Stable (latest release) - en to ro translation catalogue (174 entries)

en: %1$s changed the comment status to %2$s.
ro: %1$s a schimbat starea comentariului la %2$s.

en: %d comment could not be checked. | %d comments could not be checked.
ro[0]: %d comentariu nu poate fi verificat.
ro[1]: %d comentarii nu pot fi verificate.
ro[2]: %d de comentarii nu pot fi verificate.

en: %d comment moved to Spam. | %d comments moved to Spam.
ro[0]: %d comentariu mutat în Spam.
ro[1]: %d comentarii mutate în Spam.
ro[2]: %d de comentarii mutate în Spam.

en: %s ago
ro: acum %s

en: %s approved | %s approved
ro[0]: %s aprobat
ro[1]: %s aprobate
ro[2]: %s aprobate

en: %s false positive | %s false positives
ro[0]: %s fals pozitiv
ro[1]: %s fals pozitive
ro[2]: %s de fals pozitive

en: %s missed spam | %s missed spam
ro[0]: %s spam ratat
ro[1]: %s spamuri ratate
ro[2]: %s de spamuri ratate

en: %s reported this comment as not spam.
ro: %s a raportat că acest comentariu ca nefiind spam.

en: %s reported this comment as spam.
ro: %s a raportat acest comentariu ca spam.

en: (undo)
ro: (revin)

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
ro[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> ți-a protejat situl de %2$s comentariu spam.
ro[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> ți-a protejat situl de %2$s comentarii spam.
ro[2]: <a href="%1$s">Akismet</a> ți-a protejat situl de %2$s de comentarii spam.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comment</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
ro[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> ți-a protejat situl de <a href="%2$s">%3$s comentariu spam</a>.
ro[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> ți-a protejat situl de <a href="%2$s">%3$s comentarii spam</a>.
ro[2]: <a href="%1$s">Akismet</a> ți-a protejat situl de <a href="%2$s">%3$s comentarii spam</a>.

en: <a href="%s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
ro: <a href="%s">Akismet</a> blochează spamul să ajungă pe blogul tău.

en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
ro[0]: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocat de <strong>Akismet</strong>
ro[1]: <strong class="count">%1$s spamuri</strong> blocate de <strong>Akismet</strong>
ro[2]: <strong class="count">%1$s de spamuri</strong> blocate de <strong>Akismet</strong>

en: <strong>Almost done</strong> - activate Akismet and say goodbye to spam
ro: <strong>Aproape gata</strong> - activează Akismet și ia-ți adio de la spam

en: API Key
ro: Cheie API

en: Account
ro: Cont

en: Accuracy
ro: Precizie

en: Activate Akismet
ro: Activează Akismet

en: Activate your Akismet account
ro: Activează-ți contul Akismet

en: Active
ro: Activ

en: Akismet %s requires WordPress %s or higher.
ro: Akismet %s necesită WordPress %s sau mai nou.

en: Akismet %s requires WordPress 3.0 or higher.
ro: Akismet %s necesită WordPress 3.0 sau mai recent.

en: Akismet Configuration
ro: Configurare Akismet

en: Akismet Error Code: %s
ro: Cod de eroare Akismet: %s

en: Akismet FAQ
ro: Întebări fecvente (FAQ) despre Akismet

en: Akismet Setup
ro: Configurare Akismet

en: Akismet Stats
ro: Statistici Akismet

en: Akismet Support
ro: Suport Akismet

en: Akismet Widget
ro: Piesă Akismet

en: Akismet anti-spam strictness
ro: Strictețea anti-spam Akismet

en: Akismet can&#8217;t connect to your site.
ro: Akismet nu se poate conecta la situl tău.

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
ro: Akismet a identificat acest comentariu ca fiind spam în timpul unei reîncercări automate.

en: Akismet caught this comment as spam.
ro: Akismet a prins acest comentariu ca spam.

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
ro: Askimet a înlăturat acest comentariu în timpul unei reîncercări automate.

en: Akismet cleared this comment.
ro: Akismet a eliminat acest comentariu.

en: Akismet eliminates spam from your site.
ro: Akismet elimină spamul de pe situl tău.

en: Akismet eliminates spam from your site. Register below to get started.
ro: Akismet elimină spamul de pe situl tău. Înregistrează-te mai jos pentru a începe.

en: Akismet eliminates spam from your site. To set up Akismet, select one of the options below.
ro: Akismet elimină spamul de pe situl tău. Pentru a seta Akismet, selectează una din opțiunile de mai jos.

en: Akismet encountered a problem with a previous SSL request and disabled it temporarily. It will begin using SSL for requests again shortly.
ro: Akismet a întâlnit o problemă în timpul unei cereri SSL anterioare și l-a dezactivat temporar. În scurt timp va începe să utilizeze din nou SSL pentru cereri.

en: Akismet filters out spam, so you can focus on more important things.
ro: Akismet filtrează spamul, așa că te poți concentra pe lucruri mai importante.

en: Akismet has detected a problem.
ro: Akismet a detectat o problemă.

en: Akismet has saved you %d hour! | Akismet has saved you %d hours!
ro[0]: Akismet ți-a salvat o oră!
ro[1]: Akismet ți-a salvat %d ore!
ro[2]: Akismet ți-a salvat %d de ore!

en: Akismet has saved you %d minute! | Akismet has saved you %d minutes!
ro[0]: Akismet ți-a salvat %d minut!
ro[1]: Akismet ți-a salvat %d minute!
ro[2]: Akismet ți-a salvat %d de minute!

en: Akismet has saved you %s day! | Akismet has saved you %s days!
ro[0]: Akismet ți-a salvat o zi!
ro[1]: Akismet ți-a salvat %s zile!
ro[2]: Akismet ți-a salvat %s de zile!

en: Akismet is now activated. Happy blogging!
ro: Akismet este acum activat. Blogare fericită!

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam.
ro: Akismet a reverificat și a prins acest comentariu ca spam.

en: Akismet re-checked and cleared this comment.
ro: Akismet a reverificat și eliminat acest comentariu.

en: Akismet was unable to check this comment (response: %s) but will automatically retry later.
ro: Akismet n-a putut verifica acest comentariu (răspuns: %s) dar va reîncerca automat mai târziu.

en: Akismet was unable to recheck this comment (response: %s).
ro: Akismet n-a putut reverifica acest comentariu (răspuns: %s).

en: All systems functional.
ro: Toate sistemele sunt funcționale.

en: All time
ro: Tot timpul

en: Already have your key? Enter it here.
ro: Ai deja o cheie? Introdu-o aici.

en: Always put spam in the Spam folder for review.
ro: Pune întotdeauna spamul în folderul de spam pentru analiză.

en: Awaiting spam check
ro: Așteaptă verificare spam

en: Cancelled
ro: Anulat

en: Change
ro: Schimbă

en: Cheatin&#8217; uh?
ro: Trișezi, ha?

en: Check for Spam
ro: Verifică de spam

en: Choose to either discard the worst spam automatically or to always put all spam in spam folder.
ro: Alege fie să ștergi automat cel mai rău spam sau să pui mereu tot spamul în folderul de spam.

en: Cleaning up spam takes time.
ro: Curățarea spamului poate dura ceva timp.

en: Cleared by Akismet
ro: Golit de Askimet

en: Click the Use this Key button.
ro: Dă clic pe butonul Folosește această cheie.

en: Comment #%d could not be checked.
ro: Comentariul #%d nu poate fi verificat.

en: Comment #%d is not spam.
ro: Comentariul #%d nu e spam.

en: Comment #%d is spam.
ro: Comentariul #%d e spam.

en: Comment History
ro: Istoric comentarii

en: Comment not found.
ro: Comentariu nu a fost găsit.

en: Comment status was changed to %s
ro: Starea comentariului a fost schimbată în %s

en: Comment was caught by wp_blacklist_check.
ro: Comentariul a fost prins de wp_blacklist_check.

en: Comments
ro: Comentarii

en: Connected via Jetpack
ro: Conectat via Jetpack

en: Contact Akismet support
ro: Contactează suportul Akismet

en: Copy and paste the API key into the text field.
ro: Copiază și lipește aici cheia API în câmpul text.

en: Disabled.
ro: Dezactivat.

en: Disconnect this account
ro: Deconectează acest cont

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
ro: Afișează numărul de comentarii spam prinse de Akismet

en: Enabled.
ro: Activat.

en: Enter an API Key
ro: Introdu o cheie API

en: Enter an API key
ro: Introdu o cheie API

en: Enter/remove an API key.
ro: Introdu/îndepărtează o cheie API.

en: Failed to connect to Akismet.
ro: Conectare la Akismet eșuată.

en: Flagged as spam by %s
ro: Marcat ca spam de %s

en: Flagged as spam by Akismet
ro: Marcat ca spam de Askimet

en: For more information:
ro: Pentru mai multe informații:

en: For more information: %s
ro: Pentru mai multe informații: %s

en: Get your API key
ro: Ia-ți cheia API

en: History
ro: Istoric

en: If you already have an API key
ro: Dacă ai deja o cheie API

en: If you already know your API key.
ro: Dacă știi deja cheia ta API.

en: In 2012, Akismet began using subscription plans for all accounts (even free ones). A plan has not been assigned to your account, and we&#8217;d appreciate it if you&#8217;d <a href="%s" target="_blank">sign into your account</a> and choose one.
ro: Din 2012 Akismet a început să folosească planuri de abonare pentru toate conturile (chiar și pentru cele gratuite). Contului tău nu i-a fost atribuit un plan, și am aprecia mult dacă te-ai <a href="%s" target="_blank">autentifica în contul tău</a> și ai alege unul.

en: Log in or sign up now.
ro: Autentifică-te sau înscrie-te acum.

en: Manually enter an API key
ro: Introdu manual o cheie API

en: Missing
ro: Lipsește

en: Network functions are disabled.
ro: Funcțiile rețelei sunt dezactivate.

en: New to Akismet
ro: N-am mai folosit Akismet

en: Next Billing Date
ro: Următoarea dată de facturare

en: No Subscription Found
ro: Nu a fost găsit niciun abonament

en: No worries! Get in touch and we&#8217;ll sort this out.
ro: Nicio grijă! Contactează-ne și vom găsi o soluție.

en: Note:
ro: Notă:

en: On this page, you are able to enter/remove an API key, view account information and view spam stats.
ro: Pe această pagină poți introduce/îndepărta o cheie API, poți vedea informațiile contului și statistici despre spam.

en: On this page, you are able to set up the Akismet plugin.
ro: Pe acestă pagină poți să faci setările modulului Akismet.

en: On this page, you are able to view stats on spam filtered on your site.
ro: Pe această pagină poți vedea statisticile despre spamul filtrat pe situl tău.

en: Overview
ro: Prezentare generală

en: Past six months
ro: Ultimele șase luni

en: Please <a href="%1$s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%2$s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
ro: Te rog<a href="%1$s">actualizează WordPress</a> la o versiune curentă, sau <a href="%2$s">retrogradează modulul Akismet la versiunea 2.4</a>.

en: Please <a href="%s" target="_blank">contact our support team</a> with any questions.
ro: Te rog <a href="%s" target="_blank">contactează echipa noastră de suport</a> cu orice întrebări.

en: Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
ro: Te rog verifică <a href="%s">configurarea Akismet</a> și contactează serviciul de găzduire web dacă problemele persistă.

en: Please contact <a href="%s" target="_blank">Akismet support</a> for assistance.
ro: Te rog contactează <a href="%s" target="_blank">suportul Akismet</a> pentru asistență.

en: Please update your payment information.
ro: Te rog actualizează informațiile tale de plată.

en: Please visit your <a href="%s" target="_blank">Akismet account page</a> to reactivate your subscription.
ro: Te rog vizitează <a href="%s" target="_blank">pagina contului tău Akismet</a> pentru a-ți reactiva abonamentul.

en: Processed %d comment. | Processed %d comments.
ro[0]: A fost procesat %d comentariu.
ro[1]: Au fost procesate %d comentarii.
ro[2]: Au fost procesate %d de comentarii.

en: Re-adding...
ro: Adaug din nou...

en: Reactivate Akismet
ro: Reactivează Akismet

en: Register for Akismet
ro: Înregistrează-te la Akismet

en: Remove this URL
ro: Înlătură acest URL

en: Removing...
ro: Înlătur...

en: SSL Status
ro: Stare SSL

en: Safe: always put spam in the Spam folder for review.
ro: Sigur: pune întotdeauna spamul în folderul de spam pentru analiză.

en: Save Changes
ro: Salvează modificările

en: Settings
ro: Setări

en: Show approved comments
ro: Arată comentarii aprobate

en: Show the number of approved comments beside each comment author
ro: Afișează numărul de comentarii aprobate alături de autorul fiecărui comentariu

en: Show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
ro: Arată numărul de comentarii aprobate alături de autorul fiecărui comentariu pe această pagină cu lista comentariilor.

en: Sign up for a plan with a different email address
ro: Înscrie-te pentru un plan cu o adresă diferită de email

en: Sign up for an account on %s to get an API Key.
ro: Înscrie-te pentru un cont pe %s ca să obții o cheie API.

en: Sign up with a different email address
ro: Înscrie-te cu o adresă de email diferită

en: Silently discard the worst and most pervasive spam so I never see it.
ro: Șterge liniștit cel mai rău și mai răspândit spam, să nu-l mai văd.

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation and will automatically be rechecked later.
ro: Unele comentarii n-au fost încă verificate să nu fie spam de către Akismet. Ele au fost temporar menținute pentru moderare și vor fi reverificate automat mai târziu.

en: Spam Blocked
ro: Spam blocat

en: Spam blocked | Spam blocked
ro[0]: Spam blocat
ro[1]: Spamuri blocate
ro[2]: Spamuri blocate

en: Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than 1 day is deleted automatically. | Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than %2$d days is deleted automatically.
ro[0]: Spamul din <a href="%1$s">folderul de spam</a> mai vechi de 1 zi este automat șters.
ro[1]: Spamul din <a href="%1$s">folderul de spam</a> mai vechi de %2$d zile este automat șters.
ro[2]: Spamul din <a href="%1$s">folderul de spam</a> mai vechi de %2$d de zile este automat șters.

en: Status
ro: Stare

en: Strict: silently discard the worst and most pervasive spam.
ro: Strict: înlătură liniștit cel mai rău și mai răspândit spam.

en: Strictness
ro: Strictețe

en: Subscription Type
ro: Tip abonament

en: Summaries
ro: Rezumate

en: Suspended
ro: Suspendat

en: Temporarily disabled.
ro: Dezactivat temporar.

en: The API key you entered could not be verified.
ro: Cheia API introdusă nu a putut fi verificată.

en: The Akismet subscription plan
ro: Planul de abonare Akismet

en: The connection to akismet.com could not be established. Please refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a> and check your server configuration.
ro: Conexiunea la akismet.com nu poate fi stabilită. Te rog consultă <a href="%s" target="_blank">ghidul nostru despre firewall-uri</a> și verifică configurația serverului.

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
ro: Cheia introdusă nu este validă. Verific-o încă o dată.

en: The subscription status - active, cancelled or suspended
ro: Starea abonamentului - activ, anulat sau suspendat

en: There is a problem with your API key.
ro: E o problemă cu cheia ta API.

en: There&#8217;s <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
ro[0]: Există <a href="%2$s">%1$s comentariu</a> în coada de spam chiar acum.
ro[1]: Există <a href="%2$s">%1$s comentarii</a> în coada de spam chiar acum.
ro[2]: Există <a href="%2$s">%1$s de comentarii</a> în coada de spam chiar acum.

en: There&#8217;s nothing in your <a href='%s'>spam queue</a> at the moment.
ro: Nu există nimic în <a href='%s'>coada ta de spam</a> pe moment.

en: This comment was reported as not spam.
ro: Acest cometariu a fost raportat ca nefiind spam.

en: This comment was reported as spam.
ro: Acest comentariu a fost raportat ca spam.

en: Title:
ro: Titlu:

en: To continue your service, <a href="%s" target="_blank">upgrade to an Enterprise subscription</a>, which covers an unlimited number of sites.
ro: Pentru a-ți continua serviciul, <a href="%s" target="_blank">actualizează la un abonament Enterprise</a>, care acoperă un număr nelimitat de situri.

en: URL removed
ro: URL înlăturat

en: Un-spammed by %s
ro: Marcat ca dorit de %s

en: Upgrade
ro: Actualizare

en: Use this account
ro: Folosește acest cont

en: Use this key
ro: Folosește această cheie

en: Use this option to use Akismet independently of your Jetpack connection.
ro: Folosește această opțiune pentru a folosi Akismet independent de conexiunea ta Jetpack.

en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. It keeps your site protected even while you sleep. To get started: 1) Click the "Activate" link to the left of this description, 2) <a href="https://akismet.com/get/">Sign up for an Akismet plan</a> to get an API key, and 3) Go to your Akismet configuration page, and save your API key.
ro: Folosit de milioane, Akismet este foarte posibil cea mai bună soluție din lume pentru <strong>protejarea blogului tău de spam</strong>. Îți păstrează situl protejat chiar și atunci când dormi. Pentru a începe: 1) Dă clic pe legătura "Activare" din stânga acestei descrieri, 2) <a href="https://akismet.com/get/">Înscrie-te pentru un plan Akismet</a> pentru a primi o cheie API, și 3) Mergi la pagina de configurare Akismet și salvează cheia ta API.

en: View comment history
ro: Vezi istoric comentarii

en: We cannot process your payment. Please <a href="%s" target="_blank">update your payment details</a>.
ro: Nu putem procesa plata ta. Te rog <a href="%s" target="_blank">actualizează detaliile tale de plată</a>.

en: You can help us fight spam and upgrade your account by <a href="%s" target="_blank">contributing a token amount</a>.
ro: Poți să ne ajuți în lupta cu spamul și să-ți actualizezi contul <a href="%s" target="_blank">contribuind cu o sumă simbolică</a>.

en: You don&#8217;t have an Akismet plan.
ro: Nu ai un plan Akismet.

en: You need to enter an API key to activate the Akismet service on your site.
ro: Trebuie să introduci o cheie API pentru a activa serviciul Akismet pe situl tău.

en: You&#8217;re using Akismet on far too many sites for your Pro subscription.
ro: Folosești Akismet pe mult mai multe situri decât îți permite abonamentul tău Pro.

en: You&#8217;re using your Akismet key on more sites than your Pro subscription allows.
ro: Folosești cheia ta Akismet pe mai multe situri decât îți permite abonamentul tău Pro.

en: Your API key is no longer valid. Please enter a new key or contact support@akismet.com.
ro: Cheia ta API nu mai este validă. Te rog introdu o nouă cheie sau contactează support@akismet.com.

en: Your Akismet plan has been cancelled.
ro: Planul tău Akismet a fost anulat.

en: Your Akismet subscription is suspended.
ro: Abonamentul tău Akismet este suspendat.

en: Your Pro subscription allows the use of Akismet on only one site. Please <a href="%s" target="_blank">purchase additional Pro subscriptions</a> or upgrade to an Enterprise subscription that allows the use of Akismet on unlimited sites.
ro: Abonamentul tău Pro permite folosirea Akismet doar pe un sit. Te rog <a href="%s" target="_blank">achiziționează abonamente suplimentare Pro</a> sau actualizează la un abonament Enterprise ce-ți permite să folosești Akismet pe situri nelimitate.

en: Your Web server cannot make SSL requests; contact your Web host and ask them to add support for SSL requests.
ro: Serverul tău web nu poate face cereri SSL; contactează serviciul de găzduire web și solicită-le să adauge suport pentru cereri SSL.

en: Your firewall may be blocking Akismet. Please contact your host and refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a>.
ro: Firewall-ul tău s-ar putea să blocheze Akismet-ul. Te rog contactează serviciul de găzduire și dă-le referința despre <a href="%s" target="_blank">ghidul nostru pentru firewall-uri</a>.

en: Your subscription for %s is cancelled
ro: Abonamentul tău pentru %s este anulat

en: Your subscription for %s is suspended
ro: Abonamentul tău pentru %s e suspendat

en: Your web host or server administrator has disabled PHP&#8217;s <code>gethostbynamel</code> function.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet&#8217;s system requirements</a>.
ro: Serviciul de găzduire web sau administratorul serverului a dezactivat funcția PHP <code>gethostbynamel</code>. <strong>Akismet nu poate funcționa corect până nu se corectează asta.</strong>  Te rog contactează serviciul de găzduire web sau administratorul firewall-ului și dă-le <a href="%s" target="_blank">aceste informații despre cerințele sistem ale Akismet</a>.
