés uniquement

en: Bi-weekly
fr: Deux fois par semaine

en: the %s of each month
fr: le %s de chaque mois

en: the %1$s of every %2$s months
fr: le %1$ de chaque %2$ mois

en: the %s %s of each month
fr: le %s %s de chaque mois

en: Annually
fr: Annuelle

en: Grid Output Template saved
fr: Modèle de vue calendrier enregistré

en: RSS Feed Output Template saved
fr: Modèle de sortie de flux RSS enregistré

en: List Output Template saved
fr: Modèle du mode liste enregistré

en: Mini Output Template saved
fr: Modèle de sortie du mode mini calendrier enregistré

en: Event Details Template saved
fr: Modèle des détails de l'événement enregistré

en: My Calendar Information Templates
fr: Information sur les modèles de My Calendar

en: Advanced users may customize the HTML template for each event. This page lets you create a customized view of your events in each context. All available template tags are documented on the Help page. These default templates are based on the default views with all output enabled. <strong>Custom templates will override any other output rules in your settings.</strong>
fr: Les utilisateurs avancés peuvent personnaliser les modèles HTML pour chaque événement. Cette page vous permet de créer une vue personnalisée de vos événements en fonction du contexte. Tous les modèles de mots-clefs disponibles sont documentés sur la page d'aide. Ces modèles par défaut sont basés sur les vues par défaut avec toutes les sorties activées. <strong>Les modèles personnalisés ont priorité sur toutes autres règles de sortie de vos réglages.</strong>

en: Templates Help
fr: Aide sur les modèles

en: My Calendar: Grid Event Template
fr: My Calendar : Modèle pour l'affichage calendaire

en: Use this grid event template
fr: Utiliser ce modèle en mode calendrier

en: Your custom template for events in the calendar grid output.
fr: Votre modèle personnalisé pour l'affichage dans le mode calendrier.

en: Save Grid Template
fr: Enregistrer le modèle de calendrier

en: My Calendar: List Event Template
fr: My Calendar : Modèle du mode liste

en: Use this list event template
fr: Utiliser ce modèle en mode liste

en: Your custom template for events in calendar list output.
fr: Votre modèle personnalisé pour le mode liste

en: Save List Template
fr: Enregistrer le modèle de mode liste

en: My Calendar: Mini Calendar Template
fr: My Calendar : Modèle du mini-calendrier

en: Use this mini event template
fr: Utiliser ce modèle en mode mini

en: Your custom template for events in sidebar/mini calendar output.
fr: Votre modèle personnalisé pour le mode mini calendrier de la barre latérale.

en: Save Mini Template
fr: Sauvegarder le modèle de mode mini

en: My Calendar: Event Details Page Template
fr: My Calendar : Modèle pour la page des détails de l'événement

en: Use this details template
fr: Utiliser ce modèle pour les détails

en: Your custom template for events on the event details page.
fr: Votre modèle personnalisé pour la page des détails de l'événement.

en: Save Details Template
fr: Enregistrer le modèle pour les détails

en: My Calendar: RSS Event Template
fr: My Calendar : Modèle d'événement RSS

en: Notice: HTML templates are very forgiving of errors. RSS templates are not. Be sure to test your changes.
fr: Note : les modèles HTML sont très souples au sujet des erreurs. Les modèles RSS ne le sont pas. Pensez à tester vos modifications.

en: Use this custom RSS event template
fr: Utiliser ce modèle d'événement RSS personnalisé

en: Your custom template for events in the RSS feed.
fr: Votre modèle personnalisé pour les événements dans le flux RSS.

en: Save RSS Template
fr: Enregistrer le modèle RSS

en: My Calendar Database is updated.
fr: La base de données de My Calendar a été mise à jour.

en: The My Calendar database needs to be updated.
fr: Il est nécessaire de mettre à jour la base de données de My Calendar.

en: Update now
fr: Faire la mise à jour maintenant

en: You haven't entered any events, so My Calendar can't tell whether your database is up to date. If you can't add events, upgrade your database!
fr: Vous n'avez ajouté aucun autre événement, aussi My Calendar ne peut savoir si votre base de données est à jour. Si vous ne pouvez pas ajouter de nouveaux événements, faites une mise à niveau de la base de données !

en: My Calendar: Simple Event Search
fr: My Calendar : Recherche simple d'événement

en: Search Results Page
fr: Page des résultats de la recherche

en: My Calendar: Today's Events
fr: My Calendar : Événements du jour

en: Widget title links to:
fr: Le titre du widget pointe vers :

en: Show this text if there are no events today:
fr: Afficher ce texte s'il n'y a aucun événement prévu aujourd'hui :

en: Category or categories to display:
fr: Catégorie(s) à afficher :

en: Author or authors to show:
fr: Auteur(s) à afficher :

en: Host or hosts to show:
fr: Hôte(s) à afficher :

en: My Calendar: Upcoming Events
fr: My Calendar : Événements à venir

en: Widget Options
fr: Configuration du widget

en: Display upcoming events by:
fr: Trier les événements à venir par :

en: Events (e.g. 2 past, 3 future)
fr: Événements (p.ex. 2 passés, 3 à venir)

en: Dates (e.g. 4 days past, 5 forward)
fr: Dates (p.ex. 4 jours passés, 5 à venir)

en: Show current month
fr: Afficher le mois courant

en: Show next month
fr: Afficher le prochain mois

en: Show current year
fr: Afficher l'année courante

en: Start date
fr: Date de début

en: End date
fr: Date de fin

en: Skip the first <em>n</em> events
fr: Sauter les <em>n</em> premiers événements

en: Events sort order:
fr: Ordre de tri des événements :

en: Ascending (near to far)
fr: Croissant (du plus proche au plus lointain)

en: Descending (far to near)
fr: Décroissant (du plus lointain au plus proche)

en: %s into the future;
fr: %s du futur

en: %s from the past
fr: %s du passé

en: Include today's events
fr: Inclure les événements du jour

en: Show this text if there are no events meeting your criteria:
fr: Afficher ce texte s'il n'y a aucun événement pour votre recherche :

en: My Calendar: Mini Calendar
fr: My Calendar : Mini-calendrier

en: Widget Title Link
fr: Lien du titre du widget

en: Mini-Calendar Timespan:
fr: Plage temporelle du mini-calendrier :

en: Learn more!
fr: Apprenez-en plus !

en: Support This Plug-in
fr: Supportez cette extension

en: Help me help you:
fr: Aidez-moi à vous aider :

en: Buy the My Calendar User's Guide
fr: Achetez le guide d'utilisation de My Calendar

en: Make a donation today!
fr: Faites une donation aujourd'hui !

en: Make a Donation
fr: Faire un don

en: Get Help
fr: Obtenir de l'aide

en: Get Support
fr: Obtenir de l'aide

en: My Calendar Help
fr: Aide de My Calendar

en: Check out my other plug-ins
fr: Jetez un œil à mes autres extensions

en: Rate this plug-in 5 stars!
fr: Donnez 5 étoiles à cette extension !

en: Help translate this plug-in!
fr: Aidez à traduire cette extension !

en: Title of the event.
fr: Titre de l'événement.

en: Title of the event as a link if a URL is present, or the title alone if not.
fr: Lien sur le titre de l'événement si une URL est présente, sinon comme un simple texte.

en: Start time for the event.
fr: Heure de début de l'événement.

en: Date on which the event begins.
fr: Date de début de l'événement.

en: Beginning date to end date; excludes end date if same as beginning.
fr: Date de début à date de fin ; excluant la date de fin si identique à celle de début.

en: Multi-day events: an unordered list of dates/times. Otherwise, beginning date/time.
fr: Événements multi-jours : une liste non ordonnée de dates/heures. Sinon, date/heure de début.

en: Author who posted the event.
fr: Auteur qui a publié l'événement.

en: Name of the assigned host for the event.
fr: Nom de l'hôte de l'événement.

en: Short event description.
fr: Résumé rapide de l'événement.

en: Description of the event.
fr: Description de l'événement.

en: Image associated with the event.
fr: Image associée à l'événement.

en: URL provided for the event.
fr: URL fournie pour l'événement.

en: Link to an auto-generated page containing information about the event.
fr: Lier vers une page auto-générée contenant les informations sur l'événement.

en: Whether event is currently open for registration.
fr: Si les inscriptions sont autorisées pour l'événement.

en: Current status of event: either "Published" or "Reserved."
fr: Affiche l'état actuel de l'événement : "Publié" ou "Réservé".

en: Name of the location of the event.
fr: Nom du lieu de l'événement.

en: First line of the site address.
fr: Première ligne de l'adresse du lieu.

en: Second line of the site address.
fr: Seconde ligne de l'adresse du lieu.

en: Custom region.
fr: Région personnalisée.

en: Country for the event location.
fr: Pays du lieu de l'événement.

en: Output the URL for the location.
fr: Afficher l'URL du lieu.

en: Event address in <a href="http://microformats.org/wiki/hcard">hcard</a> format.
fr: Adresse de l'événement au format <a href="http://microformats.org/wiki/hcard">hcard</a>.

en: Link to Google Map to the event, if address information is available.
fr: Lien de Google Maps vers l'événement, si les informations de lieu sont spécifiées.

en: Name of the category of the event.
fr: Nom de la catégorie de l'événement.

en: URL for the event's category icon.
fr: URL de l'icône de la catégorie d'événement.

en: Hex code for the event's category color.
fr: Code hexadécimal de la couleur de la catégorie d'événement.

en: ID of the category of the event.
fr: ID de la catégorie de l'événement.

en: All Template Tags &raquo;
fr: Tous les modèles de mots-clefs &raquo;

en: Add New Event
fr: Ajouter un nouvel événement

en: Event Categories
fr: Catégories de l'événement

en: Event Locations
fr: Lieux de l'événement

en: Event Groups
fr: Groupes d'événements

en: Style Editor
fr: Éditeur de style

en: Script Manager
fr: Gestionnaire de scripts

en: Template Editor
fr: Éditeur de modèle

en: My Calendar Pro Settings
fr: Préférences utilisateur

en: Payments
fr: Paiements

en: Apply
fr: Appliquer

en: Event editing fields to show
fr: Champs d'édition d'événement à afficher

note: Description of the plugin/theme
en: Accessible WordPress event calendar plugin. Show events from multiple calendars on pages, in posts, or in widgets.
fr: Une extension WordPress de calendrier d'événements accessible. Affiche les événements de multiples calendriers sur vos pages, vos articles ou dans des widgets.

en: <abbr title="Wednesday">W</abbr>
fr: <abbr title="Mercredi">M</abbr>

en: <abbr title="Thursday">T</abbr>
fr: <abbr title="Jeudi">J</abbr>

en: <abbr title="Friday">F</abbr>
fr: <abbr title="Vendredi">V</abbr>

en: <abbr title="Saturday">S</abbr>
fr: <abbr title="Samedi">S</abbr>

en: Print<span class="maybe-hide"> View</span>
fr: <span class="maybe-hide">Vue</span> impression

en: No events scheduled for today!
fr: Aucun événement prévu pour aujourd'hui !

en: There are no events scheduled during this period.
fr: Il n'y a aucun événement prévu pour cette période.

en: Unrecognized calendar format. Please use one of 'list', 'calendar', or 'mini'.
fr: Format de calendrier non-reconnu. Veuillez utiliser 'list', 'calendar', ou 'mini'.

en: All Categories
fr: Toutes les catégories

en: <span class="maybe-hide">Subscribe by </span><abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
fr: <span class="maybe-hide">Inscription par </span><abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>

en: <span class="maybe-hide">Download as </span><abbr title="iCal Events Export">iCal</abbr>
fr: <span class="maybe-hide">Télécharger en </span><abbr title="iCal Events Export">iCal</abbr>

en: Next
fr: Suivant

en: Week of
fr: Semaine du

en: Previous
fr: Précédent

en: Filter Events
fr: Filtre d'événements

en: (select to include)
fr: (sélectionner pour ajouter)

en: Submit
fr: Envoyer

en: Accessibility Services
fr: Services d&rsquo;accessibilité

en: No Limit
fr: Pas de limite

en: Limit by Access
fr: Limiter par accès

en: Show all
fr: Tout voir

en: Categories imported successfully.
fr: Catégories importées avec succès.

en: Categories not imported.
fr: Aucune catégorie importée.

en: Events imported successfully.
fr: Événements importés avec succès.

en: Events not imported.
fr: Aucun événement importé.

en: Dropping occurrences database table
fr: Suppression de la table d'occurrences en base de données.

en: Reinstalling occurrences database table.
fr: Réinstallation de la table d'occurrences en base de données.

en: Generating event occurrences.
fr: Génération des occurrences d'événements.

en: Event generation completed.
fr: Génération des événements terminée.

en: My Calendar Cache cleared
fr: Cache de My Calendar effacé.

en: My Calendar Management Settings saved
fr: Réglages de Gestion de My Calendar enregistrés

en: Add Events
fr: Ajouter Événements

en: Approve Events
fr: Approuver Événements

en: Edit Categories
fr: Modifier les catégories

en: Edit Locations
fr: Modifier les lieux

en: Edit Styles
fr: Modifier les styles

en: Edit Behaviors
fr: Modifier les comportements

en: Edit Templates
fr: Modifier les modèles

en: Edit Settings
fr: Modifier les réglages

en: View Help
fr: Voir Aide

en: My Calendar Permissions Updated
fr: Autorisations de My Calendar mises à jour

en: Output Settings saved
fr: Configuration enregistrée

en: Input Settings saved
fr: Configuration enregistrée

en: Multisite settings saved
fr: Réglages multisites enregistrés

en: Custom text settings saved
fr: Configuration du texte personnalisé enregistrée

en: Email notice settings saved
fr: Configuration des infos de l'e-mail enregistrée

en: My Calendar Settings
fr: Réglages de My Calendar

en: General
fr: Général

en: Text
fr: Texte

en: Output
fr: Sortie

en: Input
fr: Entrée

en: Permissions
fr: Autorisations

en: My Calendar Management
fr: Gestion de My Calendar

en: Management
fr: Gestion

en: Get data (events, categories and locations) from a remote database.
fr: Obtenir les données (événements, catégories et lieux) d'une base de donnée distante.

en: Add this code to your theme's <code>functions.php</code> file:
fr: Ajoutez ce code dans le fichier <code>functions.php</code> de votre thème :

en: You will need to allow remote connections from this site to the site hosting your My Calendar events. Replace the above placeholders with the host-site information. The two sites must have the same WP table prefix. While this option is enabled, you may not enter or edit events through this installation.
fr: Vous devrez autoriser les connexions distantes à partir de ce site vers le site hébergeant les événements de My Calendar. Remplacez les emplacement ci-dessus avec l'information du site hôte. Les deux sites doivent avoir le même préfixe de table WP. Lorsque cette option est activée, vous ne devez pas entrer ou modifier les événements à partir de cette installation.

en: Enable approval options.
fr: Activer la fonction d'approbation.

en: Enable external API.
fr: Activer l'API extérieure

en: Clear current cache. (Necessary if you edit shortcodes to change displayed categories, for example.)
fr: Efface le cache courant. (Nécessaire si vous modifiez des raccourcis pour changer les catégories affichées, par exemple.)

en: Default Sort order for Admin Events List
fr: Ordre d'affichage par défaut de la liste des événements pour les administrateurs

en: Event ID
fr: ID de l'événement

en: Start Date
fr: Date de début

en: Sort direction
fr: Ordre du trie

en: Currently editing my local calendar
fr: Modification du calendrier local en cours

en: Currently editing the network calendar
fr: Modification du calendrier réseau en cours

en: You are currently working in the primary site for this network; your local calendar is also the global table.
fr: Vous travaillez sur le site primaire de ce réseau ; votre calendrier local est ainsi la référence.

en: Re-generate event occurrences table.
fr: Régénérer la table d'occurrence des événements.

en: Save Management Settings
fr: Enregistrer Réglages de Gestion

en: My Calendar management settings are only available to administrators.
fr: Les réglages de gestion My Calendar sont disponibles uniquement pour les administrateurs.

en: Text Settings
fr: Configuration du texte

en: Customize Text Fields
fr: Champs de texte personnalisés

en: Label for all-day events
fr: Libellé pour les événements sur une journée entière

en: Previous events link
fr: Lien événements précédents

en: Use <code>{date}</code> to display date in navigation.
fr: Utilisez <code>{date}</code> pour afficher la date dans la navigation.

en: Next events link
fr: Lien événements suivants

en: If events are open
fr: Texte à afficher quand les inscriptions sont ouvertes

en: Registration is open
fr: L'inscription est ouverte

en: If events are closed
fr: Texte à afficher quand les inscriptions sont fermées

en: Registration is closed
fr: L'inscription est fermée

en: Week view caption:
fr: Légende vue Semaine :

en: Available tag: <code>{date format=""}</code>
fr: Mot-clef disponible : <code>{date format=""}</code>

en: Extended caption:
fr: Légende étendue :

en: Follows month/year in list views.
fr: Suivre le mois/année dans les vues en liste.

en: Event title (Grid)
fr: Titre de l'événement (Grille)

en: Templating Help
fr: Aide sur les modèles

en: Event title (Single)
fr: Titre de l'événement (Seul)

en: Event title (List)
fr: Titre de l'événement (Liste)

en: Event details link text
fr: Détails du lien de l'événement

en: Tags: <code>{title}</code>, <code>{location}</code>, <code>{color}</code>, <code>{icon}</code>, <code>{date}</code>, <code>{time}</code>.
fr: Mots-clefs : <code>{title}</code>, <code>{location}</code>, <code>{color}</code>, <code>{icon}</code>, <code>{date}</code>, <code>{time}</code>.

en: Event URL link text
fr: Texte du lien de l'événement

en: Title element template
fr: Modèle de titre d'événement

en: Current: %s
fr: Actuel : %s

en: Date/Time formats
fr: Formats Date/Horaire

en: Month format (calendar headings)
fr: Format du mois (en-tête du calendrier)

en: Time format
fr: Format horaire

en: Date in grid mode, week view
fr: Date en mode grille, vue semaine

en: Date Format in other views
fr: Format de date dans autres vues

en: iCal times are UTC
fr: Les heures iCal sont UTC

en: Save Custom Text Settings
fr: Enregistrer la configuration

en: Date formats use syntax from the <a href="http://php.net/date">PHP <code>date()</code> function</a>. Save to update sample output.
fr: Les formats de date utilisent la même syntaxe que la fonction <a href="http://php.net/date">PHP <code>date()</code></a>. Enregistrez les options pour mettre à jour le test de sortie.

en: Output Settings
fr: Configuration de l'affichage

en: Save Output Settings
fr: Enregistrer la configuration

en: Calendar Link Targets
fr: Cible des liens du calendrier

en: Where is your main calendar page?
fr: Où est la page de votre calendrier principal ?

en: Use Pretty Permalinks for Events
fr: Utiliser Pretty Permalinks pour les Événements

en: Open calendar links to event details URL
fr: Ouvre les liens de calendrier vers l'URL des détails d'événement

en: Target <abbr title="Uniform resource locator">URL</abbr> for mini calendar date links:
fr: L'<abbr title="Localisateur Uniforme de Ressource">URL</abbr> cible pour les liens de date du mini calendrier :

en: Mini calendar widget date links to:
fr: Les dates du widget mini calendrier pointent vers :

en: jQuery pop-up view
fr: Vue pop-up jQuery

en: daily view page (above)
fr: page vue du jour (au-dessus)

en: in-page anchor on main calendar page (list)
fr: balise intégrée à la page sur la page du calendrier principal (liste)

en: in-page anchor on main calendar page (grid)
fr: balise intégrée à la page sur la page du calendrier principal (grille)

en: Grid Options
fr: Options de la Grille

en: Show Weekends on Calendar
fr: Afficher les week-ends dans le calendrier

en: Switch to list view on mobile devices
fr: Basculer en vue liste sur les appareils mobiles

en: Switch to mini calendar on mobile devices
fr: Basculer vers le mini calendrier sur les dispositifs mobiles

en: List Options
fr: Options de la Liste

en: How many months of events to show at a time:
fr: Nombre de mois contenant des événements qui seront affichés à la fois :

en: Show the first event's title and the number of events that day next to the date.
fr: Montrer le premier titre d'événement et le nombre d'événements de ce jour à côté de la date.

en: Re-order calendar layout
fr: Ré-ordonner la disposition du calendrier

en: Primary Previous/Next Buttons
fr: Boutons Préc./Suiv. principaux

en: Switch between list and grid views
fr: Basculer entre la vue en liste et la vue en calendrier

en: Jump to any other month/year
fr: Passer à n'importe quel mois/année

en: Link to printable view
fr: Lien vers la vue d'impression

en: Toggle between day, week, and month view
fr: Basculer entre les différentes vues

en: The calendar
fr: Le calendrier

en: Links to RSS and iCal output
fr: Liens vers le flux RSS et la sortie iCal

en: Elements below here will be hidden.
fr: Les éléments ci-dessous seront cachés.

en: Single Event Details
fr: Détails d'un seul Événement

en: Custom templates override these settings.
fr: Les modèles personnalisés passes outres ces paramètres.

en: Author's name
fr: Nom de l'auteur

en: Link to single event iCal download
fr: Lien pour télécharger un événement au format iCal.

en: Link to submit event to Google Calendar
fr: Lien pour ajouter un événement à un calendrier Google

en: Link to Google Map
fr: Lien vers Google Map

en: Google Map (single event view only)
fr: Google Map (vue d'un seul évènement)

en: Event Address
fr: Lieu de l'événement

en: Short description
fr: Courte description

en: Full description
fr: Description complète

en: Process WordPress shortcodes in descriptions
fr: Gérer les raccourcis WordPress dans les descriptions.

en: External link
fr: Lien externe

en: More details link
fr: Lien Plus de détails

en: Registration info
fr: Info d&rsquo;inscription

en: Category Colors
fr: Couleurs des Catégories

en: No category colors with titles.
fr: Aucune catégorie de couleurs avec les titres.

en: Titles are in category colors.
fr: Les titres sont dans la catégorie des couleurs.

en: Titles have category color as background.
fr: Les titres ont la catégorie de couleurs en tant que couleur de fond.

en: Optimize contrast for category colors.
fr: Optimiser le contraste pour la catégorie des couleurs.

en: Hide Category icons
fr: Cacher les icônes des catégories

en: Calendar Input Fields
fr: Champs de saisie du Calendrier

en: Show in event manager
fr: Afficher dans le gestionnaire d'événements

en: Event Location Dropdown Menu
fr: Menu déroulant de lieu d'événement

en: Event Short Description field
fr: Champ de description courte d'événement

en: Event Description Field
fr: Champ de description d'événement

en: Event Category field
fr: Champ de categorie d'événement

en: Event Image field
fr: Champ d'image d'événement

en: Event Link field
fr: Champ de lien d'événement

en: Event Recurrence Options
fr: Options de récurrence d'événements

en: Event Registration options
fr: Options d'inscription d'événements

en: Event Location fields
fr: Champs de lieu d'événement

en: Set Special Scheduling options
fr: Mettre les options de programmation spéciale

en: Event Accessibility
fr: Accessibilité de l'événement

en: Administrators see all input options
fr: Les administrateurs voient toutes les options

en: Event Scheduling Defaults
fr: Valeurs par défaut de la programmation d'événements

en: Event links expire after event passes.
fr: Les liens d'événement expirent lorsque l'événement est terminé.

en: If a recurring event falls on a date that doesn't exist (like the 5th Wednesday in February), move it back one week.
fr: Si cet événement récurrent tombe sur la cinquième semaine d'un mois qui n'en compte que quatre, le déplacer d'une semaine en arrière.

en: If an event coincides with an event in the designated "Holiday" category, do not show the event.
fr: Si un événement coïncide avec un événement de la catégorie "Vacances", il ne sera pas affiché.

en: Save Input Settings
fr: Enregistrer la configuration

en: Multisite Settings (Network Administrators only)
fr: Configuration multisite (Administrateur réseau uniquement)

en: The central calendar is the calendar associated with the primary site in your WordPress Multisite network.
fr: Le calendrier central est le calendrier associé au site primaire de votre réseau WordPress Multisite.

en: WP MultiSite configurations
fr: Configurations pour les WP multisite

en: Site owners may only post to their local calendar
fr: Les propriétaires de site peuvent seulement publier des événements dans leur calendrier local

en: Site owners may only post to the central calendar
fr: Les propriétaires de site peuvent seulement publier des événements dans le calendrier central

en: Site owners may manage either calendar
fr: Les propriétaires de site peuvent gérer les différents calendriers

en: Changes only effect input permissions. Public-facing calendars will be unchanged.
fr: Les changements concernent uniquement les autorisations. L'aspect public des calendriers restera inchangé.

en: Sub-site calendars show events from their local calendar.
fr: Les calendriers des sous-sites affichent les événements de leur calendrier local.

en: Sub-site calendars show events from the central calendar.
fr: Les calendriers des sous-sites affichent les événements du calendrier central.

en: Save Multisite Settings
fr: Enregistrer la configuration multisite

en: My Calendar Permissions
fr: Autorisations de My Calendar

en: Save Permissions
fr: Enregistrer les autorisations

en: My Calendar permission settings are only available to administrators.
fr: Les réglages d'autorisation de My Calendar sont disponibles pour les administrateurs uniquement.

en: Calendar Email Settings
fr: Configuration des notifications par e-mail

en: Email Notifications
fr: Notifications par e-mail

en: Icons
fr: Icônes

en: Templating
fr: Modèles

en: Support Form
fr: Formulaire de support

en: Helpful Information
fr: Informations complémentaires

en: My Calendar Shortcode Generator
fr: My Calendar : Générateur de raccourci

en: Main
fr: Accueil

en: Upcoming
fr: À venir

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Shortcode Syntax
fr: Syntaxe de raccourci

en: Main Calendar Shortcode (List or Grid, Weekly or Monthly view)
fr: Raccourci pour le calendrier principal (liste ou grille, vue hebdomadaire ou mensuelle)

en: Example Customized Shortcode
fr: Exemple de raccourci personnalisé

en: Shortcode attributes:
fr: Attributs du raccourci :

en: Names or IDs of categories in the calendar, comma or pipe separated.
fr: Libellé ou ID des catégories du calendrier, séparés par des virgules ou des barres verticales (pipe).

en: "list" or "mini"; exclude or any other value to show a calendar grid.
fr:  "liste" ou "mini"; exclure ou toute autre valeur pour afficher le calendrier principal.

en: Comma-separated list of navigation to display above or below the calendar. Available: <strong>nav, toggle, jump, print, key, feeds, timeframe</strong>. Order listed determines the order displayed. Defaults in settings will be used if the attribute is blank. Use <em>none</em> to hide all navigation.
fr: Liste séparée par des virgules des champs de navigation à afficher au-dessus et en-dessous du calendrier. Disponible : <strong>nav, toggle, jump, print, key, feeds, timeframe</strong>. L'ordre de la liste détermine l'ordre d'affichage. Les valeurs par défaut de vos réglages seront utilisées si l'attribut est laissé vide. Utilisez <em>none</em> pour cacher la navigation.

en: Set to "week" to show a one week view or to "day" to show a single day view. Any other value will show a month view. (Day view always shows as a list.)
fr: Régler sur "week" pour afficher une vue hebdomadaire ou "day" pour afficher une vue journalière. Toute autre valeur, affiche un calendrier mensuel. (La vue  journalière est toujours affichée sous forme de liste).

en: Type of location data to restrict by.
fr: Type de lieu pour lequel restreindre l'affichage.

en: Specific location information to filter to.
fr: Lieu sur lequel établir un filtre.

en: Author or comma-separated list (usernames or IDs) to show events from.
fr: Auteur ou liste séparée par des virgules (noms utilisateur ou IDs) desquels afficher les événements.

en: Host or comma-separated list (usernames or IDs) to show events from.
fr: Hôte ou liste séparée par des virgules (noms utilisateurs ou IDs) desquels afficher les événements.

en: A specific year to start the calendar display at. (e.g. 2016)
fr: Année spécifique pour le début de l'affichage du calendrier (ex. 2016)

en: A specific month to start the calendar display at. (e.g. 08)
fr: Mois spécifique pour le début de l'affichage du calendrier (ex. 08)

en: A specific day to start the calendar display at. (e.g. 28)
fr: Jour spécifique pour le début de l'affichage du calendrier (ex. 28)

en: String to give shortcode a unique ID.
fr: Chaîne à laquelle donner une ID unique.

en: The main My Calendar shortcode can be generated from a button in your post and page editor. The mini calendar can also be accessed and configured as a widget.
fr: Le raccourci principal My Calendar peut être généré depuis un bouton dans votre éditeur d'article ou de page. Le mini-calendrier peut être configuré comme un widget.

en: Additional Views (Upcoming events, today's events)
fr: Vues additionnelles (événements à venir, événements du jour)

en: Displays the output of the Upcoming Events widget. <code>before</code> and <code>after</code> are numbers; <code>type</code> is either "event" or "days", and <code>category</code> and <code>author</code> work the same as in the main calendar shortcode. Templates use the template codes listed below. <code>fallback</code> provides text if no events meet your criteria. Order sets sort order for the list &ndash; ascending (<code>asc</code>) or descending (<code>desc</code>). <code>show_today</code> indicates whether to include today's events in the list. <code>Skip</code> is how many events to skip in the list.
fr: Affiche les données du widget des événements à venir. Les attributs <code>before</code> et <code>after</code> sont des chiffres, l'attribut <code>type</code> est soit un "événement" ou des "jours", et les attributs <code>category</code> et <code>author</code> fonctionnent de la même façon que les raccourcis de calendrier. Les modèles fonctionnent en utilisant les codes suivants. <code>fallback</code> fournit un texte de remplacement si aucun événement ne répond aux critères. Trier les listes d'événements en ordre croissant (<code>asc</code>) ou décroissant (<code>desc</code>). <code>show_today</code> affiche ou pas les événements du jour dans la liste. <code>Skip</code> est le nombre d'événements à sauter dans la liste.

en: Use <code>from</code> and <code>to</code> to display events between two specific dates
fr: Utiliser <code>De</code> et <code>A</code> pour afficher les événements entre deux dates spécifique

en: Displays the output of the Today's Events widget, with five configurable attributes: category, author, template, date, and fallback text.
fr: Affiche la sortie du widget Événements du jour, avec cinq attribues configurable : catégories, auteur, modèle, date et texte alternatif.

en: Upcoming Events and Today's Events can also be configured as widgets.
fr: Les événements à venir et du jour peuvent aussi être configurés comme des widgets.

en: Displays a single event and/or all dates for that event. If template is set to a blank value, will only display the list of occurrences. If the list attribute is set blank, will only show the event template
fr: Affiche un seul événement et/ou toutes les dates pour cet événement. Si le modèle est rempli avec une valeur vide, seule la liste des occurrences sera affichée. Si la liste d'attributs est laissée vide, seul le modèle d'événement sera affiché.

en: Calendar Filter Shortcodes
fr: Raccourcis des filtres du calendrier

en: Displays all available filters as a single form. The <code>show</code> attribute takes three keywords: categories, locations, and access, to indicate which filters to show and in what order.
fr: Affiche les filtres disponibles comme un simple formulaire. L'attribut <code>show</code> supporte trois mots clés : catégories, lieux et accès, pour indiquer quels filtres afficher et dans quel ordre.

en: List of event locations, as a list of links or as a select form. <code>show</code> is either <code>list</code> or <code>form</code>, <code>type</code> is <code>saved</code> (to show items from stored locations), or <code>custom</code> (to show options configured in location settings). <code>datatype</code> must be the type of data your limits are using: <code>name</code> (business name), <code>city</code>, <code>state</code>, <code>country</code>, <code>zip</code> (postal code), or <code>region</code>.
fr: La liste des lieux des événements, en une liste de liens ou en un formulaire sélectionnable. L'attribut <code>show</code> est soit <code>list</code> ou <code>form</code>, <code>type</code> est soit <code>saved</code> (pour afficher vos lieux enregistrés), ou <code>custom</code> (pour afficher les options configurées dans vos réglages d'utilisateur). L'attribut <code>datatype</code> doit être le type de données qui définissent vos limites d'affichage : <code>name</code> (nom de société), <code>city</code>, <code>state</code>, <code>country</code>, <code>zip</code> (postal code), ou <code>region</code>.

en: List of event categories, either as a list of links or as a select dropdown form. The <code>show</code> attribute can either be <code>list</code> or <code>form</code>.
fr: La liste des catégories d'événements, se présente soit comme une liste de liens ou un formulaire déroulant sélectionnable. L'attribut <code>show</code> peut soit être <code>list</code> ou <code>form</code>.

en: List of filterable accessibility services, either as a list of links or as a select dropdown form. The <code>show</code> attribute can either be <code>list</code> or <code>form</code>.
fr: La liste des catégories d'événements, en une liste de liens ou en un formulaire déroulant sélectionnable. L'attribut <code>show</code> est soit <code>list</code> ou <code>form</code>.

en: Information Listing Shortcodes
fr: Raccourcis de la liste d'information

en: List of locations. <code>datatype</code> is the type of data displayed; all lists include a link to the map to that location. In addition to basic location information as in the above shortcode, you can also use "hcard" to display all available location information.
fr: La liste des lieux. <code>datatype</code> est le type de données à afficher : toutes les listes incluent un lien vers la carte du lieu. En plus des informations de base de lieu comme dans le raccourci ci-dessus, vous pouvez aussi utiliser une "hcard" pour afficher toutes les infos disponibles.

en: Use <code>template</code> to show customized data, sorted by the <code>datatype</code> value.
fr: Utiliser l'attribut <code>template</code> pour afficher vos données personnalisées, triées par la valeur de l'attribut <code>datatype</code>.

en: Category Icons
fr: Icône de la catégorie

en: My Calendar is designed to manage multiple calendars. The basis for these calendars are categories; you can setup a calendar page which includes all categories, or you can dedicate separate pages to calendars in each category. For an example, this might be useful for you in managing the tour calendars for multiple bands; event calendars for a variety of locations, etc.
fr: My Calendar est conçu pour gérer plusieurs calendriers. La base de ces calendriers sont les catégories, vous pouvez configurer une page de calendrier qui comprend toutes les catégories, ou vous pouvez utiliser des pages séparées pour les calendriers de chaque catégorie. Par exemple, cela pourrait vous être utile pour gérer des calendriers de tournée de plusieurs groupes ; des calendriers d'événements pour différents type de lieux, etc.

en: The pre-installed category icons may not be what you need. I assume that you'll upload your own icons -- place your custom icons in a folder at "my-calendar-custom" to avoid having them overwritten by upgrades.
fr: Les icônes de catégorie pré-installées peuvent ne pas correspondre à vos besoins. Je suppose que vous allez télécharger vos propres icônes - placer vos icônes personnalisées dans un dossier "mon-calendrier-personnalise" pour éviter de les écraser lors des prochaines mises à niveau.

en: You can alternately place icons in:
fr: Vous pouvez ajouter des icônes ici :

en: Custom Styles
fr: Styles personnalisés

en: My Calendar comes with five default stylesheets. My Calendar will retain your changes to stylesheets, but if you want to add an entirely new stylesheet, you may wish to store it in the My Calendar custom styles directory.
fr: My Calendar est fourni avec cinq feuilles de style par défaut. My Calendar conservera vos modifications de style, mais si vous voulez ajouter un tout nouveau style, vous devriez le stocker dans le répertoire "My Calendar custom styles".

en: Your custom style directory is
fr: Votre répertoire de styles personnalisés est

en: You can also add custom styles to your custom directory or your theme directory for print styles, mobile styles, and tablet styles. <code>mc-print.css</code>, <code>mc-mobile.css</code>, and <code>mc-tablet.css</code>.
fr: Vous pouvez également ajouter des styles personnalisés à votre répertoire personnalisé ou votre répertoire de thème pour un style d'impression, un style pour les mobiles, et un style pour les tablettes, en les nommant respectivement <code>mc-print.css</code>, <code>mc-mobile.css</code>, et <code>mc-tablet.css</code>.

en: Template Tags
fr: Balises de modèle

en: All template tags support two attributes: before="value" and after="value". The values of the attributes will be placed before and after the output value. These attribute values <strong>must</strong> be wrapped in double quotes.
fr: Tous les modèles de mots-clefs supportent deux attributs : before="valeur" et after="valeur". Les valeurs des attributs seront placées avant et après la valeur de sortie. Ces valeurs d'attributs <strong>doivent</strong> être mises entre guillemets.

en: Date/Time template tags support the "format" attribute: format="M, Y", where the value is a PHP formatted date string. Only <code>dtstart</code> and <code>dtend</code> include the full date/time information for formatting.
fr: Les modèles de mots-clefs Date/Heure supportent l'attribut "format" : format="M, Y", où la valeur est une chaîne de caractères de date formatée en PHP. Seulement <code>dtstart</code> et <code>dtend</code> incluent l'information complète date/heure pour la mise en forme.

en: Example:
fr: Exemple :

en: Event Template Tags
fr: Balises d'événement

en: Displays the title of the event.
fr: Affiche le titre de l'événement

en: Displays title of the event as a link if a URL is present, or the title alone if no URL is available.
fr: Affiche le titre de l'événement comme un lien si une URL est présente sinon comme un simple texte.

en: Displays the start time for the event.
fr: Affiche l'heure de début de l'événement.

en: Human language estimate of how long an event will run.
fr: Estimation de la durée d'un événement

en: Displays the date on which the event begins.
fr: Affiche la date du début de l'événement.

en: Displays the date on which the series of events began (for recurring events).
fr: Affiche la date à laquelle une série d'événements a débuté (pour les événements récurrents).

en: Displays the date on which the event ends.
fr: Affiche la date de la fin de l'événement.

en: Displays the time at which the event ends.
fr: Affiche l'heure de la fin de l'événement.

en: Displays the beginning date to the end date for events. Does not show end date if same as start date.
fr: Affiche la date de début à la date de fin pour les événements. Ne montre pas la date de fin si identique à la date de début.

en: Displays the beginning and end times for events. Does not show end time if same as start or if marked as hidden.
fr: Affiche les heures de début et de fin pour les événements. Ne montre pas l'heure de fin si identique à l'heure de début ou si marquée comme cachée.

en: Timestamp for beginning of event.
fr: Horodatage pour le début de l'événement.

en: Timestamp for end of event.
fr: Horodatage pour la fin de l'événement.

en: For multi-day events displays an unordered list of dates and times for events in this group. Otherwise, beginning date/time.
fr: Pour les événements multi-jours, affiche une liste non ordonnée de dates et heures pour les événements de ce groupe. Sinon, la date/heure de début.

en: Displays the WordPress author who posted the event.
fr: Affiche le nom de l'auteur qui a publié cet événement.

en: Displays the gravatar image for the event author.
fr: Affiche l'image gravatar de l'auteur de l'événement.

en: Displays the name of the person assigned as host for the event.
fr: Affiche le nom de l'hôte de l'événement.

en: Displays the email address of the person assigned as host for the event.
fr: Affiche l'e-mail de l'hôte de l'événement.

en: Displays the gravatar image for the event host.
fr: Affiche l'image gravatar de l'hôte de l'événement.

en: Displays the short version of the event description.
fr: Affiche la description sommaire de l'événement (résumé).

en: Displays short description without converting paragraphs.
fr: Affiche une courte description sans convertir les paragraphes.

en: Displays short description with any HTML stripped out.
fr: Affiche une courte description avec les balises HTML retirées.

en: Like <code>the_excerpt();</code> displays shortdesc if provided, otherwise excerpts description.
fr: Ccomme <code>the_excerpt();</code>, affiche la shortdesc si elle est fournie, sinon l'extrait de la decription.

en: Displays the description of the event.
fr: Affiche la description de l'événement.

en: Displays description without converting paragraphs.
fr: Affiche la description sans convertir les paragraphes.

en: Displays description with any HTML stripped out.
fr: Affiche une description avec les balises HTML retirées.

en: Unordered list of accessibility options for this event.
fr: Une liste non ordonnée des options d'accessibilité de cet événement.

en: Image associated with the event. (HTMl)
fr: Image associée avec l'événement. (HTML)

en: Image associated with the event. (image URL only)
fr: Image associée à l'événement. (URL de l'image seulement)

en: Event post thumbnail, full size, full HTML
fr: Vignette de l'article de l'événement, taille originale, tout en HTML

en: Displays the URL provided for the event.
fr: Affiche l'URL de l'événement.

en: Produces the URL to download an iCal formatted record for the event.
fr: Affiche l'URL pour télécharger un enregistrement de l'événement au format iCal.

en: Produces a hyperlink to download an iCal formatted record for the event.
fr: Affiche le lien pour télécharger un enregistrement de l'événement au format iCal.

en: URL to submit event to Google Calendar
fr: URL pour envoyer l'événement à Google Calendar

en: Link to submit event to Google Calendar, with class "gcal"
fr: Lien pour envoyer l'événement à Google Calendar, avec la classe "gcal"

en: Shows the recurrence status of the event. (Daily, Weekly, etc.)
fr: Affiche la récurrence de l'événement (journalier, hebdomadaire...)

en: Shows the number of repetitions of the event.
fr: Affiche le nombre de répétitions de l'événement.

en: Provides a link to an auto-generated page containing all information on the given event.
fr: Créé un lien vers la page auto-générée contenant les informations de l'événement.

en: Requires that the site URL has been provided on the Settings page
fr: Nécessite que l'URL du site soit renseignée dans la configuration du calendrier.

en: Raw URL for the details link; empty if target URL not defined.
fr: URL brute pour le lien détails; vide si l'URL cible n'est pas définie.

en: Provides a link to the defined event URL when present, otherwise the {details} link.
fr: Fournit un lien à l'URL d'un événement défini si présent, sinon le lien {details}.

en: Displays text indicating whether registration for the event is currently open or closed; displays nothing if that choice is selected in the event.
fr: Affiche si les inscriptions à l'événement sont ouvertes ou fermées ; rien n'est affiché si ce choix est configuré dans l'événement.

en: URL to ticketing for event.
fr: URL du ticket de l'événement.

en: Registration information about this event.
fr: Information d'inscription à l'événement.

en: Displays the current status of the event: either "Published" or "Reserved" - primary used in email templates.
fr: Affiche le statut actuel de l'événement : "Publié" ou "Réservé" - utilisé en premier dans le modèle d'e-mail.

en: Location Template Tags
fr: Modèle des balises de lieu

en: Displays the name of the location of the event.
fr: Affiche le nom du lieu de l'événement.

en: Displays the first line of the site address.
fr: Affiche la première ligne de l'adresse du lieu.

en: Displays the second line of the site address.
fr: Affiche la seconde ligne de l'adresse du lieu.

en: Displays the city for the location.
fr: Affiche la commune de l'événement.

en: Displays the state for the location.
fr: Affiche le département de l'événement.

en: Displays the postcode for the location.
fr: Affiche le code postal du lieu.

en: Shows the custom region entered for the location.
fr: Affiche la région personnalisée renseignée pour le lieu.

en: Displays the country for the event location.
fr: Affiche le pays de l'événement.

en: Output the URL for the location link.
fr: Affiche l'URL vers le lien du lieu.

en: Output the stored phone number for the location.
fr: Affiche le numéro de téléphone enregistré pour le lieu.

en: Output a hyperlink to the location's listed link with default link text.
fr: Affiche un hyperlien vers le lien de la liste des lieux avec le texte par défaut.

en: Displays the event address in <a href="http://microformats.org/wiki/hcard">hcard</a> format.
fr: Affiche l'adresse du lieu au format <a href="http://microformats.org/wiki/hcard">hcard</a>.

en: Displays a link to a Google Map of the event, if sufficient address information is available. If not, will be empty.
fr: Affiche le lien vers la carte Google Map, si les renseignements sur l'adresse sont disponibles, sinon il sera vide.

en: Produces the URL for the Google Map for the event location if sufficient address information is available. If not, will be empty.
fr: Fournit l'URL de la carte Google Map, si les renseignements sur l'adresse sont disponibles, sinon il sera vide.

en: Output Google Map if sufficient address information is available. If not, will be empty.
fr: Affiche la carte Google Map, si les renseignements sur l'adresse sont disponibles. Sinon il sera vide.

en: Unordered list of accessibility options for this location.
fr: Une liste non ordonnée des options d'accessibilité de ce lieu.

en: Category Template Tags
fr: Modèle des balises de catégorie

en: Displays the name of the category the event is in.
fr: Affiche le nom de la catégorie de l'événement.

en: Produces the address of the current event's category icon.
fr: Fournit l'adresse de l'icône de la catégorie de l'événement.

en: Produces the HTML for the current event's category icon.
fr: Fournit le code HTML pour l’icône de la catégorie de l'événement courant.

en: Produces the hex code for the current event's category color.
fr: Fournit le code hexadécimal pour la couleur de la catégorie de l'événement courant.

en: Displays the ID for the category the event is in.
fr: Affiche l'ID de la catégorie de l'événement.

en: Special use Template Tags
fr: Modèle des balises spéciales

en: A unique ID for the current instance of an event.
fr: Une ID unique pour l'instance de l'événement.

en: The ID for the event record associated with the current instance of an event.
fr: L'ID de l'événement enregistré associé avec l'instance courante de l'événement.

en: Get Plug-in Support
fr: Obtenir de l'aide pour l'extension

en: My Calendar support requests can only be sent by administrators.
fr: Les demandes de support pour My Calendar ne peuvent être envoyées que par les administrateurs.

en: <strong>Uninstalling the plugin</strong>: Although the WordPress standard and expectation is for plug-ins to delete any custom database tables when they're uninstalled, My Calendar <em>does not do this</em>. This was a conscious decision on my part -- the data stored in your My Calendar tables is yours; with the sole exception of the "General" category, you added every piece of it yourself. As such, I feel it would be a major disservice to you to delete this information if you uninstall the plug-in. As a result, if you wish to get rid of the plug-in completely, you'll need to remove those tables yourself. All your My Calendar settings will be deleted, however.
fr: <strong>Désinstaller l'extension</strong> : Contrairement à la procédure classique relative à la désinstallation des extensions dans WordPress, la désinstallation de My Calendar <em>ne supprimera pas</em> la base de données associée. C'est une décision réfléchie de ma part, ces données ont été crées uniquement par vous et donc vous appartiennent. Je pense que ce ne serait pas vous rendre service que de supprimer ces données. Aussi, je préfère vous laisser choisir. Si vous souhaitez une désinstallation vraiment complète de l’extension, il vous faudra supprimer la base de données vous-même.

en: <strong>Donations</strong>: I appreciate anything you can give. %s may not seem like much, but it can really add up when thousands of people are using the software. Please note that I am not a non-profit organization, and your gifts are not tax deductible. Thank you!
fr: <strong>Donations</strong>: J'apprécie tout ce que vous pouvez donner. %s peut ne pas sembler beaucoup, mais cela peut en fait compter lorsque des milliers de personnes utiliser le logiciel. Noter s'il vous plaît que je ne suis pas une organisation à but non lucratif et que vos dons ne sont pas déductibles. Merci !

en: Location Controls Updated
fr: Les contrôles du lieu ont été mis à jour.

en: %1$d locations deleted successfully out of %2$d selected
fr: %1$d lieux supprimés avec succès sur %2$d sélectionnés

en: Your locations have not been deleted. Please investigate.
fr: Vos lieux n'ont pas été supprimés. Merci de vérifier.

en: Location added successfully
fr: Le lieu a été ajouté avec succès.

en: Location could not be added to database
fr: Le lieu n'a pas pu être ajouté à la base de données.

en: Location deleted successfully
fr: Le lieu a été supprimé avec succès.

en: Location could not be deleted
fr: Le lieu n'a pas pu être supprimé.

en: Location could not be edited.
fr: Le lieu n'a pas pu être modifié.

en: Location was not changed.
fr: Le lieu n'a pas été changé.

en: Location edited successfully
fr: Le lieu a été modifié avec succès.

en: Add New Location
fr: Ajouter un nouveau lieu

en: Edit Location
fr: Modifier le lieu

en: Location Editor
fr: Éditeur de lieu

en: Add Location
fr: Ajouter un lieu

en: Add a New Location
fr: Ajouter un nouveau lieu

en: Manage Locations
fr: Gérer les lieux

en: None
fr: Aucune

en: &laquo; Previous<span class="screen-reader-text"> Locations</span>
fr: &laquo; <span class="screen-reader-text">Lieux</span> précédents

en: Next<span class="screen-reader-text"> Locations</span> &raquo;
fr: <span class="screen-reader-text">Lieux</span> suivants &raquo;

en: Delete locations
fr: Supprimer les lieux

en: There are no locations in the database yet!
fr: Il n'y a encore aucun lieu dans cette base de données !

en: Please note: editing or deleting locations stored for re-use will have no effect on any event previously scheduled at that location. The location database exists purely as a shorthand method to enter frequently used locations into event records.
fr: Merci de noter que l'édition ou la suppression de lieux enregistrés pour une réutilisation n'a aucun effet sur les événements prévus à ce lieu. La base de données des lieux existe uniquement comme un raccourci pour récupérer les lieux fréquemment utilisés dans les enregistrements d'événements.

en: Control Input Options for Location Fields
fr: Options de contrôles d'entrée des champs de lieu

en: Location Controls for %s
fr: Contrôles du lieu pour %s

en: Value, Label (one per line)
fr: Valeur, Libellé (un par ligne)

en: Save Location Controls
fr: Enregistrer les contrôles du lieu

en: Copy this location into the locations table
fr: Copier cet emplacement dans la table des emplacements

en: Location Address
fr: Adresse du lieu

en: If you supply GPS coordinates for your location, they will be used in place of any other address information to provide your map link.
fr: Les coordonnées GPS seront employées à la place des autres champs pour générer le lien vers votre carte.

en: Location Contact Information
fr: Information du contact sur place

en: Secondary Phone
fr: Tél. secondaire

en: Not Applicable
fr: Non applicable

en: Close
fr: Fermer

en: Posted by
fr: Publié par

en: View full calendar
fr: Voir le calendrier complet

en: Edit This Date
fr: Modifier cette date

en: Edit All
fr: Tout modifier

en: Delete This Date
fr: Supprimer cette date

en: Delete All
fr: Tout supprimer

en: Go
fr: Aller

en: Calendar: Print View
fr: Calendrier : Vue Impression

en: Return to calendar
fr: Revenir au calendrier

en: <span class="maybe-hide">View as </span>Grid
fr: <span class="maybe-hide">Vue </span>Calendrier

en: <span class="maybe-hide">View as </span>List
fr: <span class="maybe-hide">Vue en </span>Liste

en:  and %d other event
fr: et %d autre événement

en:  and %d other events
fr: et %d autres événements

en: Sorry, your search produced no results.
fr: Désolé, votre recherche n'a produit aucun résultat.

en: Events Search for &ldquo;%s&rdquo;
fr: Recherche d'événement pour &ldquo;%s&rdquo;

en: <abbr title="Sunday">S</abbr>
fr: <abbr title="Dimanche">D</abbr>

en: <abbr title="Monday">M</abbr>
fr: <abbr title="Lundi">L</abbr>

en: <abbr title="Tuesday">T</abbr>
fr: <abbr title="Mardi">M</abbr>

en: Event Title
fr: Titre de l'événement

en: Approve
fr: Approuver

en: An administrator must approve your new event.
fr: Un administrateur doit approuver votre nouvel événement.

en: This event is not spam
fr: Cet événement n'est pas un spam

en: Post to Twitter (via WP to Twitter)
fr: Publier sur Twitter (via WP to Twitter)

en: Date and Time
fr: Date et heure

en: Event Date and Time
fr: Date et heure de l'événement

en: This is a multi-day event.
fr: Ceci est un événement multi-jours.

en: Enter start and end dates/times for each occurrence of the event.
fr: Entrer les heures/dates de début et de fin de chacune des occurrences de l'événement.

en: Add another occurrence
fr: Ajouter une autre occurence

en: Remove last occurrence
fr: Supprimer la dernière occurence

en: Scheduled dates for this event
fr: Dates prévues pour cet événement

en: Editing a single date of an event changes only that date. Editing the root event changes all events in the series.
fr: Modifier une seule date d'un événement modifie seulement cette date. Modifier l'événement racine modifie tous les événements de la série.

en: Related Events:
fr: Événements liés :

en: Edit group
fr: Modifier le groupe

en: Event Location
fr: Lieu de l'événement

en: Choose a preset location:
fr: Choisir un lieu déjà enregistré :

en: Current location: %s
fr: Lieu actuel : %s

en: Add recurring locations for later use.
fr: Ajouter des lieux récurrents pour une utilisation future.

en: Special scheduling options
fr: Options spéciales de programmation

en: Special Options
fr: Options spéciales

en: Cancel this event if it occurs on a date with an event in the Holidays category
fr: Supprimer cet événement si une occurrence correspond à un événement de la catégorie 'Vacances'

en: If this event recurs, and falls on the 5th week of the month in a month with only four weeks, move it back one week.
fr: Si cet événement récurrent tombe sur la 5ème semaine d'un mois qui n'en compte que quatre, le déplacer d'une semaine en amont.

en: Notes
fr: Remarques

en: Clear filters
fr: Effacer les filtres

en: Spam
fr: Indésirable (spam)

en: Search
fr: Rechercher

en: Search Events
fr: Rechercher événements

en: Published
fr: Publié

en: Reserved
fr: Réservé

en: Archived
fr: Archivé

en: All
fr: Tout

en: &laquo; Previous<span class="screen-reader-text"> Events</span>
fr: &laquo; <span class="screen-reader-text">Événement</span> précédent

en: Next<span class="screen-reader-text"> Events</span> &raquo;
fr: <span class="screen-reader-text">Événement</span> suivant &raquo;

en: Delete events
fr: Supprimer les événements

en: Approve events
fr: Approuver les événements

en: Archive events
fr: Archiver les événements

en: Check/Uncheck all
fr: Sélectionner/Désélectionner tout

en: Title
fr: Titre

en: Location
fr: Lieu

en: Date/Time
fr: Date/Heure

en: Author
fr: Auteur

en: Possible spam
fr: Possiblement indésirable (spam)

en: Copy
fr: Copier

en: Edit Group
fr: Modifier le groupe

en: Not editable.
fr: Non modifiable

en: Reject
fr: Rejeter

en: Approved
fr: Approuvé

en: Rejected
fr: Rejeté

en: Awaiting Approval
fr: En attente d'approbation

en: Filter by location
fr: Filtrer par lieu

en: Show only:
fr: Montrer seulement :

en: Recurs
fr: Occurrences

en: Never
fr: Aucune

en: Daily
fr: Quotidienne

en: Every %d days
fr: Tous les %d jours

en: Weekdays
fr: Jours ouvrés

en: Every %d weekdays
fr: Chaque %d jours de la semaine.

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Every %d weeks
fr: Toutes les %d semaines.

en: Bi-Weekly
fr: Deux fois par semaine

en: Monthly (by date)
fr: Mensuel (par date)

en: Every %d months (by date)
fr: Tous les %d mois (par date)

en: Monthly (by day)
fr: Mensuel (par jour)

en: Yearly
fr: Annuel

en: Every %d years
fr: Tous les %d ans

en: &ndash; %d Times
fr: &ndash; %d fois

en: Filter by author
fr: Filtrer par auteur

en: Filter by category
fr: Filtrer par catégorie

en: View Archived Events
fr: Afficher les événements archivés

en: Return to Manage Events
fr: Retourner à la gestion des événements

en: There are no events in the database meeting your current criteria.
fr: Il n'y a pas d'événements dans la base de données qui répondent à vos critères actuels.

en: Your event end date must be either after or the same as your event begin date
fr: La date de fin doit être identique ou postérieure à la date du début de l'événement.

en: Your date formatting is correct but one or more of your dates is invalid. Check for number of days in month and leap year related errors.
fr: Votre format de date est correct mais une ou plus de vos dates sont incorrectes. Vérifiez le nombre de jours dans le mois et si ce n'est pas une année bissextile.

en: The time field must either be blank or be entered in the format hh:mm am/pm
fr: Le champ heure peut être soit vide soit au format hh:mm am/pm

en: The end time field must either be blank or be entered in the format hh:mm am/pm
fr: L'heure de fin doit soit être vide soit être entrée sous la forme hh:mm am/pm

en: Untitled Event
fr: Événement Sans Titre

en: That event conflicts with a previously scheduled event.
fr: Cet événement entre en conflit avec un événement programmé précédemment.

en: Editing:
fr: Modification :

en: Date (YYYY-MM-DD)
fr: Date (AAAA-MM-JJ)

en: From
fr: De

en: To
fr: À

en: All day event
fr: Toute la journée

en: Time label:
fr: Libellé de l'heure :

en: Hide end time
fr: Masquer l'heure de fin

en: End Date (YYYY-MM-DD, optional)
fr: Date de fin (AAAA-MM-JJ, facultative)

en: Open
fr: Inscriptions ouvertes

en: Closed
fr: Inscriptions fermées

en: Does not apply
fr: Pas d'inscription

en: If this event recurs, it can only be registered for as a complete series.
fr: Si cet événement est récurrent, il peut-être enregistré comme une série complète.

en: Tickets URL
fr: Adresse URL des tickets

en: Registration Information
fr: Information d'inscription

en: No related events
fr: Aucun événement lié

en: Shortcode Attributes
fr: Attributs des balises de raccourci

en: Location filter type:
fr: Type de filtre de lieu :

en: All locations
fr: Tous les lieux

en: Location Name
fr: Nom du lieu

en: City
fr: Ville

en: State
fr: État

en: Postal Code
fr: Code postal

en: Country
fr: Pays

en: Region
fr: Région

en: Location filter value:
fr: Valeur du filtre de lieu :

en: <strong>Note:</strong> If you provide a location filter value, it must be an exact match for that information as saved with your events. (e.g. "Saint Paul" is not equivalent to "saint paul" or "St. Paul")
fr: <strong>Remarque :</strong> Si vous indiquez une valeur de filtre de lieu, cette dernière doit correspondre exactement à la valeur indiquée dans l'événement. (par exemple "Saint Paul" ne correspond ni à "saint paul" ni à "St. Paul")

en: Limit by Author
fr: Limiter par auteur

en: All authors
fr: Tous les auteurs

en: Limit by Host
fr: Limiter par hôte

en: All hosts
fr: Tous les hôtes

en: Grid
fr: Grille

en: List
fr: Liste

en: Time Segment
fr: Segment horaire

en: Month
fr: Mois

en: Next Month
fr: Mois suivant

en: Week
fr: Semaine

en: Day
fr: Jour

en: Default
fr: Valeur par défaut

en: For navigational fields above and below the calendar: the defaults specified in your settings will be used if the attribute is left blank. Use <code>none</code> to hide all navigation elements.
fr: Champs de navigation au-dessus et en-dessous du calendrier: les valeurs par défaut spécifiées dans vos réglages seront utilisées si l'attribut est laissé vide. Utilisez <code>none</code> pour cacher tous les éléments de navigation.

en: Navigation above calendar
fr: Navigation au-dessus du calendrier

en: Navigation below calendar
fr: Navigation sous le calendrier

en: Fallback Text
fr: Texte alternatif

en: Template
fr: Modèle

en: Events/Days Before Current Day
fr: Événements/Jours avant aujourd'hui

en: Events/Days After Current Day
fr: Événements/Jours après aujourd'hui

en: Events/Days to Skip
fr: Événements/Jours à sauter

en: Fallback
fr: Alternative

en: Type of Upcoming Events List
fr: Type de liste des événements à venir

en: Current Month
fr: Mois actuel

en: Current Year
fr: Année actuel

en: Event Order
fr: Ordre des Événements

en: Ascending
fr: Croissant

en: Descending
fr: Décroissant

en: Generate Shortcode
fr: Générer le raccourci

en: Event not updated.
fr: Événement non mis à jour.

en: Nothing was changed in that update.
fr: Rien n'a été modifié dans cette mise à jour.

en: Event not grouped.
fr: Événement non groupé.

en: Event grouped successfully
fr: L'événement a été regroupé avec succès

en: Edit Event Group
fr: Modifier le groupe d'événements

en: You must provide an event group id in order to edit it
fr: Vous devez fournir l'ID du groupe d'événement pour le modifier

en: Manage Event Groups
fr: Gérer les groupes d'événements

en: Grouped events can be edited simultaneously. When you choose a group of events to edit, the form will be pre-filled with the content applicable to the member of the event group you started from. (e.g., if you click on the "Edit Group" link for the 3rd of a set of events, the boxes will use the content applicable to that event.). You will also receive a set of checkboxes which will indicate which events in the group should have these changes applied. (All grouped events can also be edited individually.)
fr: Les événements groupés peuvent être modifiés simultanément. Quand un groupe d'événements est choisi pour modification, le formulaire sera renseigné avec le contenu relatif au premier événement sélectionné. (par exemple, si vous cliquez sur le lien "Modifier le groupe" à partir du troisième élément de la liste sélectionnée, le formulaire sera renseigné avec les données de cet événement). Un ensemble de cases à cocher sera proposé pour indiquer quels événements de la sélection devront être concernés par les modifications. (Tous les événements groupés peuvent ainsi être modifiés simultanément)

en: Select an event group to edit.
fr: Sélectionnez un groupe d'événements à modifier.

en: Create/Modify Groups
fr: Créer / Modifier des groupes

en: <strong>NOTE:</strong> The group editable fields for the events in this group do not match
fr: <strong>Remarque :</strong> Les valeurs des champs modifiables dans ce groupe ne sont pas identiques pour tous les événements.

en: The group editable fields for the events in this group match.
fr: Les champs modifiables du groupe pour les événements dans ce groupe correspondent.

en: Apply these changes to:
fr: Appliquer les changements à :

en: Remove checked events from this group
fr: Retirer les événements sélectionnés de ce groupe

en: You must provide a group ID to edit groups
fr: Vous devez fournir l'ID du groupe pour modifier les groupes

en: Enter your Event Information
fr: Entrez les détails de l'événement

en: (required)
fr: (obligatoire)

en: Fields do not match
fr: Les champs ne correspondent pas

en: Selected dates are a single multi-day event.
fr: Les dates sélectionnées sont un événement multi-jour unique.

en: Event Description (<abbr title="hypertext markup language">HTML</abbr> allowed)
fr: Description de l'événement (<abbr title="hypertext markup language">HTML</abbr> autorisé)

en: Event Short Description (<abbr title="hypertext markup language">HTML</abbr> allowed)
fr: Courte description de l'événement (<abbr title="hypertext markup language">HTML</abbr> autorisé)

en: Event Host
fr: Hôte de l'événement

en: Event Category
fr: Catégorie de l'événement

en: Event Link (Optional)
fr: Lien de l'événement (facultatif)

en: Link will expire after event.
fr: Le lien expirera après l'événement.

en: Event Registration Options
fr: Options d'Inscription d'événement

en: Event Registration Status
fr: État de l'inscription aux événements

en: Name of Location (e.g. <em>Joe's Bar and Grill</em>)
fr: Nom du lieu (p.ex. <em>le bistrot de Dédé</em>)

en: Street Address
fr: Adresse

en: Street Address (2)
fr: Adresse (2)

en: State/Province
fr: État / Province

en: Initial Zoom
fr: Vue initiale

en: Neighborhood
fr: Quartier

en: Small City
fr: Ville

en: Large City
fr: Agglomération

en: Greater Metro Area
fr: Agglomération et environs

en: Phone
fr: Tel.

en: Location URL
fr: URL du lieu

en: GPS Coordinates (optional)
fr: Coordonnées GPS (facultatives)

en: Location Accessibility
fr: Accessibilité du lieu

en: The event title must be between 1 and 255 characters in length.
fr: Le titre de l'événement ne doit pas dépasser 255 caractères.

en: Grouped Events
fr: Événements groupés

en: Ungrouped Events
fr: Événements non groupés

en: Check a set of events to group them for mass editing.
fr: Vérifier un lot d'événements pour les regrouper en vue de les modifer.

en: Group checked events for mass editing
fr: Regrouper les événements sélectionnés pour modification

en: Group
fr: Grouper

en: Where
fr: Où

en: Starts
fr: Débute

en: Ungrouped
fr: Dégroupé

en: Forever
fr: Toujours

en: %d Times
fr: %d fois

en: There are no events in the database!
fr: Il n'y a aucun événement dans la base de données !

en: How to use My Calendar
fr: Comment utiliser My Calendar

en: Getting Started
fr: Mise en route

en: Add the My Calendar shortcode (<code>[my_calendar]</code>) to a page.
fr: Ajoutez le raccourci My Calendar (<code>[my_calendar]</code>) à une page.

en: Add events by clicking on the Add/Edit Events link in the admin or on "Add Events" in the toolbar.
fr: Ajoutez des évènements en cliquant sur le lien Ajouter/Modifier des évènements sur la barre d'administration.

en: Select your preferred stylesheet in the Styles Editor
fr: Sélectionnez votre feuille de style préférée dans l'éditeur de styles

en: Read more help documentation below or <a href="%s">purchase the My Calendar User's Guide</a> to learn more -- but the above is all that you need to do to begin using the calendar.
fr: Lisez la documentation complémentaire ci-dessous ou <a href="%s">achetez le guide d'utilisation de My Calendar</a> pour en savoir plus --  mais ce qui précède est tout ce dont vous avez besoin pour commencer à utiliser le calendrier.

en: Shortcode Generator
fr: Générateur de shortcode

en: Shortcodes
fr: Raccourcis

en: Calendar Behaviors: List View
fr: Comportement : Vue en liste

en: Calendar Behaviors: Mini Calendar View
fr: Comportement : Vue en mini-calendrier

en: Calendar Behaviors: AJAX
fr: AJAX

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Default category changed.
fr: La catégorie par défaut a été changée.

en: Holiday category changed.
fr: Catégorie vacances modifiée

en: Category added successfully
fr: La catégorie a été ajoutée avec succès.

en: Category addition failed.
fr: Impossible d'ajouter la catégorie.

en: Category deleted successfully. Categories in calendar updated.
fr: La catégorie a été supprimée avec succès. Les catégories du calendrier ont été mises à jour.

en: Category deleted successfully. Categories in calendar not updated.
fr: La catégorie a été supprimée avec succès. Les catégories du calendrier n'ont pas été mises à jour.

en: Category not deleted. Categories in calendar updated.
fr: La catégorie n'a pas été supprimée. Les catégories du calendrier ont été mises à jour.

en: Category edited successfully.
fr: La catégorie a été modifiée avec succès.

en: Category was not edited.
fr: La catégorie n'a pas été modifiée.

en: Add Category
fr: Ajouter une catégorie

en: Edit Category
fr: Modifier la catégorie

en: Category Editor
fr: Éditeur de catégorie

en: Category Name
fr: Nom de la catégorie

en: Color
fr: Couleur

en: Category Icon
fr: Icône de la catégorie

en: Private category (logged-in users only)
fr: Catégorie privée (utilisateurs enregistrés uniquement)

en: Default category
fr: Catégorie par défaut

en: Holiday Category
fr: Catégorie Vacances

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Add a New Category
fr: Ajouter une nouvelle catégorie

en: Category List
fr: Liste des catégories

en: Manage Categories
fr: Gérer les catégories

en: Color/Icon
fr: Couleur / Icône

en: Private
fr: Privé

en: Edit
fr: Modifier

en: Delete
fr: Supprimer

en: (Default)
fr: (Valeur par défaut)

en: (Holiday)
fr: (Vacances)

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: N/A
fr: N/I

en: Are you sure you want to delete this category?
fr: Êtes-vous certain(e) de vouloir supprimer cette catégorie ?

en: There are no categories in the database - or something has gone wrong!
fr: Il n'y a pas de catégorie dans la base de données - ou quelque chose n'a pas fonctionné !

en: Settings
fr: Réglages

en: Help
fr: Aide

en: Characters left:
fr: Caractères restants :

en: <br /><strong>Note:</strong> Please review the <a class="thickbox" href="%1$s">changelog</a> before upgrading.
fr: <br /><strong>Remarque :</strong> Merci de consulter le <a class="thickbox" href="%1$s">journal des modifications</a> avant de mettre à jour.

en: Accessible Entrance
fr: Entrée accessible à tous

en: Accessible Parking Designated
fr: Stationnement réservé

en: Accessible Restrooms
fr: Toilettes accessibles à tous

en: Accessible Seating
fr: Siège adapté à tous

en: Accessible Transportation Available
fr: Transport pour personne à mobilité réduite

en: Wheelchair Accessible
fr: Accessible en chaise roulante

en: Courtesy Wheelchairs
fr: Prêt de fauteuils roulants

en: Bariatric Seating Available
fr: Siège bariatrique disponible

en: Elevator to all public areas
fr: Accès en ascenseur à toutes les zones publiques

en: Braille Signage
fr: Signalitique en braille

en: Fragrance-Free Policy
fr: Politique pour un milieu sans parfum

en: Other
fr: Autres

en: Audio Description
fr: Audio description

en: ASL Interpretation
fr: Présentation en LSF

en: ASL Interpretation with voicing
fr: Présentation en LSF avec parole

en: Deaf-Blind ASL
fr: Malentendants et malvoyants LSF

en: Real-time Captioning
fr: Sous-titrage en temps réel

en: Scripted Captioning
fr: Sous-titrage incrusté

en: Assisted Listening Devices
fr: Appareils d'aide auditive

en: Tactile/Touch Tour
fr: Visite tactile

en: Braille Playbill
fr: Programme en braille

en: Large Print Playbill
fr: Programme en gros caractères

en: Sensory Friendly
fr: Respectueux des sensations

en: You do not have any categories created. Please <a href="%s">create at least one category!</a>
fr: Vous n'avez pas encore créer de catégories. Merci de <a href="%s">créer au moins une catégorie !</a>

en: Add Event
fr: Ajouter un événement

en: View Calendar
fr: Voir le Calendrier

en: Set Calendar URL
fr: Définir l'URL du Calendrier

en: Events
fr: Événements

en: Categories
fr: Catégories

en: Locations
fr: Lieux

en: Event Notifications
fr: Notifications d'événement

en: Is this your calendar page?
fr: Est-ce votre page de calendrier ?

en: No valid calendar detected. Please provide a URL!
fr: Calendrier non valide détecté. Svp fournissez une URL !

en: Please read the FAQ and other Help documents before making a support request.
fr: Merci de lire la FAQ et les documents d'aide disponibles avant de solliciter le support.

en: Please describe your problem in detail. I'm not psychic.
fr: Veuillez décrire votre problème en détails. Je ne suis pas extralucide.

en: Thank you for supporting the continuing development of this plug-in! I'll get back to you as soon as I can.
fr: Merci de soutenir le développement de cette extension ! Je vous réponds dès que possible.

en: I'll get back to you as soon as I can, after dealing with any support requests from plug-in supporters.
fr: Je réponds dès que possible après avoir donné suite aux sollicitations portées par les contributeurs au projet.

en: Sorry! I couldn't send that message. Here's the text of your request:
fr: Désolé ! je n'ai pas réussi à envoyer votre message. Voilà le texte de votre demande :

en: From:
fr: Depuis&nbsp;:

en: Send Support Request
fr: Envoyer votre demande

en: The following additional information will be sent with your support request:
fr: Les informations suivantes seront envoyées au support avec votre requête :

en: Does not recur
fr: N'est pas réccurent

en: Days
fr: Jour(s)

en: Days, weekdays only
fr: Jour(s), jours de semaine seulement

en: Weeks
fr: Semaine(s)

en: Months by date (e.g., the 24th of each month)
fr: Mois par date (p.ex. le 24 de chaque mois)

en: Month by day (e.g., the 3rd Monday of each month)
fr: Mois par jour (p.ex.: le 3ème lundi de chaque mois)

en: Year
fr: Année

en: event
fr: événement

en: events
fr: événements

en: Event
fr: Événement

en: Create New %s
fr: Créer un nouvel %s

en: Modify %s
fr: Modifier l'%s

en: New %s
fr: Nouvel %s

en: View %s
fr: Afficher l&rsquo;%s

en: Search %s
fr: Rechercher %s

en: No %s found
fr: Aucun %s trouvé

en: No %s found in Trash
fr: Aucun %s trouvé dans la Corbeille

en: %s Categories
fr: Catégories du %s

en: %1$s updated. <a href="%2$s">View %1$s</a>
fr: %1$s mis à jour. <a href="%2$s">Afficher l&rsquo;%1$s</a>

en: Custom field updated.
fr: Champ personnalisé mis à jour.

en: Custom field deleted.
fr: Champ personnalisé supprimé.

en: %s updated.
fr: %s mis à jour.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: %1$s restored to revision from %2$ss
fr: %1$s récupéré depuis la révision du %2$ss

en: %1$s published. <a href="%2$s">View %3$s</a>
fr: %1$s publié. <a href="%2$s">Afficher l&rsquo;%3$s</a>

en: %s saved.
fr: %s enregistré.

en: %1$s submitted. <a target="_blank" href="%2$s">Preview %3$s</a>
fr: %1$s proposé. <a target="_blank" href="%2$s">Prévisualiser l&rsquo;%3$s</a>

en: %1$s scheduled for: <strong>%2$s</strong>. <a target="_blank" href="%3$s">Preview %4$s</a>
fr: %1$s prévu pour le&nbsp;: <strong>%2$s</strong>. <a target="_blank" href="%3$s">Prévisualiser l&rsquo;%4$s</a>

en: M j, Y @ G:i
fr: j F Y \à G \h i \m

en: %1$s draft updated. <a target="_blank" href="%2$s">Preview %3$s</a>
fr: Brouillon d&rsquo;%1$s mis à jour. <a target="_blank" href="%2$s">Prévisualiser %3$s</a>

en: <strong>Location:</strong> %s
fr: <strong>Lieu :</strong> %s

en: <a href="%s">Edit event</a>.
fr: <a href="%s">Modifier l'événement</a>.

en: Delete Event
fr: Supprimer l'événement

en: Are you sure you want to delete this event?
fr: Êtes-vous certain(e) de vouloir supprimer cet événement ?

en: You do not have permission to delete that event.
fr: Vous n'avez pas la permission de supprimer cet événement.

en: You do not have permission to approve that event.
fr: Vous n'avez pas la permission d'approuver cet événement.

en: You do not have permission to reject that event.
fr: Vous n'avez pas la permission de rejeter cet événement.

en: %1$d events deleted successfully out of %2$d selected
fr: %1$d événements supprimés avec succès des %2$d sélectionnés.

en: Error
fr: Erreur

en: Your events have not been deleted. Please investigate.
fr: Vos événements n'ont pas été supprimés. Merci de vérifier.

en: Your events have not been approved. Please investigate.
fr: Vos événements n'ont pas été approuvés. Merci de vérifier.

en: %1$d events approved successfully out of %2$d selected
fr: %1$d événements approuvés avec succès sur %2$d sélectionnés

en: Could not archive those events.
fr: Impossible d'archiver ces événements.

en: %1$d events archived successfully out of %2$d selected.
fr: %1$d événements archivés avec succès sur %2$d sélectionnés.

en: Manage Events
fr: Gérer les événements

en: My Events
fr: Mes événements

en: My Calendar has identified that you have the Calendar plugin by Kieran O'Shea installed. You can import those events and categories into the My Calendar database. Would you like to import these events?
fr: L'extension Calendar de Kieran O'Shea a été détecté sur votre installation WordPress. Vous pouvez importer les événements et catégories dans la base de données de My Calendar. Voulez-vous lancer l'importation ?

en: Import from Calendar
fr: Importer depuis Calendar

en: Although it is possible that this import could fail to import your events correctly, it should not have any impact on your existing Calendar database. If you encounter any problems, <a href="http://www.joedolson.com/contact.php">please contact me</a>!
fr: Il est possible que cette importation comporte des erreurs, toutefois, cela ne devrait pas affecter votre base de données Calendar. Si vous rencontrez des difficultés, <a href="http://www.joedolson.com/contact.php">contactez-moi</a> !

en: Return to Calendar
fr: Retourner au calendrier

en: Currently editing your local calendar
fr: Modification en cours du calendrier local

en: Currently editing your central calendar
fr: Modification en cours du calendrier central

en: Edit Event
fr: Modifier l'événement

en: You must provide an event id in order to edit it
fr: Vous devez fournir l'ID d'un événement pour le modifier

en: Copy Event
fr: Copier l'événement

en: I'm sorry! I couldn't add that event to the database.
fr: Désolé ! Impossible d'ajouter l'événement dans la base de données.

en: Event saved. An administrator will review and approve your event.
fr: Événement enregistré. Un administrateur va le passer en revue et l'approuver.

en: Event added. It will now show on the calendar.
fr: Événement ajouté. Il va maintenant apparaître sur le calendrier.

en:  <a href="%s">View Event</a>
fr:  <a href="%s">Afficher l&rsquo;événement</a>

en: View <a href="%s">your calendar</a>.
fr: Voir <a href="%s">votre calendrier</a>.

en: Date/time information for this event has been updated.
fr: L'information de date/heure pour cet événement a été mise à jour.

en: Your event was not updated.
fr: Votre événement n'a pas été mis à jour.

en: Event updated successfully
fr: L'événement a été mis à jour avec succès

en: You do not have sufficient permissions to edit that event.
fr: Vous n'avez pas les droits nécessaires pour modifier cet événement.

en: You can't delete an event if you haven't submitted an event id
fr: Vous ne pouvez pas supprimer un événement si vous ne fournissez pas son ID

en: Event deleted successfully
fr: L'événement a été supprimé avec succès

en: Despite issuing a request to delete, the event still remains in the database. Please investigate.
fr: En dépit de votre demande de suppression, l'événement est toujours présent dans la base de données. Merci de vérifier.

en: Sorry! That's an invalid event key.
fr: Désolé, cet clé d'événement est invalide.

en: Sorry! We couldn't find an event with that ID.
fr: Désolé, aucun événement ne correspond à cet ID.

en: This event must be approved in order for it to appear on the calendar.
fr: Cet événement doit être approuvé avant de pouvoir apparaître dans votre calendrier.

en: Host
fr: Hôte

en: Event Description
fr: Description d'événement

en: Short Description
fr: Courte description

en: Add an image:
fr: Ajouter une image :

en: Upload
fr: Envoyer

en: Category
fr: Catégorie

en: Link will expire after event
fr: Le lien expirera après l'événement

en: Recurring
fr: Récurrent

en: Recurring Events
fr: Événements réccurents

en: Repeats
fr: Répétitions

en: times
fr: fois

en: every
fr: tous les

en: Units
fr: Unités

en: Your entry is the number of events after the first occurrence of the event: a recurrence of <em>2</em> means the event will happen three times.
fr: Votre entrée est le nombre d'événements après la première occurrence de l'événement : une récurrence de <em>2</em> signifie que l'événement aura lieu trois fois.

en: Event Access
fr: Accessibilité de l'événement

en: Event Registration Settings
fr: Réglages d'Inscription d'événement

en: Event Registration
fr: Inscription d'événement

en: This event ends after the next occurrence begins. Events must end <strong>before</strong> the next occurrence begins.
fr: Cet événement termine après que l’occurrence suivante ne commence. Les événements doivent être terminés <strong>avant</strong> que les occurrences suivantes ne commencent.

en: Event end date: <strong>%s %s</strong>. Next occurrence starts: <strong>%s</strong>
fr: Date de fin de l'événement : <strong>%s %s</strong>. Début de la prochaine occurrence : <strong>%s</strong>

en: Edit Event Post
fr: Modifier l'événement

en: Manage events
fr: Gérer les événements

en: Manage your events
fr: Gérer les événemtents

en: Save Event
fr: Enregistrer l'événement

en: There was an error acquiring information about this event instance. The ID for this event instance was not provided. <strong>You are editing this entire recurrence set.</strong>
fr: Il y a eu une erreur lors de la récupération de l'information sur l'instance de cet événement. L'identifiant (ID) de cette instance d'événement n'a pas été fourni. <strong>Vous modifiez l'ensemble de ce groupe de récurrence.</strong>

en: Event Details
fr: Détails de l'événement

en: The My Calendar API is not enabled.
fr: L'API de My Calendar n'est pas activée.

en: Behavior Settings saved
fr: Paramètres du comportement enregistrés

en: My Calendar Script Manager
fr: Gestionnaire de scripts My Calendar

en: Use Custom JS
fr: Utiliser du JS personnalisé

en: Insert scripts on these pages (comma separated post IDs)
fr: Insérer des scripts sur ces pages (IDs d'articles séparées par des virgules)

en: Calendar Behaviors: Grid View
fr: Vue en liste
